rozwiń zwiń

Zero. Niebezpieczna idea

Okładka książki Zero. Niebezpieczna idea
Charles Seife Wydawnictwo: Amber informatyka, matematyka
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Tytuł oryginału:
Zero. The Biography of a Dangerous Idea
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8324101314
Tłumacz:
Janusz Skolimowski
Tagi:
popularnonaukowa matematyka
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
693
49

Na półkach: ,

Zanim nazwiesz kogokolwiek, kto Ci zalazł za skórę absolutnym zerem zastanów się, jak dużą wartość ma to "zero". Po lekturze książki Charlesa Seife nicość może okazać bardziej znacząca i ważna niż moglibyśmy się kiedykolwiek spodziewać. Poza tym, kto by przypuszczał, że zero ma tak wiele wspólnego z nieskończonością? Wszystkie dylematy związane z zerem wziął na warsztat nie kto inny, jak matematyk - Seife gwarantuje niebywałą podróż od pierwszych cywilizacji, przez Pitagorasa, Newtona aż do Hawkinga i całej plejady fizyków pokolenia Wielkiego Wybuchu. Zero budziło przerażenie, wadziło, burzyło wzory i obliczenia ("młody człowieku - nie dziel przez zero", czyli przykazanie numer jeden każdego nauczyciela matematyki). Moje własne streszczenie historii koncepcji nicości oraz spowinowaconej z nią nieskończoności uwłaczałoby całej książce, bowiem nie tylko daje świetny pogląd na koncepcje matematyczne, ale również prowokuje do własnych poszukiwań i zastanowień. W dzisiejszych czasach utylitaryzmu nauki sama myśl o tym, że czysta matematyka może mieć coś wspólnego z filozofią (no chyba, żeby wziąć pod uwagę ateizujące postulaty) może dziwić, a wplatanie do niej teologii budzić nawet wrogie reakcje (i budzi). "Zero" należy do tego gatunku książek popularnonaukowych, które nie tylko prezentują zdobycze nauki w przystępnej dla laika formie, ale również prowokują do oglądu z filozoficznej perspektywy - od książki więcej można tylko wymagać dobrego warsztatu, czego panu Seife nie można odmówić. Nauka i filozofia to dwie strony tej samej monety - a wiara w Boga tudzież siły nadprzyrodzone nie wykluczają bycia wybitnym naukowcem (i vice versa). A zdobycie owej monety - całkowitego poznania - jest niestety niemożliwe.

"Zero" powinno stać na półce nie tylko matematyka, fizyka, czy entuzjasty nauki. Tym pierwszym z pewnością przyda się sprytny matematyczny sposób na udowodnienie, że Winston Churchill był marchewką. To również doskonała pozycja dla czytelnika zafascynowanego konstrukcją świata - bystrego podróżnika, który chce - jak w tytule - dotrzeć do nieskończoności i dalej.

[corset noir @ blogspot]

Zanim nazwiesz kogokolwiek, kto Ci zalazł za skórę absolutnym zerem zastanów się, jak dużą wartość ma to "zero". Po lekturze książki Charlesa Seife nicość może okazać bardziej znacząca i ważna niż moglibyśmy się kiedykolwiek spodziewać. Poza tym, kto by przypuszczał, że zero ma tak wiele wspólnego z nieskończonością? Wszystkie dylematy związane z zerem wziął na warsztat nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    60
  • Przeczytane
    37
  • Posiadam
    9
  • Matematyka
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    2
  • Nauka
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2021
    2
  • Może kiedyś
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zero. Niebezpieczna idea


Podobne książki

Przeczytaj także