Sen, czyli wydane pośmiertnie dzieło poświęcone astronomii księżycowej

Wydawnictwo: Scholar
Somnium, seu opus posthumum de astronomia lunari
83-7383-114-2
Altariel

W "Śnie" Johannesa Keplera astronomia najwyższego lotu, wspomagana filozofią magnetyczną początków XVII w., miesza się z fantastyką oraz historią, powszechną i osobistą, naznaczoną procesem o czary. Nie brakuje tu odniesień do literatury klasycznej i własnych prób poetyckich autora. Albowiem to pierwsze w dziejach kultury Zachodu dzieło przedstawiające fizyczny obraz Księżyca i wyprawy na ów glob jest także niezwykłym zbiorem uwag i przemyśleń genialnego uczonego, spisywanych w niespokojnych czasach. Rozpoczęte jeszcze za studenckich lat w Tybindze, kontynuowane w rudolfińskiej Pradze, zostało ukończone w Żaganiu i tam wydrukowane. Tak więc można zaryzykować stwierdzenie, że "Sen" jest po "O obrotach" Mikołaja Kopernika najsłynniejszą rozprawą o kosmosie, jaka została ukończona na naszych ziemiach. Niniejszy pierwszy kompletny przekład "Snu" na język polski został opatrzony obszernym komentarzem, ułatwiającym wejście w ziemski i księżycowy świat Keplera.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2004

źródło okładki: http://scholar.com.pl