Opowieść wdowy

A Widow’s Story
978-83-7510-686-2
śmierć, miłość, mąż, choroba
Ag2S

Literacki pamiętnik wdowieństwa J.C. Oates, która po raz pierwszy opisała historię choroby i śmierci męża, krytyka literackiego Raya Smitha. Ta wzruszająca opowieść o życiu i śmierci, miłości i smutku, ubarwiona przejmującymi epizodami, przemyśleniami na temat rozlicznych lektur, to nigdy wcześniej nieoglądany portret pisarki - kobiety, która wcześniej zawsze zażarcie broniła swej prywatności....

Ta wzruszająca opowieść o życiu i śmierci, miłości i smutku, ubarwiona przejmującymi epizodami, przemyśleniami na temat rozlicznych lektur, to nigdy wcześniej nieoglądany portret pisarki - kobiety, która wcześniej zawsze zażarcie broniła swej prywatności. Opowieść wdowy to autobiograficzny zapis wewnętrznych zmagań autorki próbującej zrozumieć, na czym polega życie po śmierci ukochanego męża, który ją wspierał przez niemal pół wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/news/news.html?instance=1000

kasandra_85 | 2011-06-24

Elżbieta | 2014-09-21
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo smutna i przejmująca.Nie można przystąpić do jej czytania tak z biegu i w każdym momencie.Żeby wczuć się w to,bardzo osobiste studium utraty najbliższej autorce osoby,potrzebny jest odpowiedni nastrój,żeby nie powiedzieć:trzeba samemu to przeżyć.I jeszcze:trzeba przeczytać przedtem parę powieści Oates i pokochać ją za nie.

jusssi | 2011-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Opowieść wdowy to autobiograficzna książka Joyce Carol Oates, autorka znana jest z takich powieści jak Blondynka, Córka grabarza czy Niebieski ptak. W jej dorobku znajdziemy ponad pięćdziesiąt powieści i setki opowiadań, była współwłaścicielką Ontario Review, znaną recenzentką, publicystką i wykładowcą. W książce Opowieść wdowy za maską silnej i niezależnej Joyce Carol Oates, kryje się wdowa Joyce Smith. Autorka zdecydowała się obnażyć lęki, otworzyć serce i opowiedzieć historię swojej miłości.

Ray zostaje przyjęty do szpitala z zapaleniem płuc, szybko jednak okazuje się, że wdarła się infekcja bakteryjna, a lekarze są bezradni i nieświadomi zagrożenia. Joyce w środku nocy otrzymuje telefon:
„Raymond Smith jest w stanie krytycznym ... podjąć jakieś nadzwyczajne kroki na wypadek, gdyby praca serca ustała. – Tak!... Zróbcie wszystko co możecie! Czy mój mąż jeszcze żyje ? – Tak, Pani mąż jeszcze żyje.”
Co czuje żona, która nie zdążyła. Spóźniona o sekundy, podczas których zakładała...

Zuela | 2013-03-22

Początkowo myślałam,że nie przebrnę przez tą książkę.Ale w trakcie czytania pochłaniałam się coraz bardziej.Jest to opowieść autorki o swoich przeżyciach i odczuciach związanych ze śmiercią swojego męża,z którym związana była przez całe swoje życie.REWELACJA!!!!!

Stayrude | 2011-10-20
Przeczytana: 12 października 2011

Niektóre z książek pisane są po to aby bawić i umilić czas czytelnikowi. Są też takie, po przeczytaniu których z wielką ostrożnością odkłada się je na półkę, zamyka oczy i myśli. Do tej drugiej kategorii z pewnością należy zaliczyć książkę „Opowieść wdowy” autorstwa cenionej na całym świecie pisarki, eseistki i poetki Joyce Carol Oates.
Ray i Joyce są zgodnym, spełnionym małżeństwem z długim stażem. Kochają się, dbają o siebie, mimo bardzo długiego stażu małżeńskiego nadal z czułością patrzą sobie w oczy, każdą wolną chwilę spędzają na wspólnych spacerach w parku nad rzeką trzymając się za rękę. Zawsze razem, zawsze we dwoje. Tak jak wielu z nas nie zdają sobie sprawy, że tuż za ich plecami czai się podstępny cień, z wykrzywionym uśmiechem trzymający w rękach klepsydrę, w której ziarenka piasku spadają nieubłaganie. Rankiem 11 lutego 2008 roku rozpoczęło się preludium tragedii. Ray z objawami zapalenia płuc trafia do szpitala. Żadne z nich nie mogło przeczuwać, że to co zaczęło się...

