Piękni i przeklęci

The Beautiful and Damned
piękni, przeklęci
gall21

Inne wydania

Ameryka, początek dwudziestego stulecia. Tytułowi „piękni i przeklęci” – Anthony i Gloria – to beztroscy, młodzi kochankowie z wyższych sfer, których wspólne życie utkane jest naprzemiennie z dni zabaw oraz dni melancholii. Ten niezmienny rytm wyznaczają także ich dwie obsesje – pieniądze i alkohol, które z czasem przemienią ich życie w koszmar miłości oraz nienawiści, nałogu i choroby umysłowej. W głównych postaciach odbijają się niczym w lustrze osoby Francisa i Zeldy Fitzgeraldów; powieść przesycona wątkami autobiograficznymi, stała się zapowiedzią ich późniejszych, dramatycznych losów.

"Piękni i przeklęci" to klasyka literatury amerykańskiej, jedno z największych osiągnięć literackich Fitzgeralda.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Anna | 2012-05-23
Przeczytana: 22 maja 2012

Powyższa książka to swoisty tryb życia ludzi z "wyższych sfer", opierający się na schemacie wstać-przeżyć-pójść spać, i tak w kółko.
Główny bohater jest zwykłym nierobem, żeruje na bogatym dziadku, a gdy ten umiera popada w wielkie oburzenie "JAK W OGÓLE MOŻNA WYDZIEDZICZYĆ WNUSIA?", na jakiekolwiek rady pójścia do pracy w celach zarobkowych, ciska gromy na wszystkich i wszystko. Jego światek burzy się w momencie, kiedy zakochuje się w Glorii. Już samo imię wywołuje mieszane uczucia, z wolnego tłumaczenia łacińskiego oznacza "sława". I okazuje się być to prawdą, bo w niedługim czasie po ślubie z tej uroczej osóbki wychodzi wielka egoistka myśląca jedynie o pieniądzach (a raczej ich braku).
Bohaterowie tak sobie żyją, mieszkają razem, ciągle się kłócą i godzą, z czasem Anthony uzależnia się od alkoholu, a i jego żona od niego nie stroni, angażując się przy okazji w przeróżne romanse. W efekcie tracą cały majątek (na początku był dość pokaźny, ale hulaszczy tryb życia zrobił swoje),...

Krasnoludek Monika | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Klasyki, Niewypał
Przeczytana: 02 października 2013

Ponoć, kiedy książka kiedyś kiedyś została wpisana na listę klasyków wszechczasów jest dobra, a nawet bardzo dobra. Ponoć, ale nie tym razem. Na ogół, gdy sięgam po pozycję setki lat temu okrzykniętą bestsellerem (wiadomo, jak jest z tym dzisiaj) z miejsca uznaję, że na nudę nie będzie co narzekać. Może trafić się słownictwo nie zrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba, może powiać filozofią, którą tylko twórca pojmuje, może być problem z rozgryzieniem jego intencji (alfą i omegą przecież nie jestem), ale zawsze jest ciekawie, wciągająco i odkrywczo. Do teraz.

Na twórczość Francisa Scotta Fitzgeralda, już od dłuższego czasu ostrzyłam sobie myślowe pazurki. „Wielki Gatsby” w kinach oraz swojego czasu w szkole, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, oglądany przeze mnie z wielkim zainteresowaniem oraz barwne (choć może nie chwalebne) życie autora sprawiły, że bez szemrania i pisków szarej myszki wypożyczyłam powieść, która ponoć „odkrywa nie odkryte, jest przepowiednią...

Komig | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Anthony Patch jest młodzieńcem z dobrej rodziny, wnukiem majora walczącego na froncie wojny secesyjnej oraz milionera, a w późniejszym wieku działacza na rzecz nawracania bliźnich. W roku 1913 Anthony poznaje Glorię Gilbert, z którą później się żeni. Z pozoru małżeństwo wydaje się mieć wszystko czego można zapragnąć - są bogaci i młodzi, należący do wyższych sfer, z perspektywami na przyszłość. W rzeczywistości jednak w ich małżeństwo wkrada się nuda, pospolitość, uczucia wygasają, a młodość przemija, wreszcie pogrążają się w nałogu alkoholowym i wzajemnej nienawiści.

Główną osią fabuły, poza miłością Anthony'ego i Glorii, jest walka o spadek Adama Patcha, który przed śmiercią zmienił testament widząc pijanego wnuka. W ostateczności Gloria wygrywa proces i odzyskuje pieniądze, lecz wówczas jej mąż popadł już w chorobę psychiczną.

Książka nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia. 400 stron nudy, monotonii. Oczekiwałam dużo więcej, jednak doznałam niemałego rozczarowania. Fabuła jest...

malaMi | 2014-06-15
Na półkach: Klasyka, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Kojarzycie serial „Plotkara” i jego główną bohaterkę – piękną i bogatą Serenę Van Der Woodsen? Pamiętam jeden odcinek, gdy siedziała na ławce przed jednym z uniwersytetów i zaczytywała się w „Pięknych i przeklętych” F. Scotta Fitzgeralda, mówiąc przy tym, że to jej ulubiona książka. Jestem zaskoczona wyborem Sereny, bo ta powieść dokładnie pokazuje, jak kończą ludzie pokroju bohaterów serialu.

