Świadek

Wydawnictwo: Biuro Literackie
9788362006861
literatura słowacka
Lucy_Cruel

W zbiorze opowiadań "Świadek" tragedia idzie w parze z farsą, truizm miesza się z głęboką filozofią, a przeciętność przeplata się z tym, co niezwykłe.
Określany outsiderem współczesnej literatury słowackiej, Balla sam siebie nazywa "etatowym urzędnikiem", a pisarstwo "marną walką o poprawienie świata".

wybór, przekł. i posł. Jacek Bukowski.

źródło opisu: Biuro Literackie, 2011

źródło okładki: Biuro Literackie, 2011

Zuzanna Bućko | 2011-11-23
Przeczytana: 17 listopada 2011

Zdarzają się powieści, które nami wstrząsają. Pozostawiają nas w kawałkach nie troszcząc się o to, czy będziemy w stanie poradzić sobie z tym, co w nas zakorzenią. Właśnie do takich utworów należy zbiór opowiadań pt. „Świadek” autorstwa słowackiego poety Vladímira Balli. To okrutne i bezkompromisowe zderzenie wyobrażeń czytelnika z rzeczywistością poniekąd kreowaną przez samego twórcę. Po lekturze, jego zamierzenia wydają się oczywiste – za wszelką cenę skłonić do refleksji odkrywających mroczne przestrzenie literackie.

Mistrzostwo. Właśnie takim słowem należy określić to, w jaki sposób artysta odnosi się do swojego dzieła. Droga przez jego opowiadania była dla mnie bardzo mocnym bodźcem do refleksji. Nie oczekujmy pięknych historii o miłości z happy endem, bo gorzko się rozczarujemy. Decydując się na przeprawę ze „Świadkiem” poddajemy próbie samych siebie, a przede wszystkim nasze wyobrażenie o świecie. Poznamy perypetie ludzi innych, a jednocześnie bardzo do nas podobnych....

Połączenie brutalności wydarzeń z komizmem sytuacji jest wizytówką Słowaka. I nie chodzi wcale o znalezienie jasnych stron w najgorszych nawet okolicznościach, a o ostrą ironię i ponury, nieraz wręcz kasandryczny nastrój. Zdarzają się opowiadania, w których Balla zwraca się do czytelnika bezpośrednio, nazywając go nawet „sceptycznym, nudnym, smętnym i bezgranicznie zgorzkniałym kolegą”. Szczególnie wyróżnia się na tym tle tekst „Proroctwo”, skrajnie pesymistyczny tekst o „iks” sytuacjach, zakończony słowami: „prorokowanie męczy i potrzebny jest po nim solidny oddech, bowiem jest ono jak nieustanny rytuał obrzezania”.

Więcej na: http://www.wywrota.pl/db/artykuly/19107_k_a_f_k_a_e_s_k_balla_i_jego_swiadek_mar.html

Marjory | 2014-04-04
Przeczytana: kwiecień 2014