Adibas

Seria: Ścieżki Życia
Wydawnictwo: Claroscuro
Adibas
Lucy_Cruel

„Adibas” to pierwsza od kilkudziesięciu lat książka przetłumaczona z języka gruzińskiego na polski. Akcja „Adibasa” toczy się w czasie trwania konfliktu rosyjsko - gruzińskiego. Mimo, że w książce nie ma ani jednej sceny walki, wojna jest jej ważnym elementem i tłem wszystkich wątków. W sierpniu 2008 życie w Tbilisi płynie swoim normalnym, codziennym tempem i tylko od czasu do czasu od uszu i oczu bohaterów docierają doniesienia o zajmowaniu przez wojska rosyjskie kolejnych obszarów. Autor piętnuje przedstawicieli nowej gruzińskiej elity, nowe pokolenie gruzińskich „burżujów”. Niektóre z postaci, pochłonięte swym codziennym życiem, zdają się nie zauważać tego, co się dzieje wokół nich. Tymczasem wojna zbliża się do Tbilisi wielkimi krokami. Pomimo, że w „Adibasie” autor koncentruje się na przyjemnościach życia w dużym mieście, jest to jedno z najbardziej przygnębiających opowiadań o Tbilisi z początku XXI wieku, o którym Burczuladze mówi fake city.

źródło opisu: http://www.claroscuro.pl/

źródło okładki: http://www.claroscuro.pl/

Falko | 2014-04-23
Na półkach: Przeczytane, Żenujące

Książka oficjalnie uznana przeze mnie za najgorszego, i piszę to z całą stanowczością, gniota, jaki wpadł mi kiedykolwiek w ręce.

Niech za recenzję posłuży fakt, że dopiero jakoś w połowie "Adibasa" dotarło do mnie, że nie czytam powieści, a raczej zbiór pokrętnych niby-opowiadań! Pozornie prosty język (zdania są topornie prymitywne) jest nie do strawienia. Czytelnik w nim kluczy i się ciągle zastanawia - o co tu w ogóle chodzi. I to nie dlatego że Autor ma zamiłowanie do pstrzenia tekstu żenującymi wulgaryzmami. Po prostu jego proza nie ma sensu.

Zastanawiam się, że może to wszystko wina tłumaczenia (w końcu alfabet gruziński do najłatwiejszych nie należy). Mam nawet taką nadzieję. Bo jeśli nie, to współczuję pisarzowi z tak pokraczym piórem.

stasia | 2011-10-24
Przeczytana: październik 2011

Bardzo mocna, bardzo nowatorska, bardzo dobra. Polecam gorąco, zwłaszcza dla miłośników Gruzji i Kaukazu. Gruzja pokazana z zupełnie innej strony, Gruzja, której nie wiadać na pierwszy rzut oka, Gruzja, która się zmienia... Czy na lepsze?

Amelia | 2011-09-01
Przeczytana: wrzesień 2011

Bardzo ciekawa, wulgarna i intrygująca powieść. Duży plus za urozmaiconą ( a przy tym interesującą - co rzadko się zdarza) formę.

Artur Kiela | 2012-06-24
Przeczytana: czerwiec 2011

"Indyk, mamo? Indyk to nie mięso, indyk to są śmiecie".

arial1991bl | 2016-11-04
mietowka | 2016-10-26