Skąpiec

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Seria: Lektury Wszech Czasów
Wydawnictwo: Orkla Press Polska
L'avare
8360322007
ceylonka

Unikatowe wydanie klasyki literatury.

źródło opisu: ceylonka - opis wlasny na potrzeby LubimyCzytac.pl

źródło okładki: ceylonka - skan własny na potrzeby LubimyCzytac.pl

Grzegorz | 2019-03-31
Przeczytana: 05 marca 2015

Bawi i uczy.

PosthumousPlay | 2019-03-25

Jak by z interpretować na współczesne czasy zinterpretować tą książkę to opisuje ona Janusza Biznesu co krzyczy w niebo głosy zlikwidować podatki. A teraz na poważnie Molier napisał bardzo dobrą książkę.

| 2019-03-02

Ta książka pokazuje wiele prawdy, niestety ta prawda też tyczy się społeczeństwa dzisiejszego. Społeczeństwo nie lubi pomagać.

Natalia | 2019-02-17

Czytałam jako lekturę szkolną i byłam pod wielkim wrażeniem. Zazwyczaj lektury kojarzą się z nudnymi książkami, które mają nam niby coś wpoić do głowy, ale i tak mie rozumiemy ich sensu. Ta książka pokazuje, że tak nie jest.
Opiera się na zamotanej akcji, gdzie głównym wątkiem jest miłość i skąpstwo Harpagona.
Jest bardzo krótka, pochłonęłam ją jednego dnia. Jest jedną z nielicznych lektur, która mnie zaciekawiła i wciągneła.

Adrian Pezda | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

„Skąpiec” jest komedią całkowicie kultową, będącą symbolem czasów Ludwika XIV-tego. Wiele już o nim napisano, wielu o czytało. Jest zresztą od dawien dawna lekturą szkolną. Nie chcąc w żaden sposób pisać o klasykach, postaram się scharakteryzować wyłącznie niniejsze wydanie (Łódź 1974 r.).

Na uwagę zasługuje sporych rozmiarów wstęp, w którym czytelnik odnajdzie nie tylko omówienie problematyki dramatu, ale także elementy biografii Moliera czy też zarzuty stawiane jego utworom. Choć tekst niesie ze sobą sporo przydatnych informacji i pomaga lepiej zinterpretować „Skąpca”, trudno jest mi oprzeć się wrażeniu, że jest w nim pewien bałagan.

Prócz wstępu w książeczce znajdziemy także całą masę przypisów do komedii. O ile w moich poprzednich opiniach odnośnie nowych wydań dzieł klasycznych oponowałem za tym, by było ich jak najwięcej, ta książka zmieniła mój stosunek do tego tematu. Wiele z nich jest wręcz absurdalnie nie na miejscu i porusza kwestie, które nie powinny być tłumaczone....

Jedna z lektur, które zaliczam do ciekawych, nie bez sensu. Jako, że jest komedią nie oznacza, że zaśmiewałam się do łez, ale pogodne momenty się da znaleźć. Chyba nie muszę polecać ze względu na obecność tej książki w kanonie lektur, ale jeśli kogoś ominęła zachęcam do przeczytania. Może komuś uświadomi, że skąpstwo jest tak tragiczne, że aż śmieszne...

LadyEssex | 2018-09-29
Przeczytana: 28 stycznia 2006

Bardzo lubię Moliera. Historia z morałem. Dobra lektura, do tego lekko się czyta.

szarlej_3 | 2018-09-15

Jedna z przyjemniejszych lektur: zabawna, lekka, szybko się czytało.

DalekiOdŚwitu | 2018-09-14
Przeczytana: 14 września 2018

Póki gatunek ludzki istnieje - "Skąpiec" zawsze aktualny.

Molier- wybitny autor komedii, dzięki którym zdobył wielu zwolenników, choćby samego Ludwika XIV, jak również wielu wrogów. W swoich dziełach nie omieszkał w sposób satyryczny opisać realiów francuskiej rzeczywistości XVII wieku uderzając w wielokrotnie w przedstawicieli wyższych klas społecznych.
Skąpiec, jako historia 60 letniego Harpagona stała się obok Świętoszka jak i Mizantropa przedstawicielem klasycznej komedii obyczajowej. Zabawny obraz jakże znanego nam w dzisiejszych czas tematy pogoni za pieniędzmi i sukcesem. Bezwzględności rodzica, który traktuje swoje dzieci jako inwestycję, by tylko pomnożyć własny majątek i osiągnąć swoje cele.
Wracając do tej książki w treści doszukać się można łatwo tych samych wartości bohatera jak w przypadku książki Opowieść Wigilijna z tym, że w tej drugiej główny bohater doznaje oświecenia i zmienia się. Nasz bohater do końca pozostaje zimnym i chłodnym draniem…
Ekranizacja książki z 1980 r. z wybitną rolą Louisa de Funès jest naprawdę...