Przypadkowy człowiek

Czytelnik
1978-01-01
1978-01-01
Zdzisław Bohdanowicz

Warto zapoznać się z twórczością Iris Murdoch. Ciekawie ukazuje Wielką Brytanię w pełnej odsłonie. Czytając nie można się nudzić, można się wciągnąć.

Garść cytatów:

"Człowiek ma tylko jedno życie. Swoje miał już poza sobą." str. 207

"Wiem, że uważasz moje życie za sukces (...),ale to złudzenie. Każdy ma własne rany, które ukrywa, oraz niepowodzenia i upokorzenia, które go dręczą." str. 276

"Zakurzone deski podłogi zbiegały się ku ramie okna z wypełnioną liśćmi czereśni perspektywą domków z cegły. Schludny, pogrążony w zwyczajności i ze wszystkich stron zabudowany ogród był śliczny. Jeśli ma się szczęście, takie właśnie jest życie." str. 335

"W najlepszym nawet przypadku życie dalekie jest od ideału. Wszystkich nas spotykają rozczarowania. Po prostu człowiek musi pchać swój wózek i cieszyć się, czym się da. Dobrych rzeczy nie ma co liczyć. Niewiele ich." str. 352

"Wszystko było płócienne i zbielałe od apokaliptycznie obojętnego światła; ludzie starali się nie rozglądać i ściszali głosy. Mieszkała tu śmierć i tylko przypadkowo była nieobecna." str. 359

"Boga nie ma, więc modlę się do Ciebie." str. 407

"Lekkomyślnie wniósł w jej życie słodycz, lecz nie kochał jej nigdy w ten szczególny sposób, jaki rodzi nowego człowieka i sprawia, że jest on czymś więcej niż sobą." str. 516

"Czyż jest jeszcze jakaś modlitwa albo święte miejsce, będące czymś więcej niż zwykłą ułudą? Powinno być coś takiego, nawet teraz, nawet bez Boga, jakiś gest przywołujący mądrość i pokój, które same przez się zmieniłyby świat." str. 591

"(...) kocham Cię mocniej niż kiedykolwiek, ponieważ strach chyba potęguje miłość." str. 604

"Każdy musi mieć o kogo się troszczyć." str. 637

"Jesteśmy piękni, lecz zszarzejemy; jesteśmy wolni, lecz damy się spętać." str. 655

Garść cytatów:

"Człowiek ma tylko jedno życie. Swoje miał już poza sobą." str. 207

Artystę dobrego po warsztacie jego.
Sposób mówienia czy tematy jakie wybierają bohaterowie Murdoch jakby mimowolnie określają ich charaktery. Niesamowite, ile informacji na temat postaci można wpisać między wiersze, bez wprowadzania podpowiedzi wszystkowiedzącego autora.

Polskiemu wydaniu przydałoby się nowe tłumaczenie "Zabójstwo w supersamie" brzmi już bardzo archaicznie.

Artystę dobrego po warsztacie jego.

• Seria Nike
  • Własne
  • Powieści
  • Własna kolekcja
  • Literatura piękna
  • Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka

Dodaj cytat z książki Przypadkowy człowiek