Kiedy byliśmy sierotami

Wydawnictwo: Albatros
When we were orphans
literatura piękna
Oceansoul

Po trosze baśniowa, po trosze realistyczna powieść nominowana do Nagrody Bookera i Nagrody Whitbreada - najbardziej prestiżowych nagród brytyjskich. Anglia, lata 30. Słynny brytyjski detektyw Christopher Banks wierzy, że klucz do ocalenia świata przed nadciągającą katastrofą leży w przeszłości. Wychowany w kryjącym wiele sekretów, politycznie zaangażowanym Szanghaju, wyrusza w realną i duchową podróż do tego miasta, by odnaleźć rodziców, którzy w zagadkowych okolicznościach zaginęli tam, gdy był małym chłopcem. Ta nierozwiązana tajemnica prześladowała go przez całe życie. Wędrówka przez zrujnowaną metropolię staje się również wędrówką w czasie, jawa przeplata się ze snem, a prawda wciąż pozostaje poza zasięgiem. Parodiująca kryminalne schematy historia przekształca się w międzynarodowy thriller polityczny, a bliscy bohatera stopniowo odkrywają swoje mroczne tajemnice.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

blueahgase | 2019-07-02

Powieść-zagadka. Nie ze względu na fabułę, ale na odczucia, które we mnie pozostawiła. Nie umiem jednoznacznie sprecyzować, co myślę na temat tego dzieła Kazuo. Niewątpliwie jest to książka napisana w jego stylu, który jest jednym z moich ulubionych, ale oczekiwałam trochę więcej od tej konkretnej pozycji. Historia dobra, ale nie tak porywająca jak inne.

Badylarka | 2018-11-30

"Kiedy byliśmy sierotami" to moja druga przeczytana książka Kazuo Ishiguro, laureata Nagrody Nobla z 2017 r. Powieść była nominowana do tak prestiżowych nagród brytyjskich, jak: Nagroda Bookera i Nagroda Whitbreada.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 30-tych w Anglii. Głównym bohaterem jest odnoszący kolejne sukcesy detektyw Christopher Banks. 20 lat wcześniej stracił oboje rodziców - według wszelkich poszlak - zostali porwani 20 lat temu w Szanghaju, gdzie wtedy mieszkali i pracowali. Najpierw zaginął ojciec Bąbla, jak Christopher był nazywany w dzieciństwie, a potem matka walcząca z narkomanią i sprzedażą opium w Chinach. Po stracie rodziców Christopher zamieszkał w Anglii u bogatej ciotki.
Po kolejnym sukcesie Christopher nosi się z zamiarem odnalezienia rodziców. Na wyjazd do Szanghaju decyduje się pod wpływem chwili, gdy dowiaduje się, że wybiera się tam jego znajoma, Sara, z mężem. Poszukiwaniom towarzyszy konflikt zbrojny Chin i Japonii.

Lektura książki zajęła mi prawie...

czarny_kruk | 2018-10-30

Uwielbiam tego pisarza, ale ta książka jest nieco mniej zjawiskowa od pozostałych. Akcja niespieszna, język nie tak zachwycający jak w "Okruchach", napięcie mniejsze niż w "Nie opuszczaj mnie". Podobał mi się za to gęsty, lepki klimat Szanghaju i przedwojennej Europy. Polecam głównie miłośnikom twórczości Ishiguro. Jeśli ktoś nie czytał innych jego książek, to lepiej zacząć zapoznawanie się z pisarzem od poprzednich powieści.

Justyna Wydra | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Ishiguro pisać potrafi. Potrafi stworzyć klimat, w który czytelnik ma ochotę się zanurzyć... Ma też niezaprzeczalnie talent do budowania słowami otoczenia, w którym poruszają się bohaterowie. Jest niezły w dialogach. Zdarza mu się popełnić powieść bezbłędną, jak "Okruchy dnia". Zdarza się także powieść zepsuć. Jak "Kiedy byliśmy sierotami". Pomysł na książkę świetny. Realizacja taka sobie, mówiąc najdelikatniej. Główny bohater to Anglik z Szanghaju, który jako dziecko traci rodziców i dalej żyje w Londynie, gdzie zostaje sławnym detektywem i trwa w obsesji wyjaśnienia rodzinnej tragedii. Coś robi, z kimś się spotyka, rozwiązuje jakieś zagadki i wpada na trop jakiegoś spisku. Słowo "jakiś" jest tu kluczowe. Nie poznajemy żadnych szczegółów. Jakieś okrutne morderstwo jakichś dzieci. Co się z nimi stało, kto im to zrobił i co zrobił??? Nie dowiemy się. Zasadniczo niewiele się dowiemy. Pewne, raczej nieistotne wątki przeżywać będziemy z bohaterem drobiazgowo, rozkładając zdarzenia na...

