Saga rodu Forsyte'ów t. I

Tłumaczenie: R. Cetnerszwerowa
Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 1)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

źródło opisu: PIW, 1971

źródło okładki: https://www.piw.pl/

Izabela Pycio | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

"Każdy Forsyte ma praktyczny... sposób zapatrywania się na rzeczy... oparty przede wszystkim na poczuciu własności... doprowadzonym do najwyższej perfekcji."

Ponadczasowa, wielowymiarowa powieść, do której wracam z wielką przyjemnością, czuję się mocno z nią związana, za każdym razem wyzwala we mnie uczucie satysfakcji czytelniczej. Serdeczne spotkanie z niezwykle interesującym i bliskim sercu przyjacielem, opowieścią, która przykuwa uwagę, wyzwala emocje i skłania do przemyśleń. W miarę zdobywania doświadczeń życiowych odkrywam w książce coś nowego, zaskakującą myśl, ciekawy aspekt, nieco inne spojrzenie na świat. Wyjątkowa saga rodzinna w wiktoriańskim klimacie, sugestywnie nastrajająca, dbająca o każdy szczegół w obrazie atmosfery i ducha tamtych czasów. Przepiękna mieszanka ludzkich charakterów, uczuć, zależności, losowych szans i narzucanych ograniczeń. Chętnie poddaję się takiej płynnej i wciągającej narracji, zagłębiam w kolejne warstwy intrygującej fabuły, cudownie...

Joanna | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Myślałam że to jakaś fajna pozycja. Saga mówi sama za siebie. A i wysoka nota na LC zachęcała. Ale się przeliczylam. Ksiazka mbue nie wciągnęła wiec nici z sagi.

zolzowata_franca | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

"Posiadacz" to pierwszy tom trylogii Saga Rodu Fosyte'ów, którą to lata temu przeczytałam, a dziś chętnie do niej wróciłam. Przyznać muszę, że obecnie odebrałam tę powieść zupełnie inaczej. Dostrzegłam teraz jej wybitność. W końcu Nobla za darmo nikomu nie dają :)

Powieść rozpoczyna się 15 czerwca 1886 roku, złote czasy kolonializmu brytyjskiego, era wiktoriańska. Rodzina Fosyte'ów spotyka się podczas przyjęcia zaręczynowego dziewiętnastoletniej June z Filipem Bosinney'em, organizowanym przez starego Jolyona Forsyte'a na Stanhope Gate.
Osiemdziesięcioletni Jolyon wraz z rodzeństwem James'em, Tymoteuszem, Swithin'em, Mikołajem, Rogerem, Anną, Estelą i Julą wywodzili się z farmerskiej rodziny. W obecnych czasach rodzina Forsyte'ów zajmowała wysokie stanowiska i posiadali spore majątki i okazałe rezydencje.

"Forsyte'owie nie umierali, śmierć była niezgodna z ich zasadami"

To klasa posiadaczy, dbających o rodzinę, nie będących jednak uczciwymi wobec siebie, wyrachowani, nieszczerzy....

Jest to pierwsza część 'Sagi rodu Forsyte'ów' wydana w nowej odsłonie przez wydawnictwo MG 2 marca 2016 roku. Niedawno. Książka dostała 'nowe życie'. Piękna okładka, nowe wydanie i szansa, żeby kolejne pokolenia czytały tę wspaniałą powieść.
Szczerze mówiąc, jakoś nie miałam do tej pory okazji, żeby ją przeczytać. Zamierzałam, ale gdyby nie MG, to bym planowała dalej.
Pierwsza część nosi tytuł 'Posiadacz' i wskazuje na kluczową postać książki.
Cóż można napisać o tym dziele, żeby nie powtarzać prac naukowych i całych pokoleń fanów? Autor za tę książkę otrzymał Nagrodę Nobla w roku 1932, jak czytamy w uzasadnieniu: ' "za wielką sztukę prozatorską której szczytem jest Saga rodu Forsyte'ów, wielotomowa powieść rzeka autora, nad którą pracował przeszło 20 lat twórczej aktywności'.
Trudno się z tym nie zgodzić.
Książkę czytało mi się jednak opornie. Ciągle bowiem myśli moje rozpraszały się w jedną stronę. Rodzina Forsyte'ów to rodzina, kultywująca wartości, jakie i w naszym...

Melocotón | 2013-10-26

Jak ogromnie mi przykro, że tak wiele osób nie sięgnie po tę książkę z powodu jej głupkowatego tytułu, który przywodzi na myśl połączenie Dynastii i "różowych" serii dołączanych gratis do gazet typu "Z życia wzięte" oraz okładki, która przypomina obwoluty łzawych czytadło - romasideł dla sfrustrowanych gospodyń domowych spod Pcimia.

