Ostatni list od kochanka

Tłumaczenie: Urszula Smerecka
Wydawnictwo: Świat Książki
The Last Letter From Your Lover
Lucy_Cruel

Ellie, dziennikarka „Nation”, trafia w archiwach gazety na tajemnicze i dramatyczne listy miłosne: ślad romansu, jaki na początku lat 60. przeżyła piękna Jennifer, żona biznesmena, z Anthonym, reportażystą. Sama Ellie, związana z żonatym mężczyzną i niepewna swego związku, też porozumiewa się z nim listami. Próbując poznać sekret dawnych kochanków, Ellie coraz lepiej rozumie swoją beznadziejną sytuację. Czy będzie umiała ją rozwiązać? Wzruszająca historia o uczuciach i sile listów miłosnych.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Piotr | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Dwie historie, które dzieli odległość czterdziestu trzech lat. Kobiety po przejściach, jedna z amnezją, druga tkwi w toksycznym związku z żonatym mężczyzną. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od znalezionych listów w archiwum redakcji, w której pracuje Ellie.

Ta historia przypomina mi książki Nicolasa Sparksa, ale Jojo Moyes broni się całością. A dzieje się wiele. Zdrady, nieporozumienia, zawirowania w strefach uczuciowych i kawałki korespondencji, która nie powinna nigdy ujrzeć światłą dziennego. Tutaj ważne są ostatnie rozdziały i sam finał. Moyes pokazuje czytelnikowi miraż,w którym żyje. Nie zawsze tkwienie w przeszłości jest lekiem na teraźniejszość. Wykreowany świat wydaje się być niezwykle realistyczny i jak zwykle bywa u autorki, czytelnik identyfikuje się z postaciami. Pisarka nie daje czytającemu odetchnąć. Każdy rozdział to zamknięta perła, czasami brylant potrzebujący szlifu. Zawsze lśni. Moyes potrafi pisać o trudnych relacjach, o uczuciach i tym, co wydawać się...

Aneta Wiola | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

„I TAK CIĘ KOCHAM – NAWET JEŚLI NIE MA ŻADNEJ MNIE, ŻADNEJ MIŁOŚCI ANI ŻADNEGO ŻYCIA – KOCHAM CIĘ.”

ROK 2003
Ellie jest młodą dziennikarką, czerpiącą satysfakcję ze swojej pracy. Swoje życie mogłaby uznać za bardzo udane, gdyby nie pewien pisarz, którego kocha. Mężczyzna, z którym nawiązała roczny romans, podczas gdy ten ma żonę. Ellie nie ma wyrzutów sumienia. Jest pewna, że ofiarą „małżeńskiego kryzysu” jest jej kochanek, któremu ta stara się dogodzić. Pomimo potępiających spojrzeń grona swoich przyjaciół, dalej brnie w ten układ. Pewnego dnia przetrząsając archiwa swojej redakcji, natyka się na list nieznanego mężczyzny; z całą pewnością napisany do swojej zamężnej kochanki.

„Będę mógł to wytrzymać, jedynie gdzieś, gdzie nigdy cię nie zobaczę, gdzie nie będzie mnie prześladowało niebezpieczeństwo ujrzenia Cię razem z nim. Muszę być gdzieś, gdzie okoliczności będą wymazywały Cię z moich myśli minuta po minucie, godzina po godzinie. Tutaj to niemożliwe.”

ROK 1960
Jennifer jest...

Gala | 2018-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Wydawcy korzystając z popularności, jaką święci sfilmowana powieść Jojo Moyes „ Zanim się pojawiłeś’ i faktu, że autorka napisała ciąg dalszy, prześcigają się we wznowieniach jej starszych książek, dając im drugą młodość lub mają premiery kolejne utwory, które dotychczas nie były znane polskim czytelnikom. Podobnie rzecz się ma w przypadku powieści
„ Ostatni list od kochanka „, która swoją premierę miała w Anglii w 2010 roku, w Polsce po raz pierwszy została wydana w 2011 r., następnie doczekała się wznowienia w 2014 r. Obecnie mamy kolejne wydanie tej książki, która święci tryumfy popularności na naszym rynku. Sama tej popularności doświadczyłam, oczekując sporo czasu na możliwość wypożyczenia, ale czy warto było?

