Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793

Okładka książki Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793
Renata Czarnecka Wydawnictwo: Świat Książki powieść historyczna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324720934
Tagi:
historia polski arystokracja szlachta Warszawa
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
937
194

Na półkach: , , , , , , ,

Bale, rauty, proszone obiady, wyprawy do teatru, opery, przechadzki, gra w karty, klawikord, śpiew, tańce, piękne toalety… Szulernie, wódka, nielegalne domy schadzek, romanse – oto czym zajmuje się polska arystokracja i rosyjscy oficerowie w dniach, kiedy ziemie polskie są rozdrapywane przez Rosję i Prusy, przy milczącym przyzwoleniu dużej części magnatów. Rok 1793, Warszawa, Nieborów, Grodno – II rozbiór polski, sejm w Grodnie. Arystokracja się bawi wraz z rosyjskimi oficerami i posłami, nudzi, a w tle dzieją się ważne sprawy. Gdzieś tam obok działa garstka patriotów, których Kościuszko z oddali mentalnie przygotowuje do powstania.

Ponury jest ten obraz polskiej arystokracji, ponury i żałosny. „Podczas milczącego sejmu zaprzedali swoje dusze, a wypłakawszy się w zaciszu swoich pałaców, teraz robili dobrą minę do złej gry, by w ostatecznym rachunku coś jeszcze wydrzeć dla siebie.” Sam rosyjski ambasador Sievers pisze o nich do córki: „Muszę się uśmiechać i schlebiać pijakom, którzy o patriotyzmie prawią i dobrem ojczyzny się zasłaniają, uprawiając przy tym ohydną prywatę.”

Myślę, że Renata Czarnecka miała bardzo dobry pomysł na powieść, chociaż on nie do końca mnie porwał. Przedstawiła codzienne życie magnatów do znudzenia opisując kto z kim się spotkał, kto kogo zaprosił, kto kogo porwał do kontredansa, a kto do kozaka. No właśnie – do znudzenia, ja już miałam tego dosyć, chociaż wydaje mi się, że był to celowy zabieg, żeby pokazać ich zepsucie, pustkę, miałkość, próżność, dbanie tylko o własne interesy. Trzeba przyznać, że opisując życie obyczajowe autorka zadbała o szczegóły, atmosferę oddała perfekcyjnie, wprowadzając na scenę autentyczne postaci, a od mnogości nazwisk, tytułów i koligacji mogło zakręcić się w głowie i stanowiło to dla mnie na początku powieści nie lada wyzwanie. I chociaż większość wydarzeń oscyluje przede wszystkim wokół rubasznej, żeby nie powiedzieć wulgarnej, prorosyjskiej Heleny Radziwiłłowej, powieść nie ma jednego bohatera.

Mam dość mieszane uczucia. Miałam wrażenie, że czytam mądrą, niekonwencjonalną powieść o kulisach i tle II rozbioru Polski, napisaną na dodatek bardzo ładnym językiem, ale dla mnie było za dużo niewiele wnoszących, powtarzających się scen salonowych.

Bale, rauty, proszone obiady, wyprawy do teatru, opery, przechadzki, gra w karty, klawikord, śpiew, tańce, piękne toalety… Szulernie, wódka, nielegalne domy schadzek, romanse – oto czym zajmuje się polska arystokracja i rosyjscy oficerowie w dniach, kiedy ziemie polskie są rozdrapywane przez Rosję i Prusy, przy milczącym przyzwoleniu dużej części magnatów. Rok 1793,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    216
  • Przeczytane
    98
  • Posiadam
    31
  • Powieść historyczna
    9
  • Z historią w tle
    4
  • Historia
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Historyczne
    3
  • Do kupienia
    2
  • 2015
    2

Cytaty

Więcej
Renata Czarnecka Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793 Zobacz więcej
Renata Czarnecka Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793 Zobacz więcej
Renata Czarnecka Pożegnanie z ojczyzną: rok 1793 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także