Co pozostaje. Notesy 1955-1971

2001-01-01
83-07-02813-2
Stanisław Kasprzysiak
eseje literatura filozofia historia

Książka to polski wybór z włoskiego wyboru zapisek. Chiaromonte prowadził je przez lata. Pozostawił łącznie 53 notesy z lat 1955-1971. W niniejszym tomie wybrane zapiski podzielono rzeczowo na pięć części: I. Co pozostaje, II. Miara, III. Sztuka, bezinteresowność, piękno, IV. Do rzeczy, panowie, do rzeczy, V. Sacrum. Refleksje i obserwacje zapisane w niezwykły sposób, o walorach aforyzmów, które można by cytować garściami. Zapadające w pamięć, zmuszające do wysiłku. Na dwie rzeczy warto zwrócić uwagę. Pierwsza to zakochanie (i idealizacja) względem sztuki, filozofii i religii starożytnych Greków. Druga i ważniejsza to niezwykły etos humanistyczny bez Boga (z odrzuceniem chrześcijaństwa),za to z Bogami i metafizyką. Tworzy ten etos niezwykła wrażliwość na ponadjednostkowy, ponadczasowy wymiar rzeczywistości, która przerasta to, co przypadkowe, zmienne i materialne oraz wysokie wymogi stawiane przed każdym w zakresie kształtowania swego człowieczeństwa w otaczającym go świecie. Żadnej kapitulacji moralnej, a zarazem żadnych złudzeń. Żadnego hedonizmu, choć z pełną świadomością przypadkowości losu. Żadnych łatwych pocieszeń i usprawiedliwień, za to zawsze w postawie twórczej i otwartej, szukając miary, budując ład, odnajdując sens.

• Kunszt słowa
  • Diarystyka