Ptaki lecą na zachód

6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-11-06827-5
kurowski, wojna, Wrocław
Danway

"Ptaki lecą na zachód" to kontynuacja losów bohatera opowieści pt. "Gdzie jest mój dom", lecz stanowi odrębną całość. Akcja powieści opartej częściowo na motywach autobiograficznych, rozgrywa się w pierwszym powojennym roku w wyzwolonych Wrocławiu. W tych niespokojnych czasach młody robotnik, były żołnierz, przeżywa osobisty dramat. Jak zachować się wobec wydanego nań przez podziemną organizację wyroku śmierci? Jak w ciągłych zagrożeniu układać sobie życie? W tej szczególnej sytuacji bohater usiłuje odpowiedzieć na pytanie: kim właściwie jestem? Po czyjej stronie mam stanąć?

źródło opisu: Wydawnictwo MON, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Danway | 2011-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2011

Książka wydana w roku mojego urodzenia (tj. 1982).

Opowiada ona o pierwszym roku życia w powojennym Wrocławiu. Na Ziemiach Odzyskanych pojawiają się jej nowi mieszkańcy... Ci, którzy przyjechali ze ziem wschodnich i Ci, którzy przybyli pośrednio lub bezpośrednio ze Związku Radzieckiego. Wśród tych osób jest główny bohater Włodek Kowalik. Wychowany i uczący się w Związku Radzieckim.

Bohater jest pełnym ideałów 19 latkiem i przez to, że kształcił się już w zmienionej Rosji uważa, że wszystko, co rosyjskie i socjalistyczne jest lepsze. W czasie akcji książki możemy dowiedzieć się, że Włodek jako żołnierz walczył z bandami na terenie Bieszczad, przez co wydany został nań wyrok śmierci.

W takich warunkach próbuje on zbudować sobie nowe życie, lecz ciągle żyje w niepokoju, jest nieufny i wszędzie widzi zagrożenie, co też przyprawia mu kłopotów z otoczeniem.

Jego wielka miłość do Związku Radzieckiego momentami irytuje, gdyż czytelnik jest bardziej świadomy niż naiwny Włodek.

Lektura...

kampos89 | 2016-01-13