Przewodnik terenowy

Tłumaczenie: Zuzanna Naczyńska
Cykl: Kroniki Spiderwick (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Field Guide

Pierwszy tom nowej fascynującej serii fantasy dla 8-12-latków. "Kroniki Spiderwick" to pasjonujące przygody rodzeństwa Grace'ów: miłośniczki floretu, Mallory, Simona, sympatyka małych zwierząt, i Jareda, ciągle wpadającego w szkolne tarapaty. Dzieci wraz z matką przeprowadzają się do zabytkowego, ale mocno zniszczonego, wiktoriańskiego domu. Od pierwszych chwil odkrywają jego intrygujące...

Pierwszy tom nowej fascynującej serii fantasy dla 8-12-latków.

"Kroniki Spiderwick" to pasjonujące przygody rodzeństwa Grace'ów: miłośniczki floretu, Mallory, Simona, sympatyka małych zwierząt, i Jareda, ciągle wpadającego w szkolne tarapaty. Dzieci wraz z matką przeprowadzają się do zabytkowego, ale mocno zniszczonego, wiktoriańskiego domu. Od pierwszych chwil odkrywają jego intrygujące tajemnice: coś wydaje odgłosy w ścianie, pod warstwą tapety znajdują gniazdo jakiegoś żyjątka, w kuchni zaś windę do tajemniczego pokoju bez okien, a potem na strychu skrzynię, a w niej tajemniczą książkę: "Przewodnik terenowy".

źródło opisu: Egmont Polska

źródło okładki: Egmont Polska

Aisling | 2018-10-11
Przeczytana: 11 października 2018

Niestety mamy standardowo, że jeden bohater natrafia na trop tajemnicy, a większość jest sceptyczna, "rozsądna", wypiera pewne rzeczy. Swojego brata bliźniaka Simona było Jaredowi stosunkowo łatwo przekonać. Początki takich historii zwykle zaczynają się przybyciem w jakiejś miejsce i natrafieniem na COŚ. Dzieci (Mallory, Jared i Simon) w przeciwieństwie do mnie (jeśli bym się znajdowała na ich miejscu) byli średnio szczęśliwi z perspektywy mieszkania w wiktoriańskim domu ciotki Lucindy (mieszkającej w szpitalu psychiatrycznym) i jej ojca - Arthura Spiderwicka. Najważniejszy jest jednak wątek tajemniczych stworzeń oraz ich badania, co mnie zaciekawiło. Naprawdę nie mam nic przeciwko książkom przeznaczonym dla dzieci, ale początek był w moim odczuciu dosyć słabo nakreślony, ale i tak jestem ciekawa, bo mam słabość do różnych postaci, którzy są badaczami czy innymi naukowcami. Cóż, króciutka książeczka. Widziałam najpierw film i z tego co wywnioskowałam to ujęto w nim wszystkie 5...

JuliaH | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Wypożyczyłam ją niecałe dwie godziny temu. Jakąś godzinę temu zaczęłam czytać. I wciągnęłam się, jak nie wiem.
Może wydawać się przez okładkę typową bajeczką dla dzieci, ale czytać ją można nie tylko w wieku 8-12 lat. Ja mam 14. Przyznam się - zainteresowała mnie okładka... Fajny obrazek z przodu, liść zasłaniający treść z tyłu.
Wciągająca. A kiedy zobaczyłam "te" (jak przeczytasz, to się dowiesz) włosy Mallory, od razu skojarzyłam je z jakimś filmem.
Wybrałam ją specjalnie dlatego, że jest krótka. Teraz żałuję, bo chyba nie ma w bibliotece następnych części...

Klaudia K | 2016-08-29
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Przyjemna książeczka, zwłaszcza po obejrzeniu filmu. Świadomość filmu, sprawia, że automatycznie wyłapuję różnice. Chociaż muszę przyznać, że te różnice nie są jakieś straszne, i przyjemnie się czyta.

tikichomiktaki | 2013-09-08

Nasza przygoda zaczyna się od przeprowadzki. Wraz z bliźniakami, Simonem i Jaredem oraz ich nieco starszą siostrą o dźwięcznym imieniu Mallory opuszczamy Nowy Jork i przenosimy się do tajemniczego domu ich ciotecznej babki Lucindy, położonego w Spiderwick. Początkowo rodzeństwo nie jest tym faktem zbyt zachwycone oraz tęskni za ojcem. Zwłaszcza 9-letni Jared, który od rozwodu rodziców zaczął sprawiać problemy wychowawcze. O mało co nie wyrzucono go ze szkoły i do nowego domu zabrał ze sobą solidnie podbite oko. Pozostała dwójka rodzeństwa była mniej oryginalna i zadowoliła się parą swoich ukochanych myszy oraz floretem.