Tak bardzo mi przykro, bo to jest tak fenomenalna i krwista historia o charyzmatycznych ludziach, że - mając inny tytuł i okładkę - przebiłaby popularnością "Grę o tron", kryminały Jo Nesbo, sagę Larssona, że nie wspomnę o wielu serialach.
Polecam dać jej chociaż maleńką szansę, dać jej chociaż 10 stron, gwarantuję pomruk, a co tam - ryk! zadowolenia i wiele udanych wieczorów i nocy.

Acha, serial powstał, zrobiło go BBC. Ale nie polecam go oglądać, bo do książki ma się tak jak "Na dobre i na złe" do "Grey's Anatomy" lub tvn-owscy "Lekarze" do "Dr.House'a". Czyli biednie.

No i może na koniec warto wspomnieć, że Galsworthy dostał za "Sagę" Nobla. To o...

Liza | 2015-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2015

Pisarz skupił w literackiej soczewce życie jednego, zamożnego mieszczańskiego rodu, pokazał jak potężną jednostką społeczną jest rodzina, gdzie „krew nie woda”. Członkowie wyolbrzymiają znaczenie swojego rodu, zespoleni więzią mimo dzielących ich różnic, uzbroili się przeciwko niebezpieczeństwu. A wzgardliwość ich zachowania stała się zaczątkiem dramatu.

Jednakże moim zdaniem słabym punktem tej historii jest sposób kreacji sylwetek bohaterów- pozbawiony emocji, zdystansowany, tak, że trudno wczuć się w ich sytuacje, zrozumieć, nawet gdy przeżywają tragedie, które jakby toczą się gdzieś daleko, pod powierzchnią. Obce są im zewnętrzne przejawy uczuć i to widać. Na pierwszy plan po pewnych czasie wysuwa się tu Soames z żoną Ireną, w ich małżeństwie nie dzieje się dobrze, czy dojdzie do rozstania, skandalu, a może do czegoś innego? Pisarz prowadzi narrację, która nie pozwoliła na rozwinięcie drzemiącego potencjału w postaciach, a to wielka szkoda. Za wiele opisów- miejsc, postaci...

DomowaKsięgarnia | 2016-03-11

Posiadacz autorstwa Johna Galsworthy’ego, początkowo znany czytelnikom pod tytułem Saga rodu Forsyte’ów to historia, w której namiętność i miłość przeplatają się z zaborczością, zachłannością, bogactwem i konwenansami.

John Galsworthy w mistrzowski sposób opisał życie bogatego mieszczaństwa z jej wadami i zaletami. Nie pozostał obojętny na jej małostkowość i pryncypialność. Udało mu się obraz tej sfery angielskiego społeczeństwa ukazać również z ironią i dystansem. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Posiadacz jest nie tylko dobrze namalowanym obrazem oraz świetnie spisaną historią, ale też pewnego rodzaju przytykiem do tej warstwy społecznej.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

edit3008 | 2012-02-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, sagi
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Dawno temu czytałam Forsyt'ów, ale znów sięgnęłam po sagę...
rewelacyjnie oddaje klimat epoki, czytając ją widziałam tych dżentelmenów w cylindrach, silne emocje targające bohaterami doskonale oddane w powieści i do tego obserwujemy jak zmienia się świat...wojna z Burami, I wojna....czyli tło historyczne i charaktery ludzi na przełomie wieku. Polecam !

Rose Blue | 2013-07-22
Przeczytana: 2012 rok

Saga rodu Forsyte’ów – Tom I
John Galsworthy przedstawia dzieje bogatej rodziny mieszczańskiej żyjącej w Wielkiej Brytanii. Tom pierwszy rozpoczyna się w roku 1886. Głównym wątkiem tego tomu powieści jest historia Ireny, Soamesa, June oraz Bosinneya.
Książka napisana jest nadzwyczajnie. Bogactwo słownictwa nie prowadzi do uzyskania bezsensownej paplaniny, jaką często stają się tego typu powieści. Autor przestawia epokę wraz z jej stylem, modą, polityką snując swoją opowieść na osnowie, jaką jest historia rodziny Forsyte’ów.
Postaci kreowane przez autora są opisami „pełnokrwistych” ludzi. Nie brakuje w nich ironii, natomiast relacje międzyludzkie opisywane są stanowczo bez upiększania, czy idealizowania.

Beata | 2015-04-07

Przeczytane kiedyś. Absolutnie genialny portret mieszczaństwa angielskiego w XIX w. Wielka miłość, skomplikowane układy rodzinne. Fantastyczna.