83-01-12821-6
Słowacki, biografia
Tomasz

Książka łączy walory nowoczesnej biografii i monografii. W biografii są eksponowane te momenty, które szczególnie zaważyły na kształtowaniu się dzieł, a wnikliwe dociekania sensu owych wydarzeń prowadzą do zaskakującej miejscami, ale świetnej monograficznej reinterpretacji poglądów i utworów Słowackiego. Dokonywana jest ona stale w kontekście historycznym, lecz ze współczesnego punktu widzenia. Przesycona buntem, a zarazem pełna ironicznego dystansu postawa poety wobec rzeczywistości, jego widzenie świata jako wiecznego splotu porządku i groteski, jego świetny styl i znakomita znajomość teatru okazują się zdumiewająco prekursorskie wobec naszych dzisiejszych problemów i oczekiwań względem dzieł sztuki.

źródło opisu: okładka

Robert Kowalski | 2017-01-10