To moje trzecie spotkanie z twórczością tej autorki. Powieść „ Razem będzie lepiej „ mnie zachwyciła, z kolei „ We wspólnym rytmie „ rozczarowała, za to książka „ Ostatni list od kochanka „ znalazła swoje miejsce gdzieś pomiędzy.
Pomimo pochlebnych opinii, czytałam i...

nadzieja1925 | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

"Czy każda miłość, która nie jest zwyczajna i prosta, musi się skończyć tragicznie?"
Dwie kobiety - Ellie i Jennifer. Zdrada. Miłość. I dzielące ich pokolenia. Ale język miłości przemawia do każdego.

Ellie znajduje listy miłosne z lat 60. Wzruszają ją i dają jej wiele do myślenia, w końcu sama znajduje się w roli kochanki, gdzie odbiera mężczyznę jego żonie i dzieciom. Ciekawa zakończenia historii kochanków, zaczyna grzebać dalej. I tak natrafia na życie Jennifer, która po wypadku samochodowym traci pamięć i zapomina o swej miłości... pomimo kłamstw jednak odnajduje to, co utraciła, ale czy historia nie lubi się powtarzać? Los nie zawsze nam sprzyja, ale ważne jest, by nigdy się nie poddawać! A dzięki tej lekcji dziennikarka Ellie na tropie dawnych dziejów poznaje pewnego dżentelmena, który pomoże wyrwać jej się z błędnego koła.

Z jednej strony historia dość znana z listami z przeszłości i utraconą miłością, z drugiej całość jest troszkę bardziej pokomplikowana. I chociaż...

Modliszeg | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Nikogo nie można zmusić, by znowu cię pokochał. Nieważne, jak bardzo byś tego chciała. Czasami, niestety, właściwy moment po prostu... przemija."

Ellie, dziennikarka "Nation" trafia na miłosne listy z przeszłości. Głęboko poruszona treścią postanawia odnaleźć nadawcę i poznać szczegóły tajemniczego, namiętnego romansu.

Owa powieść opowiada historie dwóch kobiet: Ellie i Jennifer. Losy Ellie toczą się w teraźniejszości. Kobieta prowadzi skomplikowane życie miłosne z żonatym mężczyzną. Bohaterka odnajduje listy adresowane do Jennifer, które zmieniają postrzeganie jej dotychczasowej sytuacji. Ellie wzruszona szczerymi słowami postanawia odnaleźć kobietę oraz tajemniczego nadawcę.

Jennifer to przepiękna, dostojna kobieta, prowadząca dostatnie życie na początku lat 60, u boku cenionego męża. Kobieta zmęczona życiem na pokaz, wdaje się w romans z Anthonym. Gdy bohaterka podejmuje odważną decyzje o odejściu od zaborczego męża, przytrafia się tragedia. Wypadek, Jennifer traci pamięć....

Stokrotka | 2018-07-25
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 25 lipca 2018

Powieść Jojo Moyes „Ostatni list od kochanka” wywołała we mnie mieszane odczucia. Spodobała mi się sama historia, piękne listy głównych bohaterów, niespodziewane zwroty akcji. Z drugiej jednak strony fabuła książki nie zachwyciła mnie i nie wciągnęła tak, jak się spodziewałam. Miejscami było nudnawo. Nie udało mi się też polubić bohaterów, jedynie Rory wzbudził moją sympatię. Chyba zaszło tu coś na kształt zderzenia oczekiwań z rzeczywistością. Po autorce „Zanim się pojawiłeś” oczekiwałam czegoś więcej, czegoś zasługującego na osiem gwiazdek.

darkangel | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Bardzo miła i głęboko zapadająca w pamięć powieść o niespełnionej miłości pełnej przeszkód i bolesnego rozstania. I choć nie przepadam za romansami, to w tej książce ten romas niemożliwy do przetrwania nie przeszkadzał mi wogóle. Książka rozpoczyna sie od tajemniczego listu napisanego 40 lat wcześniej przez tajemniczego kochanka, a znalezionego w czasach współczesnych przez dziennikarkę w archiwum gazety, która sama ma pokręcone życie osobiste i spotyka sie z żonatym mężczyzną. Tajemniczy list Boot' zaintrygował mnie do tego stopnia, że dałam się ponieść tej zawiłej historii az do ostatniej strony.

