Grecy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Ancient Greeks
historia
Karolina

Prof. M. I. Finley urodził się w Nowym Jorku w 1912 r. Studiował psychologię, prawo i historię starożytną, z której doktoryzował się w 1950 r. na Columbia University. W 1955 r. przeniósł się do Anglii na uniwersytet w Oxfordzie, gdzie jest wykładowcą. Poświęcił się głównie badaniu historii starożytnej Grecji. Wydał liczne publikacje naukowe z tej dziedziny, jest również autorem wielu prac popularyzatorskich i pogadanek radiowych.

Dawno już intryguje wszystkich zjawisko zwane „cudem greckim”, jego geneza, istota i rozwój. Jak to się stało, że Ateny rozkwitły jak żadne inne państwo okresu klasycznego? Dlaczego właśnie tam grecka idea polis znalazła najpełniejszy wyraz i najdoskonalszą realizację? Jak wytłumaczyć istotę demokracji starożytnej, u której kolebki walka o wolność i prawa szła ręka w rękę z rozwojem niewolnictwa? Książka niniejsza stara się znaleźć odpowiedź na te i podobne pytania, przedstawiając całą bogatą problematykę antycznej Grecji w szerokim – choć syntetycznym – aspekcie politycznym, gospodarczym i kulturalnym.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1965

źródło okładki: www.conrada11.pl

Elevander | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

"Grecy" Finleya to książka mocno już wiekowa, w dużej mierze już nieaktualna, ale nie sposób nie pamiętać o tym, że był taki czas, gdy ten badacz uchodził za czołową postać w badaniach nad starożytnością. Niniejsza praca jest bardzo ogólnym ujęciem dziejów Grecji w epoce archaicznej i klasycznej. Marginalne wspomnienie o okresie hellenistycznym to też cecha tych dawnych prac, które tego, co najcenniejsze w starożytnej Helladzie upatrywało w Atenach Peryklesa, a to co było później to już upadek. Na pewno dysponujemy obecnie dużo lepszymi publikacjami na temat cywilizacji greckiej i lepiej sięgnąć po nie, a nie po zabytkowego nieco Finleya.

RFR08 | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2013