Vinum sacrum et profanum. Wino w kulturze. Wino w naturze. Wino na naszym stole

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8320717221
nina

Nowa książka Eugeniusza Kabatca jest impresyjnym wstępem do świata win. Jest wprowadzeniem do kultury, której wino towarzyszy od zarania dziejów, w której tkwi do dziś i tę kulturę współtworzy. Oparta na wieloletnich doświadczeniach własnych, ale i światowych koneserów, zwłaszcza włoskich i francuskich, ukazuje pewien charakter i smak śródziemnomorskiej kultury, która nie zamyka się w swojej kolebce, ale rozlewa się wraz z winem po całej Europie, a dziś już po całym świecie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

nina | 2011-06-25
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Eugeniusz Kubatc przedstawia wino w trzech płaszczyznach. Pierwsza część w myśl słów: "na początku była woda, a wodę przemieniono w wino i tak powstała nasza cywilizacja" mówi o znaczeniu wina szczególnie w kulturze antycznej i chrześcijańskiej, a przez to jego wpływie na kulturę europejską. W kolejnych częściach ze znawstwem enologa pisze o tajnikach oraz regionach uprawy winorośli oraz produkcji i co najważniejsze degustacji wina. Przyznaję, że argumentacja autora dotycząca wpływu wina na kulturę wydała mi się momentami naciągana, to doceniam podjęty trud kompleksowego ujęcia tematu. Dodatkowo nie podlega wątpliwości, że autor jest od lat wielkim miłośnikiem wina i niniejsza książka jest podróżą sentymentalną szlakami jego winnych podróży. Dla wszystkich enologów i enologów-amatorów (takich jak ja;)) jest to niewątpliwie pozycja obowiązkowa.

Karolina | 2018-01-16
Przeczytana: 26 stycznia 2018