Filary Ziemi tom II

Okładka książki Filary Ziemi tom II Ken Follett
Okładka książki Filary Ziemi tom II
Ken Follett Wydawnictwo: Agencja Praw Autorskich Cykl: Kingsbridge (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
1992-01-01
83-85236-44-9
Grzegorz Sitek
saga

Bardzo długo się rozkręca - od około trzysetnej strony akcja nabiera tempa i nie sposób się oderwać. Minimalnie bardziej podobał mi się „świat bez końca”, ale „Filary (…)” też mnie nie zawiodła. Ocena 10/10, a ja zabieram się za kolejny tom z fenomenalnej serii Kingsbridge

"Filary ziemi" to bestsellerowa powieść autorstwa Kena Folletta, która została po raz pierwszy opublikowana w 1989 roku.
Fabuła osadzona w średniowiecznej Anglii opowiada historię budowy katedry w fikcyjnym mieście Kingsbridge, która staje się symbolem walki o władzę, prestiż i wpływy, a także miejscem, gdzie ludzkie emocje i motywacje wystawiane są na ciężką próbę. Follet nie oszczędza ani bohaterów przed trudnościami ani czytelnika przed drastycznymi obrazami z okrutnej rzeczywistości średniowiecza. Układa natomiast mistrzowskie puzzle z życia postaci, prezentując ich losy, wybory i wpływające na nie czynniki, które kształtują ich charaktery. To umiejętne przedstawienie przekroju postaci pozwala głębiej zrozumieć motywacje bohaterów, śledzić ich ewolucję na przestrzeni całej powieści a także przeżywać razem z nimi emocje, cierpienia i triumfy, co sprawia, że powieść staje się nie tylko fascynującą podróżą w czasie, ale także głębokim studium ludzkiej natury i relacji międzyludzkich.

Niezapomniane jest te dzieło brytyjskiej literatury, które porusza i inspiruje do refleksji nad kondycją ludzką i wartościami, którymi kierujemy się w życiu. To opowieść o tym, jak wielkie dzieła powstają tylko dzięki determinacji, poświęceniu i współpracy wielu różnych jednostek, które w jedności potrafią dokonać rzeczy wielkich i niezwykłych.

Ta książka to mistrzostwo świata, absolutne arcydzieło. Na każdej stronie coś się dzieje, nie ma mowy o nudzie czy zbędnych opisach. Miodzio.

Do 400 strony było ok.. potem już w kółko w to samo, jedni ciagle napadali, drudzy się bronili, budowali od nowa, znowu tamci napadali..
niestety nie porwała mnie, od 600 strony czytałam co 2 stronę i byłam cały czas w temacie.
Totalnie nie porywały mnie tez opisy architektoniczne, nie mam umysłu, ze jestem w stanie wyobrażać sobie przestrzennie i bardzo mnie te opisy męczyły.

Mistrzowsko napisana. Wciągnęła mnie tak że zapomniałam o czasie rzeczywistym

Mistrzowsko napisana. Wciągnęła mnie tak że zapomniałam o czasie rzeczywistym

Wspaniała powieść. Historia budowy katedry w Kingsbridge na tle różnych wydarzeń. Spiski. intrygi. walka kościoła o władzę, a w tle walka o miłość i przetrwanie. Czy rzeczywiście dobro wygra ze złem. Może nie jestem obiektywna, ponieważ jestem fanką Folletta, ale powiem... Przeczytajcie. Super powieść

Wydaje mi się że czytałem, może przerwałem w trakcie? Była całkiem spoko!

Wydaje mi się że czytałem, może przerwałem w trakcie? Była całkiem spoko!

Historia, zbrodnie, romanse, budownictwo, walka o władzę i wpływy. Od pierwszych stron książka mnie wciągnęła. Ciekawe postacie, czas i tło w postaci budowy katedry. Wszystko na duży plus. Na końcu akcja trochę za bardzo przyspiesza i wątki są finalizowane na wariata. Można by z tego wyciągnąć kolejne części z tymi samymi bohaterami. Każda postać, nieważne jak krystaliczna, ma coś za uszami. Polecam miłośnikom książek historycznych, obyczajowych, sensacyjnych, melodramatycznych, teologicznych i czasopisma "murator".

