Ostatnie dni lata

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The End of Summer
lato, wakacje, miłość, romans
Barbara

Siedząc pod koniec lata na kalifornijskiej plaży, Jane Marsh wraca myślą do dzieciństwa spędzonego w Szkocji. Wspomina nie tylko pokryte wrzosami wzgórza i piękne jezioro, ale przede wszystkim Sinclaira. Kiedyś marzyła o poślubieniu go... Teraz nagła wizyta adwokata sprawi, że Jane wróci do Szkocji, gdzie czeka na nią prawdziwe uczucie i gdzie przeniknie ją lodowaty dreszcz na myśl, że była gotowa wyjść za mąż za nikczemnego człowieka.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

eva44 | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Babskie czytadło lepiej pisane niż Harlequiny ale nie wysokich lotów. Lekka i dobra dla relaksu z kubkiem Kakao w zimowy wieczór.

Gosia | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Rosamunde Pilcher jest jedną z nielicznych pisarek, której książki przeczytałam prawie wszystkie, mam więc porównanie. Niestety ta jej powieść należy do słabszych. Mam wrażenie, że autorka zmarnowała potencjał drzemiący w tej historii. Wszystko dzieje się szybko i nagle okazuje się, że to już koniec opowieści.
Akcja nagle przeskakuje od jednego wydarzenia do drugiego, jakby powieść była napisana w pośpiechu i autorka nie poświęciła jej należytej uwagi. Na duży plus można zaliczyć cudowne opisy przyrody i krajobrazów Szkocji i jedynie to może w pewien sposób zrekompensować czytelnikowi ubogość rozgrywających się wątków oraz niedostatek zarysowania postaci - częsty brak ukazania motywów ich postępowania, przemyśleń i emocji. Nawet wątek miłości głównej bohaterki został potraktowany po macoszemu, a w innych powieściach pisarki zazwyczaj była to jej dość mocna strona.

aannaa | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Fajnie pisze

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: 2006 rok

"Ostatnie dni lata" to powieść, w której zbiegi okoliczności są nad wyraz nieprawdopodobne, ale to one właśnie spajają niedopracowaną fabułę, pozwalając akcji wciąż się rozwijać, lecz mimo to cała historia dość mocno kuleje. Akcja w beznadziejny sposób zostaje rozwinięta i zbyt szybko się kończy. Mamy tutaj wielowątkowy miszmasz. Rosamunde Pilcher w cudowny sposób opisuje krajobrazy, wspaniale dobiera miejsca, w których rozgrywają się zdarzenia, tym samym rekompensuje czytelnikowi brak właściwie rozgrywających się watków. Wątki te z całą pewnością mogłyby być bogatsze. Jednak czemu się dziwnić, zapewne autorka miała bardzo wiele pomysłów, napisała wiele książek i w tym pośpiechu zapomniała dopieszczać poszczególne powieści.

hiliko | 2012-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2012

O angielskiej autorce, Rosamunde Pilcher, pisałam w mojej poprzedniej recenzji. ,,Kwietniowy śnieg" to była książka łatwa i przyjemna, w sam raz na wakacje lub mroźny, zimowy wieczór pod kocem. Powieść spodobała mi się na tyle, iż ściągnęłam kolejne dzieło Pilcher.
Jane mieszka w Kalifornii wraz z ojcem, scenarzystą filmowym. Jeszcze kilka lat wcześniej żyła, wychowywała się w Szkocji - spędziła tam dzieciństwo wraz z babcią i kuzynem Sinclairem. Chłopak ten zachował się w jej sercu na zawsze, przez jakiś czas nawet chciała wyjść za niego za mąż. Jane, gdyby mogła, wróciłaby do swojego rodzinnego domu, jednakże bała się zostawić ojca samego i bez opieki. Jak by sobie poradził?

Wszystko się zmienia, gdy pewnego letniego popołudnia do kalifornijskich drzwi Jane i jej taty puka pewien mężczyzna. Okazuje się, iż jest adwokatem jej babki i gorąco namawia ją do odwiedzin szkockiej rodziny. Nieoczekiwana decyzja ojca przekonuje ją, żeby pojechać do Anglii. Nie może się doczekać nie...