Szczeniak. Jak labrador ocalił chłopca z ADHD

2011-01-01
9788310119643
Andrzej Wajs
obyczajowa faktu psy

To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiadomo nie od dzisiaj. Jak i to, że odpowiednio wytresowany potrafi wraz z ratownikami poszukiwać zaginionych w różnych warunkach, czy też pomagać niepełnosprawnym w codziennych czynnościach. Mają też działanie terapeutyczne, o czym świadczą zajęcia z dogoterapii. Nie zawsze jednak wiadomym jest, w jaki sposób przebiega skomplikowany proces ich szkolenia. Można o nim przeczytać w bardzo ciekawej książce "Szczeniak, jak labrador ocalił chłopca z ADHD".
Głównym bohaterem książki jest jej autor - Liam Creed. Liam mieszkał w Anglii, w jednym z typowych domów, wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa. Od małego sprawiał kłopoty. Kiedy miał osiem lat, zdiagnozowano u niego ADHD. Pomimo diagnozy i rodzice i nauczyciele nie potrafili sobie z nim poradzić, a jedną z form zapobiegania kolejnym kłopotom było np. zamykanie go w klasie szkolnej na czas przerwy. Wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie pomóc nastolatkowi, kiedy pewnego dnia zostaje wezwany do gabinetu dyrektora, gdzie dowiaduje się, że został wytypowany do programu telewizyjnego przedstawiającego szkolenia psów, które potem mają pomagać niepełnosprawnym w ich codziennym życiu. W ten sposób rozpoczęła się jego kilkutygodniowa przygoda z szczeniakiem imieniem Oreo, który bardzo szybko stał się nieoficjalnym terapeutą Liama.
Książka niesie za sobą wielkie pokłady nadziei - nadziei na poprawę zachowania Liama, na jego socjalizację, na lepsze jutro, na to, że Oreo zostanie prawidłowo wytrenowane i w przyszłości będzie się spełniać jako opiekun osób niepełnosprawnych. Jako czytelnik po cichu kibicowałam zarówno Liamowi, jak i Oreo, aby jak najpełniej wypełnili swoje zadania. Czasami zaśmiewałam się do rozpuku, czasami uroniłam łzę wzruszenia, niedowierzając, że możliwa jest aż taka przyjaźń pomiędzy człowiekiem, a psem. Wyczuwało się, że ten duet się uzupełnia. I każdemu psiarzowi życzę, aby znalazł takiego oddanego czteronożnego kompana, jakim był Oreo.

Inspirująca autobiograficzna historia. Fajowym młodzieżowym językiem napisana. Tłumaczowi składam pochwałę.
Czytało mi się wyśmienicie z różnymi emocjami,włącznie z wybuchami śmiechu. Podziwiam "dobrą robotę"chłopca i psa. Warto ich poznać!

Każdy z nas zapewne słyszał o chorobie jaką jest ADHD i jej objawach. Jak wiadomo jest to dość uciążliwe dla otoczenia, ale też dla osoby, która z tym się zmaga. Skoro dana osoba nie rozumie sama siebie tak do końca, to jak ma ją ktoś inny zrozumieć?
„... mózgi obdarzają nas zdolnością tworzenia więzi i nadają życiu sens. Ale czasami mózgi się psują.”
Liam od małego sprawiał problemy w domu jak i w szkole, za nic mając nakazy i zakazy. Długi czas nikt nie wiedział co mu jest i twierdzono, że jest po prostu niewychowany. Dopiero w późniejszym czasie stwierdzono u niego ADHD i dostał tabletki, które miały mu pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Nauczyciele niezbyt za nim przepadali, bo przeszkadzał na lekcjach, ale znalazła się jedna osoba, która postanowiła dać mu szansę i zapisała go do specjalnego projektu, gdzie dzieci 'problemami' miały szkolić psy dla osób niepełnosprawnych. Liam miał reprezentować w tym programie puszczanym w tv całą szkołę.
Liam był zarówno szczęśliwy jak i przerażony całą sytuacją, w końcu nigdy nie miał zwierzaka. Razem z nim było jeszcze kilkoro dzieci, które też miały wziąć w tym udział. Początki nie były łatwe. Pies, którego miał uczyć Liam zwany Aero, był rozczochraną kulką energii, która była wszędzie i wcale tak łatwo nie chciała się podporządkować. Z czasem między chłopcem i psem narodziła się więź, dzięki której oboje uczyli się czegoś od siebie.
„Po wyjściu z domu od razu poczułem, jak wali mi serce. Nigdy nie byłem tak przerażony. Dłonie miałem mokre od potu. Wziąłem głęboki oddech i wolno wypuszczając powietrze z płuc, postanowiłem przytulić do piersi idiotę, którym w środku byłem, i spróbować.”
Całość jest napisana z punktu widzenia Liama. Jest to szczera i zabawna opowieść o przyjaźni i przezwyciężaniu własnych lęków. O ile postać Liama generuje dość ambiwalentne uczucia, tak Aero rozkłada na łopatki i sprawia, że ma się uśmiech na twarzy. Nie jest to naukowa powieść o ADHD, ale dzięki niej możemy choć trochę poznać, jak to jest cierpieć na to, jak i być osobą, która również musi to znosić.
Książka warta przeczytania, a sam temat powinien być częściej poruszany nie tylko w fachowej literaturze, która niestety jest pisana dość ciężkim językiem i zdecydowanie nie zachęca do sięgnięcia po nią.

