Wiersze dla dzieci

Wydawnictwo: Wilga
Darmowe dodatki Edytuj książkę
poezja polska dziecięca
kasandra_85

Wiersze dla dzieci Juliana Tuwima to trzeci tom Platynowej serii z najlepszą poezją dla dzieci. Obok ponadczasowej Pchły Szachrajki Jana Brzechwy i łamigłówek językowych w Rymobraniu Agnieszki Frączek oddajemy książkę z ulubionymi dziecięcymi wierszami Juliana Tuwima. W tym pięknym zbiorze znajdują się utwory znane i uwielbiane w każdym pokoleniu: Słoń Trąbalski, Spóźniony słowik, Rzepka, Okulary, Idzie Grześ, Ptasie radio, Dyzio marzyciel, Zosia Samosia oraz oczywiście Lokomotywa.

Książka wydana jest niezwykle starannie. Jej ogromnym atutem są ilustracje stworzone, tak jak do poprzednich tomów, przez wybitnego grafika Macieja Szymanowicza, który mówi: "Rysuję tak, żebym sam był uradowany i to się chyba sprawdza". . Ptasie radio

Halo, halo!
Tutaj ptasie rado w brzozowym gaju,
Nadajemy audycję z ptasiego kraju.
Proszę niech każdy nastawi apart,
Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad (...)

To już kolejny tom w Platynowej Serii, którą polubiły wszystkie dzieci. Ta niezwykła kolekcja powstała dzieki połaczeniu znakomitych tekstów wybitnych autorów i przepieknych ilustracji Macieja Szymanowicza.

źródło opisu: Wydawnictwo Wilga, 2011

źródło okładki: http://www.wilga.com.pl/index.php?strona=produkt&a...»

Amarisa | 2013-06-12
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Julian Tuwim to drugi, zaraz po Janie Brzechwie, najbardziej znany i ceniony autor wierszy dla dzieci. Któż z nas go nie zna? Chyba nie ma takiej osoby. Sama po raz pierwszy z jego twórczością spotkałam się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy chodziłam do przedszkola. Po wiersze jego autorstwa chętnie sięgały panie przedszkolanki czytając nam dowcipne i ciekawe historyjki, aby umilić nam czas. A śmiechu było przy tym, co nie miara! Również moja mama czytywała mi tuwimowskie wierszyki wieczorami tuż przed snem. W naszym domu nie mogło zabraknąć książeczek jego autorstwa. Dziś sama jestem mamą i bardzo bym chciała, aby i moja córka poznała wiersze Tuwima. Dlatego też bardzo ucieszyłam się, kiedy w moje ręce trafiła książka będąca zbiorem najbardziej znanych i lubianych przez dzieci wierszyków Juliana Tuwima.

Książka została wydana w twardej oprawie. Zawiera dziewiętnaście wierszy, w tym najbardziej znane jak "Murzynek Bambo", "Lokomotywa", "Rzepka", "Zosia Samosia", "Okulary" czy...

mama_trojki | 2012-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2012

Na wierszach Juliana Tuwima wychowały się całe pokolenia, a zapewne... niejedno jeszcze się wychowa. I w sumie, nie ma w tym nic dziwnego, bo te wiersze są naprawdę fenomenalne... ponadczasowe. Raz przeczytane, pozostają z nami - w naszych głowach i sercach - na całe życie.

Ale... w czym tak naprawdę tkwi ów fenomen Tuwima i jego wierszy? Co sprawia, że tak chętnie sięgamy po Lokomotywę, Okulary czy Zosię Samosię? To proste... wiersze Tuwima ukazują świat pełen różnorodności. Uczą sympatii, jednocześnie niczego nie narzucając. Siłą jego wierszy są także rymy, które w zabawny sposób ukazują jakiś fragment rzeczywistości:

A tych wagonów jest ze czterdzieści,
Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.
Lecz choćby przyszło tysiąc atletów
I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
I każdy nie wiem jak się wytężał,
To nie udźwigną, taki to ciężar.
(Lokomotywa s. 5)

Rymy wpadają w ucho. Sprawiają, że wiersze czyta się przyjemnie i niezwykle lekko. Idealnie maskują też przekazywane dyskretnie,...

Paula | 2014-02-16

Cudowne wiersze dla dzieci i nie tylko :-) codziennie czytam je mojej córci

Uwaga, uwaga! Dziś na moim blogu prawdziwa plejada gwiazd. Znani od lat, kochani, uwielbiani, z pokolenia na pokolenie przekazywani bohaterowie wierszy Juliana Tuwima. Powitajmy ich serdecznie.

