Podróż na liściu bazylii

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7648-730-4
Monika Adamczyk

Marianna, trzydziestoletnia bibliotekarka, wygrywa konkurs kulinarny i jedzie do Toskanii. Chce zmienić swoje życie, podróżować – wyrwać się z małego miasteczka. Zaprzyjaźnia się z Maestro prowadzącym kurs kuchni włoskiej. Wierzy, że może łączyć ich coś więcej. Mistrz opowiada Mariannie o tajemniczej książce kucharskiej z XVII wieku, która należała do jego rodziny, a której fragmenty krążą w...

Chce zmienić swoje życie, podróżować – wyrwać się z małego miasteczka. Zaprzyjaźnia się z Maestro prowadzącym kurs kuchni włoskiej. Wierzy, że może łączyć ich coś więcej. Mistrz opowiada Mariannie o tajemniczej książce kucharskiej z XVII wieku, która należała do jego rodziny, a której fragmenty krążą w odpisach. Następnego dnia Marianna odkrywa, że ktoś zabił jej nauczyciela. Jaki sekret kryje tajemniczy dokument? Czy tragiczna śmierć mistrza może mieć z nim coś wspólnego?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

wiejskifilozof | 2015-06-27

Ale ładny tytuł książki.Prawda ? Nigdy jeszcze nie myślałem o książce w takiej kategorii.
Ale tu tak właśnie jest.
Autor zabiera nas w literacką podróż do Polski,Włoch I Grecji.
Tropem sztuki kulinarnej i zbrodni.Oto sympatyczna bibliotekarka,która wygrywa wycieczkę do Toskanii.Któż by nie chciał ? Ma tam nauczyć się przyrządzania toskańskich potraw.
Spotyka sympatycznych ludzi.Jednak jeden z nich,mistrz kuchni zostaje zamordowany.
I tu się zaczyna prawdziwa przygoda.Tripem wyjaśnienia zagadki nasza bohaterka podąża do Genui,Sycylii i Grecji.
Świetna akcja,prosty i wciągający tekst to wszystko sprawia,że książkę czyta się bardzo szybko i bardzo dobrze.Pozostawia w nas miłe literackie wspomnienia.
E-book.

Fascynująca wyprawa do Włoch i Grecji, sztuka kulinarna, wielka miłość, zagadkowe morderstwa.To wszystko w doskonały sposób połączył w swojej powieści Krzysztof Mazurek.
Główna bohaterka, bibliotekarka Marianna wygrywa konkurs kulinarny i wyjeżdża do Toskanii.Tu zaprzyjaźnia się z Giorgio mistrzem prowadzącym kurs kuchni włoskiej. Mężczyzna opowiada jej o tajemniczej książce kucharskiej z XVII wieku, która należała od pokoleń do jego rodziny. Mistrz zostaje zamordowany, a Marianna postanawia odnaleźć mordercę.Kobieta rozpoczyna podróż po Włoszech, Grecji, w końcu trafia na południe Polski. Tu odkrywa sekret rodziny Giorgio z bazylią w tle.
Powiem szczerze, że książka wciąga od pierwszych stron. To niezwykle klimatyczna powieść. Fabuła książki jest przemyślana i dopracowana w najmniejszych szczegółach, a sylwetki bohaterów dodatkowo ją ubarwiają. Język prosty i plastyczny. Kryminał zmieszany z historią przygodową z romansem w tle.

Monika | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Infantylna, mdła, mało ciekawa.
Stanowczo za dużo w niej gotowania, którego nie cierpię.
I za mało klimatu Włoch, który lubię.

Tajemnica | 2011-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2011

Krzysztof Mazurek porwał mnie w niesamowitą wyprawę dzięki swojej najnowszej książce „Podróż na liściu bazylii”, za co jestem Mu bardzo wdzięczna. Zauroczył mnie klimat samej książki, sposób pisania i prowadzenia całej akcji. Rewelacja, Panie Krzysztofie, wielki ukłon w Pana stronę, za kawał doskonałej roboty.

Główną bohaterką jest kobieta po 30stce, bibliotekarka, mieszkająca w małej miejscowości. Marianna wygrywa konkurs kulinarny, dzięki czemu wybiera się na kurs kulinarny do Toskanii. Wspaniała perspektywa dla kobiety bez zobowiązań, która bardzo chętnie zobaczy wielki świat, a przy okazji pozna nowych ludzi. Na miejscu wszystko układa się niczym w bajce, świetni towarzysze podróży, wymarzony pensjonat i maestro, prowadzący zajęcia w kuchni. Między Mistrzem a Marianną nawiązuje się coraz bliższa przyjaźń, dzięki czemu oboje otwierają się przed sobą, zdradzając sobie największe sekrety.

