Pieśń o Krysznie Pasterzu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatury Orientalne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
Gitagovindahavyam
83-86483-29-6
joan-na

Pieśń o Krysznie Pasterzu, Dźajadewy, indyjska Pieśń nad pieśniami, jedno z najbardziej znanych dzieł literatury sanskryckiej to poemat erotyczny opiewający miłość, zazdrość, gniew i tęsknotę zakochanej pary. Odbierany jest jednocześnie jako utwór religijny, symbolizujący miłość do Boga. Książka jest pierwszym tłumaczeniem z oryginału sanskryckiego na język polski, poprzedza ją obszerny wstęp....

Książka jest pierwszym tłumaczeniem z oryginału sanskryckiego na język polski, poprzedza ją obszerny wstęp. Czytelnik odnajdzie w nim informacje o życiu poety, epoce, w której żył, jego poemacie, krótką rozprawkę na temat miłosnej poezji sanskryckiej, a także omówienie dziejów bohaterów poematu, Kryszny i Radhy w literaturze indyjskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tamanna | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Ta maleńka książeczka od dawna już stała na mojej półce zawierającej klasykę indyjską. Między "Śakuntalą" Kalidasa i "Pańczatantrą". Zauważając ją obiecywałam sobie: najpierw dojedź do Puri, gdzie w świątyni Dżaganathy recytuje się przez wieki codziennie wersy z tej pieśni, śpiewa się je, medytuje nad nimi. Czytając tę pieśń potem będziesz mieć przed sobą obrazy świątyni. Można oczywiście zrobić odwrotnie. Najpierw literatura, potem związane z nią miejsce.
W nastrój książki wprowadza motto z Tagore ozdobione rysunkiem pawiego pióra. W jego poezji pojawia się odwieczny obraz kochanków hinduizmu:
"Przychodzi mi na myśl pora deszczowa,
wylękniona Radhika idąca
samotnie na schadzkę we Wryndawanie,
ciemne drzewo tamali, błękit wód Jamuny
i dwoje łzawych oczu jak lotosy.
Kto przeżyje bez Kryszny ulewę bhadaru?"

Następnie połowę książki stanowi ciekawe wprowadzenie tłumaczki i indologa Barbary Grabowskiej. Możemy się z niego dowiedzieć o autorze pieśni sławnej też jako...

Anna | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, Indie