Mity celtyckie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mity Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
historia
Szafran

Tytuł tekstu: z okładki Okrutne boginie wojny, bóstwa Słońca, boscy kochankowie, tajemnice zaświatów, kult ściętej głowy - to tylko niektóre tematy przedstawione w "Mitach celtyckich". Celtowie, którzy w wiekach VII-III p.n.e. zamieszkiwali znaczną część Europy, byli społeczeństwem niepiśmiennym, zachowały się jednak liczne świadectwa dotyczące ich mitologii i wierzeń. Irlandzkie i walijskie...

Tytuł tekstu: z okładki

Celtowie, którzy w wiekach VII-III p.n.e. zamieszkiwali znaczną część Europy, byli społeczeństwem niepiśmiennym, zachowały się jednak liczne świadectwa dotyczące ich mitologii i wierzeń. Irlandzkie i walijskie mity - niezwykłe, poruszające opowieści o bogach, o bohaterach obdarzonych nadprzyrodzonymi zdolnościami, o mitycznych zwierzętach - zostały wprawdzie spisane przez chrześcijańskich skrybów w późniejszym okresie, ale przetrwało w nich wiele motywów pogańskiej mitologii.

Źródła archeologiczne i komentarze antycznych autorów odsłaniają przed nami zbiór fascynujących wyobrażeń, symboli i legend dawnych Celtów.

Miranda Jane Green wykłada archeologię i kulturę celtycką na University of Wales College w Cardiff. Jest autorką kilku książek poświęconych religii i mitologii Celtów.

[Prószyński i S-ka, 2001]

źródło opisu: Prószyński i S-ka 2001

źródło okładki: Prószyński i S-ka 2001

Dociekliwy_Kotek | 2014-09-27
Przeczytana: wrzesień 2014

Niewielka ta książeczka okazała się bardzo dobrym wprowadzeniem do mitologii celtyckiej. Znajdziemy więc krótki wstęp o źródłach do badań, następnie historię mniej lub bardziej historycznych najazdów na Irlandię, mity cyklu ulsterskiego i bardzo użyteczne streszczenie mitów walijskich znanych z Mabinogionu (zaręczam, że jest lepsze niż oryginalny tekst). Siłą rzeczy o samych wierzeniach Celtów jest niewiele - ze względu na brak źródeł bogowie pozostają dla nas w większości anonimowi, toteż autorka koncentruje się na kulcie solarnym, kultach wody i płodności, na postaciach otoczonych kultem zwierząt oraz na obyczajach religijnych, związanych z druidami i ich rolą społeczną.
Łatwe, przystępne, bez niepotrzebnego wodolejstwa.

Fantazja | 2016-08-04
Margo Stachurska | 2015-08-19