Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1803-0
literatura faktu
Karimba

Niezwykła historia, wielka przygoda! Na trzech niemieckich statkach – „Wilhelm Gustloff”, „Goya” i „Steuben” – storpedowanych przez Rosjan na Bałtyku w ostatnich miesiącach II wojny, zginęło około 20 tysięcy ludzi. Uciekali nimi niemieccy żołnierze, esesmani, urzędnicy NSDAP i ludność cywilna. Były to największe tragedie morskie Bałtyku. Autor, redaktor polskiej wersji „National Geographic”,...

Niezwykła historia, wielka przygoda!
Autor, redaktor polskiej wersji „National Geographic”, opowiada historię tych wydarzeń i relacjonuje przebieg wyprawy, jaką na zlecenie amerykańskiej edycji magazynu zorganizował na wrak „Steubena”, zlokalizowany przez Marynarkę Wojenną RP w 2004 roku.

źródło opisu: Nota wydawcy z www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Karimba | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Marcin Jamkowski to znany polski podróżnik, który jest zafascynowany odkrywaniem tajemnic skrywanych przez Bałtyk. W 2004 kierował międzynarodową wyprawą na wrak "Steubena" i właśnie w tej książce możemy znaleźć relację z tej wyprawy. Poznajemy też historię dwóch innych statków, które zostały posłane na dno przez sowieckie okręty podwodne. Steuben, Gustloff i Goya to nazwy 3 statków, które zyskały miano "bałtyckich titaniców". Na skutek ich zatopienia Bałtyk stał się grobem dla ok.20 tysięcy ludzi. Jest to kolejna okurtna konsekwencja II wojny światowej.

Muszę przyznać, że ta książka dostarczyła mi więcej wrażeń niż się spodziewałam. Prócz świetnej relacji z wyprawy i mnóstwa wspaniałych zdjęć czytelnik dostaje wiele rzetelnych historycznych informacji. Autor dokładnie przedstawił nam okoliczności, w których doszło do zatopień. Marcin Jamkowski zaznajamia nas z historią akcji ewakuacyjnej ludności niemieckiej z Prus Wschodnich, która została nazwana "operacją Hannibal". Ewakuacja...

Gedpoz | 2011-10-31

Bardzo interesująca pozycja, książka opowiadająca o największej morskiej tragedii jaka rozegrała się na wodach Bałtyku. Napisana przejrzyście, klarownie a czyta się jak dobrą powieść do tego świetne zdjęcia i nie co publicystyczny styl co oczywiście związane jest z osobą autora. Na duży plus jak dla mnie to nawiązanie do genezy historii czyli opowieść o tym co było przed wojną i losy ziem, z których uciekali ludzie płynący na tych okrętach oraz to co zdarzyło się po katastrofie np ze słynnym radzieckim dowódcą okrętów podwodnych. Polecam !

Enduroski Pl | 2014-05-29
Przeczytana: 22 października 2013

W ubiegłym roku ukończyłem kurs nurkowania i z przypadku zabrałem się do czytania tej książki, muszę przyznać, że w ostatnich latach nie czytałem zbyt wiele klasycznych (papierowych książek). Jest to pierwsza przeczytana do końca przeze mnie książka od czasu studiów, w mega krótkim czasie (parę dni), dla mnie to wyczyn ! ;). Pozycja obowiązkowa dla każdego co nurkuje, a także dla ludzi interesujących się II Wojną Światową ... O magii tej książki mogę powiedzieć tyle: od kiedy ją posiadam przeczytało ją około 10-20 osób (była nawet z kimś w Anglii na wakacjach). Pochłania ona moich znajomych jak dżuma ;). Dziś zakupiłem kolejną książkę Pana M. Jamkowskiego.

spec_johny | 2015-08-10
Na półkach: Historia, Przeczytane

Bardzo ciekawa książka, ukazująca losy trzech statków: Steubena, Gustloffa i Goyi, które zostały zatopione na Bałtyku przez rosyjska marynarkę.

Szczerze powiedziawszy to do momentu, gdy babcia nie wręczyła mi tej książki, nie znałem w ogóle tej historii.
Przełożyło się to na moje zwiększone zainteresowanie, czego wynikiem było przeczytanie książki w jedną noc.

Historia wciągnęła mnie niesamowicie.
Lekko i przejrzyście napisana pozycja, którą czyta się bardzo szybko.

Myślę, że w niedługim czasie powrócę do niej jeszcze raz :)

Joanna | 2013-12-28

Podeszłam do niej trochę sceptycznie, gdyż marynistyka zawsze była mi obca. Mile się rozczarowałam: polecam pozycję osobom pasjonującym się historią (z naciskiem na II - gą wojnę światową), a także lubiącym reportaże.

Szymon | 2014-01-24
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Wciągająca, teraz dzięki tej książce muszę poszukać więcej publikacji na ten temat...

pielgrzym | 2016-11-02
extramagic | 2016-06-30