Trylogia "Filary ziemi" Kena Folleta to powieść historyczno - przygodowa, nawet powiedziałabym awanturnicza, gdyż jest w niej sporo bójek, awantur, które w efekcie kończą się śmiercią którejś ze stron sporu, jak również przepychanki pretendentów do objęcia władzy w kraju oraz konflikty między klerem, monarchią i ludnością. Ale nie brakuje tutaj również osobistych dramatów bohaterów, zmagania się ze skrajną biedą, jak również miłość, pożądanie, zdrady i głęboko skrywane tajemnice. Brzmi to jak zapowiedź serialu, ale rzeczywiście autor opisał wszystko w sposób niezwykle filmowy, stąd też od razu nasunęły mi się skojarzenia z ekranizacją, która zresztą miała miejsce. Ja jej jednak nie oglądałam.

W książce najbardziej ciekawił mnie wątek dotyczący pewnej ubogiej rodziny, w której głowa tejże rodziny czyli Tom wędruje wraz z ciężarną żoną Agnes oraz starszym synem Stasiem i młodszą córeczką Martą w poszukiwaniu pracy przy budowie jakiejś katedry (co jest pasją Toma) lub jakąkolwiek inną pracą na budowie, która zapewni rodzinie przetrwanie. Tymczasem głodują, bo o pracę ciężko. W drodze do Winchesteru zostają napadnięci przez banitę, którego pozbawiono warg. Ów człowiek kradnie ich największy majątek czyli świnię, która miała pomóc przeżyć im do momentu znalezienia pracy przez Toma. W dodatku zbir ciężko rani w głowę małą Martę. Rodzina zmienia kierunek wędrówki i trafia do Salisbury, gdzie natykają się na targu najpierw na skradzioną im świnię, a potem odkrywają, że w tej miejscowości przebywa również człowiek, który ich napadł i obrabował. Jak to się dalej potoczy? Otóż niezwykle ciekawie, dramatycznie i przejmująco. Czy Tom w końcu znajdzie zatrudnienie i spełni się jego marzenie o zostaniu mistrzem budowlanym?

Drugi, równie ciekawy wątek, to życie innej banitki, pięknej Ellen, która żyje w lesie razem z lekko upośledzonym umysłowo synem, Jackiem a jednak mądrym, bo posiadającym różne umiejętności, jakich nauczyła go matka, jak na przykład czytanie.

Poznamy też losy dwóch braci - Philipa i Francisa, którzy po masakrze jakiej dokonali angielscy żołnierze na ich rodzicach, trafiają pod skrzydła zakonników w klasztorze.

I w końcu najbardziej dla mnie odrażająca postać z całej powieści czyli William Hamleigh, którego Aliena wystawiła do wiatru i nie wzięła z nim ślubu. Uważam, że Aliena niezwykle trafnie scharakteryzowała charakter i osobowość tego człowieka, rzucając mu w twarz następujące argumenty: "Nie lubię cię, bo nie masz ani odrobiny ogłady. Nie lubię cię, bo nie umiesz czytać. Nie lubię cię, bo interesujesz się jedynie swoimi psami, swoimi końmi i samym sobą. Nie lubię ciebie, bo jesteś sobkiem, tępakiem i głupcem. Nie lubię ciebie, gardzę tobą, nienawidzę cię i mam do ciebie wstręt! To jest powód, dla którego za ciebie nie wyjdę." Taka publiczna zniewaga (krzyczała to przy wielu świadkach) spowodowała u niego i członków jego rodziny chęć mściwego odwetu. Tylko czy zemsta zawsze jest słodka?

Losy wszystkich wymienionych tu ludzi w pewnych okolicznościach połączą się ze sobą. Interesujące okażą się nie tylko dzieje bohaterów, ale również średniowiecznej Anglii, gdzie o dominację walczył kościół i monarchowie. Ważną rolę odegrała tutaj budowa monumentalnej katedry w Kingsbridge jak również zatonięcie z następcą tronu Anglii. Klimat powieści taki trochę jak z Robin Hooda: lasy i ukrywający się w nim banici napadający na ludzi, skrajna bieda jednych i ogromne bogactwo innych. Pióro Folleta jest lekkie a talent pisarski przeogromny. Może powieść nie rzuciła mnie na kolana, ale podobała mi się i pomimo tego, że nie przepadam za tym gatunkiem literackim, to jednak kunszt pisarki autora sprawił, że czytało się ją bardzo dobrze, dlatego z chęcią sięgam po następny tom.

• Historyczne
  • Powieść historyczna