Niania Matylda

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Cykl: Niania Matylda (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
Nurse Matilda

Żadna niania nie wytrzymuje z liczną gromadką dzieci państwa Brown. Są przeokropnie, potwornie niegrzeczne i nieustannie robią psoty. Zdesperowani rodzice zatrudniają nianię Matyldę, która jest najbrzydszą osobą, jaką kiedykolwiek w życiu widzieliście. Włosy ma upięte z tyłu głowy w kok sterczący jak uchwyt imbryka. Twarz ma okrągłą i pomarszczoną, a oczy – jak dwa małe czarne guziki od butów. A nos! Nos do złudzenia przypomina dwa ziemniaki. Ale najbardziej rzuca się w oczy jej ogromny przedni ząb, wystający jak kamienna płyta nad dolną wargą. Jakie metody wychowawcze zastosuje ta dziwna osoba i czy uda jej się poskromić tę straszną, hałaśliwą hałastrę? Prawdę poznacie zarówno z książki, jak i filmu z Emmą Thompson w tytułowej roli.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,273,tytul,Niania%20Matylda

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,273,tytul,Niania%20Matylda

adorable | 2016-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Państwo Brown mają tak dużo dzieci, że sami nie są w stanie ich policzyć, dlatego dzielą je na kategorie wedle wieku: Starszaki, Średniaki, Maluchy oraz Szkraby. Dodatkowo każde z nich jest potwornie niegrzeczne, nieposłuszne oraz skore do niewyobrażalnych psot, co tworzy mieszankę wybuchową, kiedy wszystkie naraz wpadają na pomysł uczynienia jakiegoś niesłychanie oryginalnego żartu. W ich życiu przewija się niezliczona ilość niań i guwernantek, które błyskawicznie uciekają jak najdalej, aby nigdy nie stanąć na drodze temu rodzeństwu. W momencie największej desperacji rodzice proszą o pomoc nianię Matyldę - szkaradną i pomarszczoną staruszkę, posiadającą nos jak dwa ziemniaki oraz jeden wystający ząb, która nieustannie ma przy sobie wielką, czarną laskę z magicznymi właściwościami, pomagającymi okiełznać nawet największego urwisa.

W "Niani Matyldzie" dzieci po raz pierwszy spotykają się z ową postacią,...

Iga | 2011-01-09
Na półkach: Przeczytane, -2008
Przeczytana: 2007 rok

Czytałam to dawno, więc szczerze mówiąc mało pamiętam z tej książki. Ale nie sądzę, żeby jakoś szczególnie mi się nie podobała.

Kornelia | 2010-06-21
Wiktoria49 | 2014-03-02

W ogóle nie rozumiem tych negatywnych ocen. Być może moja ocena jest subiektywna, ale wiążę z tą książką dość ciepłe wspomnienia - jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza powieść, którą przeczytałam całkowicie sama :) Co prawda kilka fragmentów dla takiej smarkuli mogły być ciężkawe, a od tej całej gromady dzieciaków pewnie rozbolała by mnie teraz głowa, ale liczy się, że kiedyś bardzo mnie wciągnęła.

Paula | 2011-01-27

Wolę film

CharlieBrown | 2016-07-28
Ola | 2016-03-24
Melanchollie | 2015-08-31
Elizabeth | 2015-07-22
Sara | 2015-07-15
Nianie i inne urządzenia domowe

Klasyczne opowieści o niezwykłej niani, dzieciom przypomną, jak ważną rolę może odgrywać w ich życiu dorosły opiekun, inspirujący do niezwykłych odkryć i kreatywności. Dorosłym zaś może przynieść refleksję nad niezwykłością świata ukrytą przed ludźmi zbyt zajętymi, by rozejrzeć się dokoła oraz niewesołą konstatację, jak niewdzięcznie traktujemy osoby mające największy wpływ na kształtowanie naszej tożsamości w dzieciństwie.