Zupełnie nie tego się spodziewałam, sięgając po „Pięknych i przeklętych” – książkę, która kusi tytułem, okładką i przede wszystkim lustrzanym odbiciem życia państwa Fitzgeraldów. To prawda, że jest to burzliwa historia miłości, na drodze której stanęły problemy finansowe, romanse i alkoholizm, jednak zabrakło mi tak potrzebnej tu dynamiki i swoistej lekkości w pisaniu, która równoważyłaby trudną w odbiorze treść. Niestety – Fitzgerald pisze nudno i rozwlekle, zatracając tym samym niesamowity potencjał fabuły.

„Piękni i przeklęci” pokazują historię dwojga zadufanych w sobie bohaterów,...

Entelepentele | 2014-01-07

Zdumiewająco aktualna książka i dogłębne studium kryzysu tożsamości w obliczu końca pewnego świata. Rozpuszczona para, której wydaje się, że wszystko wie, wszystko już widziała i łudząca się, że odnalazła miłość (i jej definicję), zostaje boleśnie doświadczona przez życie, które do tej pory widywała jedynie przez okno taksówki. Fabuła mocno przypomina niejeden z życiorysów dzisiejszych przedstawicieli klasy aspirującej, celebrytów, nowobogackich, którym zdaje się, że wszystko im wolno, bo mają odrobinę więcej pieniędzy i prezencji od innych. Gorzkie i nieco przewrotne zakończenie, które — ku pokrzepieniu jednych, a rozpaczy innych —pokazuje, że człowiek jednak wcale się nie zmienia.
A wszystko napisane błyskotliwym językiem, przenikliwymi obrazami z życia "złotej" amerykańskiej młodzieży. Dodatkowo — dla wielbicieli Nowego Jorku — przejmujący obraz miasta i jego wysiłków by być (cyt.) "romantycznie metropolitalne".

Pani-Sokolnik | 2015-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2015

"Piękni i przeklęci" wzbudzili we mnie mieszane uczucia z jednej strony dobry materiał na historie opis perypetii pary, która na początku swojego życia ma wszystko jednak nie bardzo wie co z tym nadmiarem szczęścia zrobić. Zatracając się w przyjemnościach i gnuśnym lenistwie powoli staczają się na dno przegrawszy wszystkie szanse, aby żyć długo i szczęśliwie. Z drugiej strony zbyt rozwlekły i wydymany opis ich drogi na dno po jakiś 150 stronach meczy i nudzi.
Książka o której po raz pierwszy dowiedziałam się z serialu "Plotkara" lekko mnie zawiodła a jednak też wzbudziła zachwyt swym pięknym językiem. Na każdy plus przypada minus i naprawdę trudno powiedzieć czy to książka tandetna czy wybitna, z całą pewnością nie mogę o niej powiedzieć, iż jest dziełem przeciętnym.
Zachęcam do wyrobienia się opinii o niej samemu.

magdalena | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Na pewno jest to książka warta uwagi. Aczkolwiek czy jest to pozycja wyjątkowa? Mnie osobiście momentami-większymi momentami, drażniła. Drażniła dziecinność Anthony'go i Glorii. Roszczeniowa postawa wobec życia, egoizm,zadufanie i sztuczność. Gloria to piękna dziewczyna, ale przy tym kobieta "lalka", idealnie wypada na przyjęciach, gdzie może ukazać cały swój wdzięk,ale nie nadaje się do codziennego życia.Anthony zaś to niespełniony artysta,marzący o sławie i bogactwie, a oczekiwanie na nie uprzyjemnia sobie morzem alkoholu i walką o spadek. Książka to zapowiedź smutnych losów samego artysty. Bardzo smutnych.

blasammet | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Zakochałam się zarówno w tej powieści jak i w kunszcie samego Fitzgeralda. Opowieść przejmująca smutkiem, ukazująca igraszki losu z bohaterami- dwojgiem zakochanych w sobie do szaleństwa ludzi, person totalnie kontrastowych, na swój sposób indywidualnych. Jest to pokaz prawdy uniwersalnej i gorzkiej, 'elegancki realizm'. Obłęd wyższych sfer, alkoholowe uniesienia, poranna, czarna rzeczywistość przeplatana refleksjami o charakterze społeczno-etycznym. W zasadzie dotykają one niemal każdego aspektu życia. Dzieło wybitne, ponadczasowe.

Rune | 2014-10-28
Przeczytana: 21 października 2014

"Książka o dochodzeniu do bogactwa nieróbstwem".
Taki oto zarzut pojawia się w każdej negatywnej opinii o tej książce.

Takie czasy, szanowni państwo. Ta książka jest też wielkim świadectwem historii.
Ale nie tylko o nią w niej chodzi. Praktycznie każdy z naszych bohaterów osiąga bogactwo i sukces, ale jak różne ścieżki prowadzące do tego celu. To jeden z licznych elementów jej interpretacji.
Odbiegając jednak od tego, myślę że to doskonała przestroga jak łatwo przespać, przetrwonić życie.

Gabi145 | 2014-04-29
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Mam mieszane uczucia względem tej pozycji. Jak czytałam o tych nierobach, pasożytach co to myślą, że wszystko im się należy za nic, to momentami furia mnie brała. Z drugiej strony przynajmniej wiem jak było naprawdę na początku XX wieku jeżeli chodzi o młodzież. Końcówka najlepsza.