Bohaterka dowiaduje się o tajemniczej książce kucharskiej z XVII w, która jest rodzinnym...

allison | 2011-09-08
Przeczytana: 07 września 2011

Ciepła, pogodna powieść, którą czyta się bardzo szybko i przyjemnie m.in. dzięki wątkowi kryminalnemu, miłosnemu oraz rodzinnej tajemnicy włoskiego rodu, którą stopniowo odkrywa główna bohaterka.

Oczywiście książka obfituje także w bardzo sugestywne opisy potraw, smaków, kulinarnych aromatów... - zatem nie powinno się czytać jej z pustym żołądkiem :). Przy okazji można się dowiedzieć, kiedy i dlaczego powinno się gotować makaron al dente oraz jak przyrządzać sosy z chili i czosnkiem, by ich smak nie zdominował potrawy, a jedynie subtelnie dawał o sobie znać.

Zaletą są także nawiązania do kultury i tradycji włoskiej (oraz greckiej, bo bohaterka w swoich nietypowych poszukiwaniach trafia także na urokliwe wyspy).

Bardzo spodobało mi się również to, że autor wykorzystał w powieści w ciekawy sposób swoją bogatą wiedzę na temat żeglarstwa, podróży oraz ...tanga i dżudo - to piękny przykład dzielenia się z czytelnikiem swoimi pasjami. Pisarz zrobił to w sposób niewymuszony i...

grażyna | 2013-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Książka pełna toskańskich smaków, pachnąca Włochami. W samym środku tych smaków i zapachów znalazła się też główna bohaterka Marianna, która wygrała kurs kulinarny w Toskanii. Od początku jej pobytu we Włoszech i poznaniu tamtejszego szefa kuchni Giorgia rozpoczyna się dość dziwna przygoda kobiety z poszukiwaniem starej włoskiej rodowej księgi. Znajdziemy tu nie tylko przyjemności podniebienia ale pojawia się też wątek kryminalny, w który uwikła się sama Marianna. Znajdziemy też tu troszkę historii i połączenia rodów polskich i włoskich.
Książka pomimo zabarwienia kryminalnego bardzo ciepła, a dzięki temu zabarwieniu też i ciekawa więc polecam.

Agacha | 2014-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Nie jest to książka bardzo ambitna, ale miło się ją czyta. W sam raz na urlop. Choć po raz kolejny zadziwia mnie jak łatwo bohaterak zdobywa przyjaciół, pieniądze i miłość. Słowem, jak łatwo zmienia swoje życie.

Joasia | 2012-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 lutego 2012

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po książkę z serii „lekkich, łatwych i przyjemnych i oczywiście z happy endem” i po prostu przy takiej lekturze się odprężyć oraz dobrze bawić. Kiedy dowiedziałam się o powieści Krzysztofa Mazurka „Podróż na liściu bazylii”, pomyślałam, że akurat to coś na ponure, zimowe popołudnia i wieczory, bo przecież jest tu tajemnica , morderstwo, przygoda, miłość, a wszystko na tle rajskiej Toskanii pachnącej winem i bazylią… Niestety, to co zastałam już od pierwszych stron powieści mocno mnie rozczarowało, wręcz zirytowało, pod koniec nawet rozśmieszyło. Jak pisałam wcześniej, lubię tak zwaną” lekką literaturę” i akceptuję zasady, jakie w niej obowiązują czyli nieco naiwności, zbiegi okoliczności, które pomagają bohaterom, przewidywalność, bajkowe zakończenie itp….no, ale nie w takiej dawce, jaką zaserwował nam autor „Podróży….”! Tego wszystkiego jest tu zdecydowanie za dużo, co powoduję, że z pomysłu, z którego mogła powstać całkiem fajna historia, mamy...

wiola | 2015-12-31

Po przeczytaniu tej książki czasem miałam wrażenie że pisało ją dwóch autorów. Miejscami książka nuży zaskakuje tendencją, jednak są takie miejsca, że chciałam wiedzieć co będzie dalej, gdzie jest książka i co skrywa. Jednak nie do końca zostało wyjaśnione co w niej jest ok rysunki i przepisy dodatkowe notatki z marginesów ale jak naprawdę wpłynęło to na autorkę to nie do końca zostało opisane i wyjaśnione. Przeszkadzało mi również, że główna bohaterka tak szybko nawiązywała kontakty jak choćby na statku? gdzie i kiedy ktoś z nas wyrusza w rejs z poznanymi ludźmi po 5 minutach zbyt naciągane co tworzy zbyt dużą dozę fikcji.

BeataBe | 2012-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

Naiwna, naiwna, beznadziejnie naiwna! Nie mogę uwierzyć, że napisał to mężczyzna. I nie mogę uwierzyć w zachwyty niektórych czytelników. Jakiś żart? Tym bardziej wymagającym czytelnikom zdecydowanie i szczerze odradzam.