Drzewo przetrwania
Śrī Īśopanishad / श्री उपनिषद्
91-7149-313-1
religia
takisobiejac

Sanskrycki termin Śrī Īśopaniṣad znaczy "wiedza, która przybliża Najwyższą Osobę". Śrī Īśopaniṣad otwarcie zaprzecza poglądom, w myśl których źródłem egzystencji jest nie osoba, lecz jakieś abstrakcyjne prawa rządzące losowym zderzeniem się subatomowych cząstek w niezmierzonej pustce czasoprzestrzeni. Twierdzenie jakoby nasze "ja" dało się zredukować do bezdusznych cząstek, wywołuje w nas...

Twierdzenie jakoby nasze "ja" dało się zredukować do bezdusznych cząstek, wywołuje w nas odruch buntu. Wyczuwamy, że podstawą naszego istnienia i jego jednoczącą zasadą jest osobowość. I nie mylimy się, jak mówi wedyjska filozofia starożytnych Indii, która otwarcie głosi prymat osobowości w każdej sferze życia i w każdej dziedzinie wiedzy.
Istotę wedyjskich nauk o uniwersalnej naturze osobowości streszcza właśnie Śrī Īśopaniṣad, jeden z najważniejszych Upanisadów.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Marcin | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Sri Isopanisad to zbiór 18 mantr wraz z objaśnieniem ich znaczenia. Przedstawiają głębokie prawdy wiedzy wedyjskiej. Wskazują drogę i mówią co należy czynić by rozbudzić w sobie miłość do Pana Krsny.
Dla osób chcących bliżej poznać filozofię starożytnych Indii książka ta jak i inne okażą się wspaniałymi podręcznikami z bogactwem wiedzy wedyjskiej.

DurgaRE | 2011-05-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Indie