Tatiasza Aleksiej | 2018-08-28

Jojo Moyes to pisarka po książki, której sięgam z dużą przyjemnością. Zawsze jest to trafiony wybór. Tym razem padło na "Ostatni list od kochanka." Piękna książka. Dwie historie o miłości, niby zupełnie inne a jednak nie do końca. Dzieli je czterdzieści lat a łączy tak dużo. Poruszające, piękne listy o miłości. Kto dziś tak pięknie pisze? Poruszająca i piękna opowieść o miłości i zdradzie.

Jojo Moyes jest brytyjską autorką bestsellerów i dziennikarką. Pracowała w "The Independent", teraz zajmuje się wyłącznie pisaniem powieści. Jej najgłośniejsza powieść "Zanim się pojawiłeś" sprzedano w ponad pół miliona egzemplarzy i przetłumaczono ją na 31 języków. Ma męża i troje dzieci, mieszka na farmie w hrabstwie Essex.

Książka jest opowieścią dwóch kobiet o ich miłościach. Są to zakazane miłości. On jest żonaty a ona ma męża. Ellie z teraźniejszości i Jennifer z przeszłości. Te miłości nie powinny się przydarzyć, ale stało się, zakochali się w sobie. Czy mogą żyć jednak długo i...

Meggie | 2018-05-21

Czasy pisania listów powoli odchodzą w zapomnienie, chociaż nadal wzbudzają sentyment wielu osób. Listy często wyrażały to, co trudno było okazać: tęsknotę, ból, radość, smutek i nadzieję. Na taki list czekało się z niecierpliwością i ciekawością zarazem. Mógł przynieść szczęście, ale także zburzyć wszystko. Mógł zmienić wiele, tak jak to było w przypadku Jennifer.

W przepastnym archiwum młoda dziennikarka natrafia na niepozorny skrawek papieru. Gdy poznaje jego treść chce wiedzieć jeszcze więcej, jego historia zaczyna ją fascynować. Powoli kolejne listy z przeszłości wplatają się w życie Ellie, nie dając o sobie zapomnieć. Są piękne, wypełnione uczuciami, ponadczasowe i po tylu latach wciąż uderzają z siłą huraganu targając sercem. Jak potoczyły się losy autora listu Anthony’ego i jego ukochanej Jennifer? Czy mimo przeciwności odnaleźli drogę do szczęścia? Czy może ich uczucie wypaliło się i pozostały tylko listy i wspomnienia?

O książkach pisarki czytałam wiele dobrego, że są...

Edyta | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Dla mnie niesamowita, piękna i wzruszająca.

Odkąd przeczytałam "Dziewczynę, którą kochałeś" jestem zachwycona naprzemienną formą narracji opisującą historię sprzed kilkudziesięcioleciu lat połączoną z teraźniejszością.

Ta historia to dla mnie w jakiś nieokreślony sposób magiczne przeniesienie się do innego bardziej wytwornego, niespiesznego, elitarnego świata.

Opowieść o dwóch kobietach, które dzieli wszystko, a łączy hmmm... kochanek, choć pod każdym względem inny.

Historia zafascynowała mnie swoją fabułą, zaintrygowała tym jak się potoczyła, przysporzyła kupę emocji, radości i smutku na zmianę.

Bohaterowie dla niektórych momentami irytujący - dla mnie intrygujący.

Autorkę uwielbiamy za "Zanim się pojawiłeś" jednak dla mnie na równie wysokim poziomie jak nie wyższym stawiam tę lekturę jak i wspomnianą już wcześniej "Dziewczynę, którą kochałeś" bo opisywane w nich historię są wartościowe, pełne emocji i wrażliwości i za to przede wszystkim je...