andziorek | 2012-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Jest to książka autobiograficzna. J. C. Oates zajmuje poczytne miejsce wśród twórców literatury amerykańskiej. Pisarka, felietonistka, a także poetka ma na swym koncie mnóstwo dzieł - tych opublikowanych, jak i napisanych do szuflady.

Bardzo długo zbierałam się do przeczytania tej książki. Pomyślałam sobie - co może być interesującego w opowieści kobiety, która utraciła męża...? Jakież było moje zaskoczenie, gdy już od pierwszych stron, autorka zawładnęła swą historią cały mój wolny czas.

J. C. Oates została wdową po tym, jak jej mąż - Raymond - w wyniku ciężkiego zapalenia płuc umiera. Po 47 latach małżeństwa kobieta zostaje sama. Cały jej świat legł w gruzach. Co z tego, że ma wspaniałych przyjaciół, współpracowników gotowych udzielić jej natychmiastowej pomocy? Co z tego - skoro jej jedynym marzeniem jest odzyskać swą drugą połówkę...

Cała książka zawiera liczne przemyślenia zdruzgotanej kobiety, która z dnia na dzień traci cząstkę siebie....

Izabela Szady | 2014-01-13
Przeczytana: 2012 rok

Na tą książkę trafiłam przez przypadek w bibliotece.

I tak naprawdę pomogła mi przetrwać najtrudniejsze chwili po tragicznej i nie oczekiwanej śmierci szwagra.

Czytając ją miałam wrażenie, że opowiada o losach mojej szwagierki. Co prawda sytuacja i wiek postaci inne, ale podobieństwo wcale nie przypadkowe. Czytałam ją z zapartym tchem i po jej przeczytaniu wiem jedno, że żałobę trzeba przeżyć na swój sposób, każdy inaczej.

Polecam wszystkim a w szczególności tym którzy nie potrafią sobie poradzić z czyjąś śmiercią.

| 2011-12-09
Przeczytana: listopad 2011

Sięgnęłam po tę książkę, po przeczytaniu większości powieści tej autorki wydanych w Polsce. Bardzo ją cenię za głębokie portrety psychologiczne bohaterów (szczególnie kobiet) i ciekawe tematy. Przy tej lekturze autorka mnie jakoś nie "przekonała". Opisuje bardzo osobiste przeżycia po śmierci współmałżonka, ale wydaje mi się w tym mało wiarygodna. Przeszkadzało mi to, że widoczne jest, że książka była pisana z myślą o publikacji. Odczuwałam, że autorka nie mówi nam wszystkiego, pomija pewne tematy i nie jest tak do końca szczera w swoich wypowiedziach. Nie wiem może się mylę, ale dla mnie to jest trochę sztuczne. Zapewne jest to hołd złożony mężowi, ale brzmi trochę za idealnie.

ania | 2011-06-25
Na półkach: Teraz czytam

Książka typowo autobiograficzna. Joyce Carol Oates przedstawia swoje przeżycia związane ze śmiercią męża. Uczta dla tych, którzy lubią prozę Oates i chcą się o niej dowiedzieć więcej. Autorka odsłania siebie w żałobie. Pokazuje swoje intymne 'ja'do granic bólu. W tej książce widzimy sławną pisarkę podlegającą takim samym prawom jak jej bohaterowie i każdy z nas, a każdy przeżył jakąś żałobę. Poza tym źródło wiedzy na temat mentalności anglosaskiej i ich radzenia sobie ze śmiercią

czytankianki | 2012-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2012