Wielki Książę

Wydawnictwo: Sic!
978-83-61967-10-1

Wielki książę, małe arcydzieło Jarosława Marka Rymkiewicza, może być czytany jako wstęp do jego „polskiej trylogii” – Wieszania, Kinderszenen i Samuela Zborowskiego. Opowiada o wielkim księciu Konstantym, jego ojcu, braciach, babce, polskiej żonie, o jego dworakach, ale też o polskich podchorążych, którzy w noc wybuchu Powstania Listopadowego nie byli w stanie zabić Konstantego inaczej niż symbolicznie, opowiada wreszcie o Warszawie, o romantycznej Polsce i o polskim duchu, zapatrzonym w swoją chrześcijańską dobroć. Problematyka historyczna (a nawet historiozoficzna) jest tu jednak podporządkowana dociekaniom nad ponadczasową duchową strukturą rosyjskiego namiestnika na Polskę – figury dobrze nam znanej, której Konstanty był tylko pierwowzorem.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/294/Wielki-ksiaze/nowosci_2/

Konrad Urbański | 2014-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2014, Non-fiction
Przeczytana: 07 lipca 2014

Z Rymkiewiczem chce się dyskutować – z wieloma jego poglądami nie sposób się zgodzić, ale twórczość warszawskiego poety budzi mój szacunek, chociażby ze względu na konsekwencję, sposób pisania i nader interesujące interpretacje historyczne. Mogę się z nim nie zgadzać i powinienem z nim dyskutować.

Rymkiewicz nie tylko w fascynujący sposób opisuje dzieje (talentu eseistycznego nie można mu odmówić), ale daje również niezmiernie interesującą i oryginalną interpretację historii – interpretację na modłę Słowackiego, którą bez trudu można odnieść do czasów nam współczesnych. Nie jest to nowością, rzecz jasna, bo z książki na książkę wydarzenia historyczne służą jedynie za pretekst do nazwania kogoś zdrajcą czy podzielenia narodu na dobrych i złych. Tutaj szczególnie niechlubnie zasłużył się dziełkiem Reytan. Upadek Polski.
Ale starczy już o samym Rymkiewiczu, wszak nie o nim traktuje szkic Wielki Książę, wydany w roku 1983. Autor Ulicy Mandelsztama podejmuje się analizy nieudanego...