Liam od małego...

Tak normalnie, to nigdy nie sięgam po takie książki. Tak normalnie nie sięgam, bo z okładki wszystkiego można się dowiedzieć.
Sięgnęłam jednak i nawet z przyjemnością przeczytałam. Bo siłą takich opowieści jest przechodzenie od współczucia, współodczuwania do zrozumienia, przychylności.
Kilka lat temu miałam styczność z takim dzieckiem - jak bohater Liam, które właściwie jako malec, ledwo chodzący, był nawet rozkoszny i "nic nie wskazywało". Chłopczyk w wieku przedszkolnym został zdiagnozowany jako dziecko z ADHD. Jego historia była może mniej bolesna niż przedstawiona, ale na zawsze pozostawiła mi w sercu ciepło dla takich dzieciaków i osób.
Widziałam sporo różnych niepełnosprawności u dzieci, moja mama pracowała w przedszkolnym oddziale integracyjnym, moja córka chodzi od klasy z chłopcem opóźnionym rozwojowo. Wiem ile pracy wymaga pomaganie w życiu codziennym takiemu dzieciakowi, jak wiele ciężarów muszą dźwigać rodzice i jak czasem sobie nie radzą.
Teraz jak mijam moją małą sąsiadkę, wiem że zawsze ona czeka na moje słowo, coś więcej niż pozdrowienie, chwilę zainteresowania, a to że mam siniak np. na ręce po uścisku, to na prawdę "pestka".

Niniejsza powieść swoją premierę miała już dosyć dawno, bo w roku 2011. Ukazała się ona pod szyldem Wydawnictwa Nasza Księgarnia, jako jedna z odsłon serii Zbliżenia. Seria ta przytacza historie osób borykających się z różnego rodzaju chorobami lub zaburzeniami oraz ich najbliższych.

W związku z powyższym podobnie rzecz się ma ze „Szczeniakiem…”. Narratorem powieści jest nastoletni Liam Creed, u którego w wieku ośmiu lat zdiagnozowano ADHD. Zaburzenia zachowania wynikające z zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi znacznie utrudniają życie nie tylko samemu obecnie już siedemnastolatkowi, któremu bardzo trudno jest funkcjonować w grupie, lecz również jego rodzinie i nauczycielom.

Pomimo wielu trudności wynikających z ADHD Liama, jeden z jego nauczycieli, niejaki pan Blackmore postanawia dać mu szansę poprawy swojej sytuacji w szkole poprzez udział w programie telewizyjnym, gdzie młodzież z różnymi problemami ma dla organizacji Canine Partners szkolić labradory mające potem pomagać osobom niepełnosprawnym.

Tak oto rozpoczyna się historia przyjaźni Liama i Aero, którzy przebywają razem krętą i wyboistą drogę ku wyznaczonemu celowi, a także oswojeniu własnych lęków.
Trenowanie Aero to dla chłopaka jedna wielka, nie zawsze łatwa i przyjemna, życiowa lekcja. Liam szczerze opisuje swe wzloty i upadki podczas pracy z początkowo bardzo niefrasobliwym psiakiem.

