Protokół budapesztański

Wydawnictwo: Sonia Draga
Budapest Protocol
978-83-7508-341-5
Ag2S

Rok 1944. Okupowany przez Nazistów Budapeszt. Rosjanie forsują niemiecką linię frontu. Miklos Farkas w poszukiwaniu pożywienia ucieka z żydowskiego getta i dostaje się do obozu nazistów. Tam trafia przypadkiem w jego ręce protokół budapesztański zawierający... szczegółowe powojenne plany nazistów. Miklos wie, że jeśli chce pozostać przy życiu, musi je ukryć głęboko i upewnić się, że nie...

szczegółowe powojenne plany nazistów. Miklos wie, że jeśli chce pozostać przy życiu, musi je ukryć głęboko i upewnić się, że nie ujrzą światła dziennego.
Czasy współczesne. Budapeszt. Kiedy Unia Europejska przygotowuje się do wyborów pierwszego prezydenta Europy, Miklos Farkas zostaje zamordowany. Jego wnuk, dziennikarz Alex, poprzysięga odnaleźć zabójców. Prowadząc własne prywatne dochodzenie, odkrywa mrożącą krew w żyłach teorię spiskową, sięgającą czasów Trzeciej Rzeszy i niemieckich planów dominacji Europy, ściągając tym samym na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

źródło opisu: Wyd. Sonia Draga, 2011

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

emindflow | 2013-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Bardzo dobra pozycja z gatunku political fiction, której akcję autor umieścił współcześnie na Węgrzech. Właśnie tam realizowany jest kolejny etap planu zawładnięcia Europą opracowanego przez niemieckich nazistów w ostatnich miesiącach wojny.Tym razem zamiast agresji militarnej postawiono na podporządkowanie finansowe realizowane poprzez koncentrację kapitału i przejmowanie całych gałęzi gospodarki w wyniku utraty podmiotowości przez kolejne państwa. Drogą do osiągnięcia tych celów miało być zjednoczenie Europy pod kierownictwem marionetkowego prezydenta i wprowadzenie wspólnej waluty. Równoległym wątkiem jest próba realizacji planu eksterminacji Romów. Jak zwykle w tego typu książkach nieco słabszym punktem jest zakończenie, lecz mimo to lektura niesamowicie wciąga. Dodatkowym plusem dla mnie była garść nieznanych mi wcześniej informacji o postawach Węgrów, a zwłaszcza strzałokrzyżowców w czasie okupacji. Polecam, szczególnie miłośnikom gatunku.

FurryMouse | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Jestem bardzo zawiedziona. Temat na książkę fantastyczny! Można było z tego zrobić bestseller. Tymczasem gdyby nie fakt, że przymusowo czytałam ją w pociągu (jadąc w towarzystwie rozgadanego piwosza - trzeba było choćby udawać, że jest się zajętym) i po powrocie do domu zostało mi niecałe 100 stron pewnie bym jej nie skończyła.
Akcja rozwija się niemiłosiernie długo i nudno. Książka ma trochę ponad 400 stron, a udaje, że wciąga dopiero od ok. 300 strony. Udaje, bo dalej - mino, że akcja się rozkręca - ciągle jest nudno. Nawet pod koniec, kiedy autor stosuje bardzo dynamiczny i trzymający w napięciu sposób organizacji treści (dwa zdania dotyczące jednej sytuacji, kawałek opisu innej sytuacji, znowu dwa zdania z poprzedniej sytuacji) nie ma w tym ani dynamizmu ani napięcia.
Cóż. Na pewno nie poleciłabym tej książki. Jest wiele innych pozycji godnych czasu czytelnika.

Jacek | 2014-04-16

Na książkę trafiłem przypadkowo na wyprzedaży w Matrasie. Przeczytawszy recenzję z okładki książki i opinie na lubimyczytac.pl stwierdziłem ze 9,90 zł to zaryzykuję :) Tak, zaryzykuję gdyż o autorze nie słyszałem nigdy a i opinii na lubimyczytac.pl ledwo trzy. Zwłaszcza że na okładce książki autora ogłoszono "godnym następcą Ludluma". Tak więc wróciwszy do domu z niecierpliwością zacząłem czytać. Po godzinie męczarni i zotientowaniu się że ledwo 30 stron za mną zacząłem żalować tych 9,90 zł. Po przeczytaniu całości stwierdzam że autor miał dobry szkic pomysłu ale w szczegółach niedopracowany. Coraz bardziej fantazyjne wymysły autora zamiast stwarzać wrażenie intrygi i tego czego się oczekuje od political fiction powodowały coraz większe zniesmaczenie. Dodatkowo sposób narracji historii przypomina polskie filmy rodem z lat 90 w porownaniu do hollywoodzkich superprodukcji. Doceniam starania na miarę możliwości autora ale całość nie wyszła udana. Na końcu dodam że historia rozgrywa...

Sempai | 2016-03-08

Ciekawie się czyta tę książkę, zwłaszcza w kontekście tego, co obecnie dzieje się w Europie. Z jednej strony przedstawiony w książce rasizm i ksenofobia, z drugiej bardzo realne problemy imigracyjne współczesnego świata. Trochę upiorne zestawienie fikcji i prawdy

agusia66 | 2014-05-03
Przeczytana: luty 2014

Bardzo dobrze napisana, bo wiarygodna - chociaż autor śmiało sobie poczyna z faktami, to nie razi to czytelnika. Raczej skłania do zastanowienia - a może jednak tkwi w tym ziarnko prawdy...? Polecam :))).

Aleksandra | 2013-02-23
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Książka ciekawa i wciągająca. Po przeczytaniu jej, już nic nie było takie samo. Doszukiwałam się we wszystkim drugiego dna, konspiracji. Podobał mi się sposób nawiązania do prawdziwych wydarzeń historycznych. Minusem jest to, że akcja trochę wolno się rozkręca. Jednak po zsumowaniu plusów i minusów, książka jest dla mnie jak najbardziej na "tak".

nicholas | 2013-02-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 21 lutego 2013

Nie spodziewalem sie. Zaskoczyla mnie pozytywnie. Kupiona za 5 pln. Podchodzilem do niej z lekka rezerwa. Okazalo sie, ze od poczatku do konca trzyma w napieciu. Ciekawie przedstawiony temat i w miare aktualny. Z czystym sumieniem moge polecic kazdemu. Dobry wybor.

barkol1908 | 2016-11-01

Znakomity thriller polityczny. Zarzuty pod kątem wolnego rozgrywania się akcji o tyle nietrafione, iż to nie była książka szpiegowska, a czytelnicy chyba zbyt mocno sugerowali się porównaniami do Ludluma. Jedyne moje zastrzeżenie to finał przez to, że tak szybko rozegrany, pozostawiający uczucie niedosytu. A sama fabuła zatrważająco przystająca do aktualnej sytuacji w Europie, mimo że przerysowana na potrzeby fikcji literackiej.

zaplatani | 2016-09-03
Mateusz | 2016-07-27