Ceremoniał

Wydawnictwo: Czytelnik
Ritual
południowa Francja
literatura piękna

"Ceremoniał" najwybitniejsza powieść Bianciottiego, dziejąca się na Południu Francji, przypomina swoją gęstą, jakby naładowaną elektrycznością, atmosferą filmy Viscontiego, Głównymi bohaterami są jednak nie tyle postacie stworzene przez autora na użytek fabuły, ile Czas, nieodwracalny i przemijający, który sprawia, że słowa i gesty protagonistów nabierają rytualnego niemal znaczenia, stając się właśnie ceremoniałem.

źródło opisu: Czytelnik. 1972

Osoby, które poszukują wrażeń i nagłych zwrotów akcji nie powinny sięgać po tę lekturę.
Utwór sączy się literka po literce karmiąc powoli rozsmakowanych w języku literackim odbiorców. Fabuła jako najmniej istotny element kompozycji, mogłaby być zgoła inna, a bohaterowie przedstawieni pełnią w niej funkcję punktów odniesienia od których autor odbija się i wypływa na szerokie wody słowa. Kluczowy dla zrozumienia tego dzieła jest ów Ceremoniał, który przewija się w sposobie bycia postaci, ich codziennym rytuałom, jakim się poddają oraz, co najważniejsze, w celebracji poetyckiego języka, jakim posługuje się autor.
Odkładając książkę na półkę pozostaję oczarowana.

Gra w pisarzy z Argentyny

„Czy udałoby mi się spotkać Magę?”. Tak rozpoczyna się jedna z najbardziej znanych powieści iberoamerykańskich. Choć jako pierwsza nasuwa się na myśl, nie jest to jedyna powieść z Argentyny, którą warto przeczytać. Dziś o rodakach Cortázara.