Od okopów do barykad

Wydawnictwo: Czytelnik
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Bubełe

Wspomnienia Zygmunta Ziółka obejmują okres sierpień 1939 - październik 1944. Dotyczą kampanii wrześniowej, pracy w konspiracyjnych oddziałach liniowych, przede wszystkim zaś działalności kulturalnej i propagandowej podziemia akowskiego oraz funkcjonowania środków informacji, łączności i przekazu podczas Powstania Warszawskiego. Książka jest śmiałą próbą oceny postaw ludzkich i grup...

Książka jest śmiałą próbą oceny postaw ludzkich i grup środowiskowych, zwłaszcza artystycznych, próbą krytycznej analizy działalności poszczególnych organizacji i próbą obalenia pewnych wytworzonych później schematów pojęciowych i mitów.

źródło opisu: Czytelnik, 1973

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl

Melba | 2014-02-22
Przeczytana: 2004 rok

Książka bliska o tyle, że napisana przez członka rodziny. Przez to zupełnie inaczej odbieram treści w niej zawarte. Czytałam kilka razy, bez bicia przyznaję się: skupiając na fragmentach dotyczących bardziej rodziny, niż działalności antyniemieckiej, którą autor uprawiał z racji pełnionych funkcji. Najbardziej lubię scenę, kiedy pod osłoną nocy Zygmunt z Aliną wybrali się do księdza, w celu udzielenia ślubu. Wiadomo: wojna, naziści, okupacja, głód, niezwykle ciężkie warunki. Oni oboje okutani w jakieś ubrania, wygodne, Alina w spodniach. Na co ksiądz (parafrazują, bo nie chce mi się teraz szukać odpowiedniego fragmentu): dzieci, wojną wojną, ale cóż to za pomysł, żeby dziewczynie w spodniach ślubu udzielać? I Alina wyciągała z plecaka spódnicę i musiała się przebrać :)))

książek: 1935
krolly7 | 2015-03-29