Pierwszy do Państwa garnie się Murzynek Bambo – czy jest tu ktoś, kto choć wie, że z niego łobuziak, który ucieka na drzewo przed mamą, nie chciał żeby Bambo chodził z nim do szkoły?
A znacie dziecko, które nie próbowało zrzucić z pieca Abecadła, żeby i jemu literki się tak „fajnie” poturbowały?
Palec w górę, kto zasypiał, gdy tylko Grześ po raz kolejny szedł przez wieś, a piasek sypał się ciurkiem?
A teraz, kto odważny niech się przyznaje, ile razy łamał sobie język, gdy ze wszystkich sił starał się bezbłędnie wymienić wszystkich mieszkańców Śpiewowic? (Tralalotek i Tralaluszka to nic, najgorzej było u mnie z kucharką – Tralalarką).
A taka wielka i gruba Rzepka. To jest dopiero coś! Próbowaliście ją zasadzić w ogrodzie? Ja tak – niestety nic nie urosło. Może to i dobrze, bo jako dziecko...

Maleństwo | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Julian Tuwim towarzyszy mi od zawsze. W dzieciństwie uwielbiałam "Ptasie Radio" z charakterystycznymi trelami, a na adapterze namiętnie odtwarzałam czarną winylową płytę ze słuchowiskiem "Pan Maluśkiewicz". W liceum i na studiach Tuwim odszedł na dalszy plan, aby teraz z przytupem powrócić do mnie i moich pociech.
Na półce mamy kilka wydań wierszy Tuwima. Kilka dni temu z wielką przyjemnością dostawiliśmy kolejny tomik wydany przez Wydawnictwo "Skrzat".
Dobór wierszyków nie zachwyca fanów Tuwima (do których należą moje dzieci). Znajdziemy tu utwory najbardziej popularne: "Lokomotywę", "Abecadło", "Okulary" czy "Rzepkę". Dwa wierszyki stanowiły nowość dla Starszej - "Dwa Michały" oraz "Pan Maluśkiewicz i wieloryb". Przyznacie, że dwa wierszyki spośród dziewiętnastu to dość niewiele. Niewątpliwe zachwyciła nas inna strona książeczki - ilustracje. Artur Gulewicz będący autorem obrazków naprawdę stanął na wysokości zadania. Pomysłowe, śmieszne i niebanalne przyciągnęły moje dzieciaki...

Maluszkowe Inspiracje | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Wiersze Tuwima czytaliśmy córce jeszcze zanim skończyła roczek.
Mimo, że nie rozumiała wtedy wszystkiego, bardzo lubiła słuchać takich rytmicznych i rymowanych tekstów. Oczywiście nie siadywała wtedy z nami skupiona i zasłuchana w lekturze, ale jeden niedługi wierszyk, do tego przeczytany w zabawny sposób potrafił ją naprawdę zainteresować.
Tak więc wiersze Tuwima towarzyszą nam dość często i od dłuższego czasu.
Do tej pory korzystaliśmy z książki, jaka zachowała się z naszego dzieciństwa.
W końcu przyszła pora zamienić nasz stary, sfatygowany egzemplarz na "nowszy model".
Nasz wybór padł na zbiorek wierszy Tuwima wydany przez krakowskie wydawnictwo Skrzat.
Książka jest szyta, w twardej oprawie, więc powinna posłużyć nam przez długi czas.

Moją uwagę zwróciły poza tym piękne, całostronicowe ilustracje Artura Gulewicza.
Dzięki nim książka jest bardzo kolorowa i przyciąga wzrok.
Znajdziemy tu najbardziej znane i lubiane utwory Juliana Tuwima - w sumie 19 wierszy.
Nie zabraknie...

czytampowoli | 2018-02-21
Przeczytana: 04 października 2017

Proste, masz dzieci, musisz mieć Tuwima :-) dzieciaki będą ci za to wdzięczne.
To wydanie jest o tyle fajne, że ilustracje wykonane przez Marcina Bruchnalskiego są nowoczesne, proste i zrozumiałe dla dzieci.

evi | 2012-11-28

Pamiętam, jak mama czytała mi "Lokomotywę", której kilkanaście lat później nauczyłam się na pamięć i sama dziś recytuję ten wierszyk rocznemu Adasiowi. Egzemplarz "Wierszy dla dzieci", już teraz nieco rozpadający się, jest niewątpliwie jedną z najważniejszych pamiątek mojego dzieciństwa, obok, oczywiście wspomnień i zdjęć. Co tam dzisiejsze opowieści/bajki! "Ptasie radio", "Murzynek Bambo" czy "Rzepka" - to są wyjątkowe pozycje.

Onilom | 2013-10-28

Jeśli uśmiech wchodzi na buzię dziecka po każdym przeczytanym wierszu i słychać jego głośny, szczery śmiech w domu to znak, że Tuwim wykonał dobrą robotę.

| 2010-11-15
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

Niezapomniana do dzisiaj. Idealna. Mój mały skarbik z czasów dzieciństwa.