W „Szczeniaku…” ukazany został obraz tego, jak zwierzę może odmienić życie człowieka uruchamiając w nim pokłady nieodkrytych dotąd emocji oraz wyzwalając pozytywne zachowania. Wszystko to z kolei sprzyja tworzeniu się, pomimo trudności, relacji międzyludzkich, których początkowo nawet sam Liam się po sobie nie spodziewał.

Jeśli chcecie bliżej poznać losy nastolatka i jego czworonożnego kumpla, śledzić wewnętrzne metamorfozy ich obu, a koniec końców dowiedzieć się czy podołali pokładanym w nim nadziejom? To koniecznie zajrzyjcie na karty „Szczeniaka”.

Historia ta nie tylko przybliża codzienne życie osób z ADHD, ale także bawi, wzrusza, tchnie optymizmem i skłania do refleksji nad tym, co kryje się głęboko w istocie ludzkiej.

Książkę czyta się szybko i chociaż nie wszystkim może przypaść do gustu typowo młodzieżowa narracja bohatera to mnie tę powieść czytało się dobrze.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Książka trafiła do mnie zupełnie przypadkowo, a skoro już się pojawiła to zajęła miejsce na półce i czekała na lekturę. Przyznam, że nie śpieszyło mi się do niej ;)
Książka o przyjaźni pomiędzy psem i nastolatkiem z ADHD, który notabene jest jej autorem. Liam Creed opowiada na początku o swojej chorobie i o tym jak swoim zachowaniem wkurzał wszystkich wokół z nauczycielami na czele. Pewnego dnia jeden z nich zgłosił kandydaturę Liama do programu szkolenia psów dla osób niepełnosprawnych. Trafił on do ośrodka Canine Partners razem z czworgiem podobnych młodych osób.
Najlepsze jest to, że w całym tym zamieszaniu "wyszkolony" został i pies i "trener". Liam stał się zupełnie innym człowiekiem.
Resztę doczytajcie w książce :) Polecam! Fajna, pozytywna pozycja

O tym, że pies potrafi zmienić życie człowieka do góry nogami i przewartościować je diametralnie wiedziałam już wcześniej. Ale żeby uspokoił życie dziecka z ADHD – tego się nie spodziewałam. Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%. Odkąd sama jestem właścicielką małego pieska zmienił mi się mój harmonogram dnia i zawsze w starciu z różnymi zajęciami pies wygrywa. Tylko spojrzy swoimi ślepkami, a ja już jestem stracona. Właśnie dlatego sięgnęłam po książkę, w której na okładce znajduje się pies rasy labrador.

„Szczeniak – jak pies ocalił chłopca z ADHD” to książka z serii Zbliżenia z działu literatury faktu. Autor Liam Creed opowiada o swojej historii życia. Liam to chłopak, którego utrapieniem i problemem jest syndrom ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Przez wiele długich lat rodzice chłopca usiłowali dowiedzieć się o chorobie, która dotknęła ich syna. Nie wiedzieli wcześniej, że objawy dotyczące słabej koncentracji, problemów z akceptacją w grupie i innymi to nie choroba, a zaburzenie w którym można żyć i w miarę dobrze funkcjonować. Chłopak był impulsywny, nie potrafił się skupić, miał problemy z koordynacją i z uczeniem się. Często doprowadzał rodziców i nauczycieli do szału, którzy nie znając jego zaburzenia twierdzili że jest niegrzeczny i źle wychowany. Dopiero po długich poszukiwaniach rodzice natrafili na wzmiankę o ADHD, a lekarz to potwierdził.

Na drodze chłopca staje jego nauczyciel, który obserwując zachowanie chłopaka wcale go nie skreśla, a wręcz daje mu szanse. Takich nauczycieli nam wszystkim potrzeba. Daje mu namiar na instytucje o nazwie Canine Partners, która przeprowadza projekt telewizyjnego dokumentu o dzieciach trudnych, niegrzecznych i z zaburzeniami mające za zadanie oswoić psy i nauczyć ich prawidłowego funkcjonowania z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Nauczyciel od razu widzi w tym projekcie Liama, a ten usiłuje do tego pomysłu przekonać rodziców. Zgadzają się, choć mają wiele wątpliwości czy ich syn tak impulsywny i chaotyczny sprosta temu zadaniu.

