Być muzułmaninem w Indiach

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Dorota_1988

Muzułmanie w Indiach od zarania stanowili ważną część ludności. Ewa Toczek podejmując ten złożony temat za ramy czasowe przyjmuje okres od połowy XVIII w do 1947 gdy cesarstwo Indii odzyskało niepodległość a z jego granic wydzielono państwo Pakistan. Omówiony został tu problem bycia muzułmaninem w Indiach, odrębności wyznawców tej religii. Ukazana została tu także kwestia islamskiego narodu oraz nacjonalizmu w kontekście Indii.

źródło opisu: Ossolineum, 1984

źródło okładki: Ossolineum

Tamanna | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 13 kwietnia 2009

W książce tej prześledzono dzieje indyjskich muzułmanów na przestrzeni czasu od Imperium Wielkich Mogołów w XVII wieku do 1947 roku, momentu uniezależnienia się przez Indie od okupacji brytyjskiej i rozpadu subkontynentu indyjskiego na dwa państwa: laickie Indie i muzułmański Pakistan. Autorka książki pokazuje zmiany sytuacji społecznej i pozycji muzułmanów w Indiach począwszy od ich dominacji za czasów Mogołów, poprzez współpracę hindusko-muzułmańską (np podczas powstania sipajów)aż po wzmacniane przez okupantów brytyjskich konflikty między ludnością obu wyznań. Przedstawiono tu zmiany obrazu muzułmanina indyjskiego w oczach hindusów i własnych, muzułmańskie pojęcie ojczyzny związane przynależnością do islamu, powstawianie ich więzi z Indiami. Opisano tu też muzułmański ruch niepodległościowy przeciw okupantom brytyjskim, działalność ówczesnych partii muzułmańskich (z Ligą Muzułmańską na czele), przesłanki podziału Indii w 1947 i powstania Pakistanu.
Książka zawiera tematyczny...

Teresa | 2018-02-19