kawa | 2018-10-23

Przez cały czas czułam się jakbym szła po zamglonej ulicy z gdzieś w oddali majaczącą latarnią.
Książka o przeszłości, teraźniejszości i o niewyraźnej przyszłości.
Bohater próbuje posklejać swoje życie i odnaleźć zaginionych rodziców.
To, co wydawało się tajemnicą, okazało się banałem.
Klimat Szanghaju jest tutaj świetnym dopełnieniem tej klimatycznej powieści.

kjuik | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Chciałam poznać dzieło noblisty.. Przeczytałam przeciętna historię, która momentami wręcz nudziła.. Zakończenie ni przypiął ni przyłatał..

MagKK | 2018-08-01
Przeczytana: 26 lipca 2018

po raz pierwszy przypadkiem sięgam po tego pisarza i już wiem, ze nie po raz ostatni...nie jest to typowo azjatycki pisarz - w końcu w życiorysie ma tylko kilka lat Japonii...jest magikiem słów...zdarza mi się nie zgadzać z werdyktami Komisji Noblowskich w dziedzinie literatury ale tu - pełna zgoda...jest coś w jego języku, w jego składni, pomyśle, prowadzeniu narracji, coś takiego, że wraz z nim się płynie przez strony, przez wydarzenia, przez myśli...bez trudu, lekko przeżywa się kolejne epizody i rozmyśla wraz z bohaterem...warto!

czytamcałyczas | 2018-05-05

Mam prawo,ocenić książkę.Zgodnie z własnym sumieniem.
Zatem,zadam pytanie.
Dlaczego autorowi zabrakło odwagi,opisać zbrodnię Japonii w Chinach.
Czyżby w Japonii,nadal to temat tabu.
Powieść dobra,bez ochów i achów.

Gosia | 2018-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 maja 2018

Niedługo przed ogłoszeniem, że Kazuo Ishiguro otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 2017 roku, przeczytałam jego pierwszą książkę "nigdy Cie nie opuszczę" i raczej się rozczarowałam. Nie przekonała mnie fabuła tej książki ani związane z nią przesłanie.
Ta książka jest bliższa moim gustom czytelniczym.
Przede wszystkim fabuła jet bardziej realna. Mimo fragmentów w pewnym stopniu baśniowych z gatunku wizji postapokaliptycznych, spora część akcji jest osadzona w Anglii lat 30-tych. Świat zawarty w kleszczach pomiędzy dwiema wielkimi wojnami. Pierwsza wojna światowa ze swoimi niespotykanymi dotąd na taką skalę okropieństwami dopiero co się skończyła. A gdzieś tam czai się już następny konflikt. Trudno się dziwić, że ten okres kojarzy się pisarzowi z mającą nastąpić apokalipsą i końcem dziejów.
Sam bohater czuje się zagubiony i w pewien sposób odpowiedzialny za losy świata. Zdaje sobie sprawę, że toczy nierówną walkę, bo zło jest wszechobecne.
Do tego dochodzą konflikty na Dalekim...

Dagmara | 2018-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Po przeczytaniu "Pogrzebanego olbrzyma", który szalenie mi się podobał, sięgnęłam po "Kiedy byliśmy sierotami" pełna nadziei. Mój entuzjazm niestety dość szybko wyparował.

Po opisie ( a także po poprzedniej przeczytanej książce Ishiguro) spodziewałam się symbolicznej podróży do przeszłości, odkrywania zawiłości ludzkiej natury przez pryzmat niezwykłej historii, która wciąga od pierwszych stron i zostawia z przemyśleniami. Tymczasem ta książka zaczęła mnie nudzić niemal od początku. Składa się wyłącznie z dialogów i retrospekcji, z retrospekcji w dialogach i dialogów w retrospekcjach. Akcja właściwie nie istnieje z wyjątkiem ostatniego rozdziału kiedy i tak człowiek ma już serdecznie dość. Ani to kryminał, ani sensacja, ani jakiś psychologiczny dramat, ciężko więc jakoś się do tego odnieść.

Jeśli już miałabym jakoś podsumować tę książkę powiedziałabym, że to dość rozwleczone studium ludzkiego egocentryzmu i naiwności. Podczas jednak gdy w "Pogrzebanym olbrzymie" każda...