Liam wyrusza w podróż, która zmieni jego życie. W Canine Partners poznaje Nine, która będzie ich szefową i osobą wspierającą w zadaniach oraz innych czterech uczestników. Poznaje również psa towarzysza o imieniu Aero. Nie od razu potrafią razem współpracować, a początki wykonywania podstawowych komend wołają o pomstę do nieba. Chłopak boi się kontaktu z psem i nie ma pewności siebie w nadawaniu psu komend. Jednak z czasem siła i otwartość psa pozwalają Liamowi na rozładowanie emocji i napięć oraz na bezgranicznym zaufaniu w stosunku do psa. Życie chłopca i jego zachowanie pod wpływem Aero oraz osób występujących w projekcie uspokoiło się i nabrało zwykłego, normalnego i przeciętnego wymiaru. Zaufał sobie, psu i światu, poznał świat ludzi z przypadkami podobnymi do jego, zyskał przyjaciół oraz mógł stanąć przed kamerą, dzięki czemu zyskał pewność siebie. No i zdobył przyjaciela – psa, w którym zgodnie z regulaminem projektu po zakończonym kursie musiał się rozstać, aby służył on osobom niepełnosprawnym.

Książka Liama Creeda to opowieść o zaburzeniu, o poszukiwaniu diagnozy i o przyjaźni między człowiekiem a psem. Czyta się ją szybko, dzięki językowi który jest prosty, choć nieco chaotyczny. Podobało mi się tu poruszenie tematu ADHD, syndromu który jest dzisiaj zjawiskiem częstym, a nie zawsze znanym. Historia opiera się na autentycznych wspomnieniach, przeżyciach chłopca, dzięki czemu wczułam się w jego opowieść. Bardzo urocza, momentami emocjonalna opowieść o walce o siebie, dojrzewaniu i dorastaniu i o przyjaźni z czworonogiem.

Historia chłopca, który jest chory na ADHD. Myślę, że sama nie zdecydowałabym się na te książkę, gdyby nie miła Pani Bibliotekarka.
Liam opowiedział swoją historię o swoim życiu w którym zmagał się z chorobą.
Autor z początku powraca pamięcią do lat, w których był małym brzdącem i niezłym rozrabiaką. Z początku rodzice chłopca uważali, że to tylko wygłupy i nawet nie myśleli o tym, że może to być jakaś choroba. Gdy chłopiec coraz bardziej dorastał stawał się bardziej nerwowy, sprawiał większe kłopoty w szkole, a tym bardziej w domu. Rodzice zaczęli jeździć do lekarzy jednak oni uważali, że Liam jest grzeczny (wybuchał złością przy rodzinie i znajomych ze szkoły, przy innych był nieśmiały). Jeden z lekarzy potwierdził w końcu, że jest to ADHD. Chłopiec zaczął przyjmować leki. Wychowawca szkolny zaproponował chłopcu udział w filmie dokumentalnym, w którym miałby trenować małe szczeniaki dla osób niepełnosprawnych. Liam był na początku podekscytowany tym, że będzie aktorem i przechwalał się , że film będzie wyłącznie o nim, jednak prawda była inna. Pierwszego dnia był jeszcze tym samym wybuchowym Liam'em jednak po kilkunastu tygodniach przebywania ze swoim podopiecznym - Aero zaczynał się zmieniać. Uspokoił się, zaczął dostrzegać swoje niepoprawne zachowania i zaczął ich żałować. Jak sam autor pisze, wiele zawdzięcza właśnie temu czworonożnemu przyjacielowi w swojej przemianie na lepszego, grzeczniejszego chłopaka.
Tę książkę na prawdę warto przeczytać!

Liam opowiedział swoją historię o swoim życiu w którym zmagał się z chorobą.

Wspaniała historia.
Nie zawiodłam się na tej książce :)

Wspaniała historia.
Nie zawiodłam się na tej książce :)

Cudowna książka!! Bardzi wzruszająca :')

Cudowna książka!! Bardzi wzruszająca :')

• Zwierzęta