83-01-12821-6
Słowacki, biografia
Tomasz

Książka łączy walory nowoczesnej biografii i monografii. W biografii są eksponowane te momenty, które szczególnie zaważyły na kształtowaniu się dzieł, a wnikliwe dociekania sensu owych wydarzeń prowadzą do zaskakującej miejscami, ale świetnej monograficznej reinterpretacji poglądów i utworów Słowackiego. Dokonywana jest ona stale w kontekście historycznym, lecz ze współczesnego punktu widzenia. Przesycona buntem, a zarazem pełna ironicznego dystansu postawa poety wobec rzeczywistości, jego widzenie świata jako wiecznego splotu porządku i groteski, jego świetny styl i znakomita znajomość teatru okazują się zdumiewająco prekursorskie wobec naszych dzisiejszych problemów i oczekiwań względem dzieł sztuki.

źródło opisu: okładka

minlynch | 2017-06-22

Nie jestem wybitną miłośniczką romantyzmu (ani postaci romantologicznych), ale ta biografia niezwykle przypadła mi do gustu - jasno, przejrzyście i ciekawie napisana, pokazująca Słowackiego od zupełnie innej strony - diabelnie zdolny liryk, który wciąż próbował siłować się ze starszym od niego Mickiewiczem na dramaty. Osobowość narcystyczna i chwiejna, pełna sprzeczności, podziwu, zawiści i własnego talentu, tak naprawdę spychanego na bok. Gwarantuję, że pozycja ta spodoba się nie tylko studentom polonistyki ale każdemu, kto chciałby się dowiedzieć, kim go katowano w szkole. I czy Słowacki faktycznie wielkim poetą był :)

Robert Kowalski | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2016