Literatura, której nie ma

Wydawnictwo: Universitas
9788324212064

Książka stanowi zbiór szkiców poświęconych reprezentacji (męskiego) homoseksualizmu w literaturze polskiej. Ramy chronologiczne pracy obejmują niemal cały XX wiek. Podobnie szeroko nakreślone są granice genologiczne - autora interesuje proza, liryka, ale także zagadnienie recepcji twórczości literackiej eksponującej tematykę homoseksualną. Z pracy Wojciecha Śmiei wyłania się klarowny obraz...

Z pracy Wojciecha Śmiei wyłania się klarowny obraz specyfiki polskiej "literatury homoseksualnej" - szkice problemowe ujęte zostały w klamrę szerszego zamierzenia teoretycznego. Autor stara się dowieść swoich tez dotyczących:
- statusu genologicznego pojęcia "literatura homoseksualną";
- periodyzacji sposobów reprezentowania homoseksualności;
- niemożności wpisania rozwoju polskich sposobów reprezentowania homoseksualności w "quasi"-uniwersalne. wzorce, np.: przedemancypacyjność - emancypacja -postemancypacyjność;
- stylistycznej, tematycznej i strukturalnej inspiracji twórczością Gombrowicza wśród autorów "literatury homoseksualnej" lat osiemdziesiątych;
- roli stereotypów narodowych i katolickiej religijności w konstruowaniu homoseksualnej/gejowskiej podmiotowości w literaturze dwóch ostatnich dekad XX wieku.

źródło opisu: UNIVERSITAS, 2010

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/

fosia | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Ciekawe rozważania, szczególnie o (męskiej) homoseksualnej literaturze lat 80. i ówczesnym dylemacie wyboru między tożsamością homoseksualną a tożsamością narodową. Szkoda, że w najbliższym czasie prawdopodobnie nie ma szans powstać analogiczna praca o wątkach kobiecej homoseksualności.

Głuszkowy | 2016-06-30
Sylwia Kluczewska | 2015-10-08