Dzieci szybko jednak odkrywają, że miejsce, do którego przybyły nie jest tylko podupadającą ruderą, lecz kryje w sobie znacznie więcej, niżby mogły oczekiwać. Mamy tu uwite w ścianie przedziwne"gniazdko", ukryty pokój, niezwykła księgę oraz tajemniczych lokatorów!

Na szczególną uwagę zasługują przepiękne ilustracje, szczegółowo przemyślane i rozbudzające...

jkesil | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Odpowiednie dać rzeczy słowo. Szukajac detoksykacji po skrajnie rozczarowujacej przygodzie z Lemony Snicketem znalazlem schronienie w powiastce, która nie rości sobie prawa do bycia niczym więcej niż (aż) zgrzebnie wysnutym storytellingiem. Kolejne rodzeństwo, mniej szaleństwa, ale za to historia przeprowadzona od A do Z, dajaca satysfakcje i pozwalajaca na uczestnictwo w przygodzie na równych zasadach. Nie ma w niej może błyskotliwości, ale jest solidność. A ta działa odtruwająco.

actagaudi | 2014-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2014

„Przewodnik terenowy” to typowo wprowadzający tom, w którym poznajemy rodzinę Grace'ów: trzynastoletnią Mallory, dziewięcioletnich bliźniaków Simona i Jareda oraz ich mamę Helen; w momencie dla nich przełomowym, a mianowicie po odejściu ojca i męża, wszyscy przeprowadzają się do starego, wiktoriańskiego domu ciotki Lucindy Spiderwick, która podejrzewana o szaleństwo, twierdzi, że otaczają ją krasnoludki, osadzona została w szpitalu psychiatrycznym. Historia jest wciągająca, tajemnicza i z lekka powiewa grozą. Wiktoriański dom, zakurzony i zaniedbany, z tajemniczymi pomieszczeniami i wieżyczkami, stanowi idealne tło do tworzonej przez dwójkę autorów historii. Punktem zwrotnym opowieści staje się odnalezienie „Przewodnika terenowego po fantastycznym świecie wokół nas” autorstwa Arthura Spiderwicka, ojca ciotki Lucindy, w którym opisane są z naukową dokładnością postaci fantastyczne. A co dalej będzie się działo, to się dowiemy czytając całą serię.
Historia zdecydowanie przyciągnie...

MaiTakeru | 2011-07-19
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa

W treści książeczka ta nie jest zbyt bogata, co jest "winą" ilustracji, które pochłaniają mnóstwo miejsca. Ale jakie to ilustracje! Wspaniałe; dokładnie takie, po obejrzeniu których sama mam ochotę coś narysować, i to natychmiast! Właśnie za oprawę graficzną daję czwartą gwiazdkę. Po wydaniu tej serii pojawiło się u nas sporo innych, naśladujących tę formułę, ale wg mnie mało która zbliżyła się jakością do "Kronik Spiderwick".

Sama opowieść jest dość oklepana, ale przez swą zwięzłość i jednowątkowość nie nudzi. Jest to też na pewno zasługa bohaterów, którzy - choć, jak to bywa w takich pozycjach, złożeni ze stereotypów - są zwyczajnie, jak to dzieci, przeuroczy. Słowem, jest to dobra rozrywka na maksimum godzinkę. :) Polecam zwłaszcza estetom zagłębiającym się w kunszt ilustratorów.

zlatawiecz | 2018-03-01

Ze wszystkich serii dla dzieci do których czytania zachęcałam(owszem trochę zmuszałam) mojego brata, ta chyba jako jedyna go naprawdę wciągnęła. Z czego mój wniosek wynika?
Każdą inną książkę, którą wziął do ręki, na natychmiast przekazywał mi albo mamie, byśmy mu czytały. Pierwsze trzy tomy tej serii przeczytał sam osobiście i to w dwa tygodnie i robił to nie tylko w domu, ale i szkole.
Samą serię odebrałam również bardzo pozytywnie, czytając ją chyba w gimnazjum, więc chyba jest dobra.

Polecam

Agnieszka | 2015-12-04

kurcze...no i zakończyłam czytać 1 część i teraz brakuje mi drugiej, jeśli ktoś nie ma 2 części pod ręką a kończy czytać niech postara się ją zdobyć.
Książka jest typowa dla młodzieży, skusiłam się do przeczytania po oglądnięciu filmu. Polecam ją dla Tych którzy chcą coś lekkiego do czytania. :)

Zania | 2016-12-09

Oto rodzina Grace'ów: Mallory, trzynastolatka uwielbiająca szermierkę, Simon, miłośnik wszelkich stworzeń, oraz jego brat bliźniak, Jared. Jared ma wielkie kłopoty w szkole, ale jeszcze większe w domu. W nowym domu, w którym żyją Boggarty, zbuntowane chochliki...