Przypadkowy człowiek

Wydawnictwo: Czytelnik
7 (28 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
An Accidental Man
black_hole

"Przypadkowy człowiek" - to powieść obyczajowa, w której autorka ukazuje konflikty rodzinne w środowisku londyńskich intelektualistów. Talent Iris Murdoch wyraża się zwłaszcza w mistrzowskich dialogach.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1978

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bed | 2016-08-19
Przeczytana: 26 lipca 2016

Warto zapoznać się z twórczością Iris Murdoch. Ciekawie ukazuje Wielką Brytanię w pełnej odsłonie. Czytając nie można się nudzić, można się wciągnąć.

adela | 2013-03-31
Przeczytana: 2013 rok

Artystę dobrego po warsztacie jego.
Sposób mówienia czy tematy jakie wybierają bohaterowie Murdoch jakby mimowolnie określają ich charaktery. Niesamowite, ile informacji na temat postaci można wpisać między wiersze, bez wprowadzania podpowiedzi wszystkowiedzącego autora.

Polskiemu wydaniu przydałoby się nowe tłumaczenie "Zabójstwo w supersamie" brzmi już bardzo archaicznie.

Cairenn | 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013

Garść cytatów:

"Człowiek ma tylko jedno życie. Swoje miał już poza sobą." str. 207

"Wiem, że uważasz moje życie za sukces (...), ale to złudzenie. Każdy ma własne rany, które ukrywa, oraz niepowodzenia i upokorzenia, które go dręczą." str. 276

"Zakurzone deski podłogi zbiegały się ku ramie okna z wypełnioną liśćmi czereśni perspektywą domków z cegły. Schludny, pogrążony w zwyczajności i ze wszystkich stron zabudowany ogród był śliczny. Jeśli ma się szczęście, takie właśnie jest życie." str. 335

"W najlepszym nawet przypadku życie dalekie jest od ideału. Wszystkich nas spotykają rozczarowania. Po prostu człowiek musi pchać swój wózek i cieszyć się, czym się da. Dobrych rzeczy nie ma co liczyć. Niewiele ich." str. 352

"Wszystko było płócienne i zbielałe od apokaliptycznie obojętnego światła; ludzie starali się nie rozglądać i ściszali głosy. Mieszkała tu śmierć i tylko przypadkowo była nieobecna." str. 359

"Boga nie ma, więc modlę się do Ciebie." str. 407

"Lekkomyślnie wniósł...