Mała księżniczka

2007-01-01
2007-01-01
Józef Birkenmajer

2095 ocen

Kiedy byłem dzieckiem uwielbiałem czytać książki z cyklu KLASYKA. Pozycja ta więc, była przeze mnie wielokrotnie czytana. Niestety ówczesne wydania był klejone i z czasem książka uległa rozpadnięciu.
Zakupiłem więc nowe cudowne wydanie z pięknymi ilustracjami, na całe szczęście szyte. I znowu się zachwyciłem historią Sary Crewe. I ponownie w wieku moich 40 lat uroniłem łezkę. Mimo, że historię znam na pamięć nadal mnie wzrusza i nadal bardzo ją przeżywam.
Polecam każdemu znów zanurzyć się w świat Sary i jej przyjaciół, bo przyjaźń, miłość i wiara to najpiękniejsze co mamy. Niech ta książka każdemu o tym przypomni, gdy chce komuś sprawić przykrość.

Przeczytałam jak mała dziewcczynka ,chyba w 4 klasie .Morze łez wylałam nad losem bohaterki.
Dziś myślę sobie ,że opisana tam przyjażń dwóch cierpiących dziewczynek ,jest w naszym świecie już niespotykana

Dział ksiąg zakazanych. Cóż by to było, gdyby dzieci wiedziały, że przynależność do konkretnych warstw społecznych to tylko przypadek i wszystkim należy się szacunek?

Podobno 20% ludzi ma hiperfantazję, to znaczy faktycznie widzi wszystko, o czym pomyśli. Nie musi się przy tym zanadto wysilać, fantazjowanie przychodzi im z łatwością. Myślę, że Frances Burnett również miała hiperfantazję, bo inaczej nie wpadłaby na to, że główna bohaterka może tak żywo wyobrażać sobie rzeczywistość, której nie ma.

Przyjazna i miła w czytaniu opowieść - bajka. Opowieść o dziewczynce, która zawsze szukała pozytywów, zachowywała klasę niezależnie od sytuacji i pomagała każdemu, kto był w sytuacji gorszej od niej.

A propos sytuacji, mimo że książka napisana w innych czasach, to niestety cały czas aktualna - ludzie cały czas szukają tylko zarobku i idą tam, gdzie wywęszą pieniądze, a gdy ktoś jest inny, po prostu dobry, to wydaje się podejrzany. Są jednak tacy, co wszędzie widzą dobro i potrafią stworzyć piękno. Cóż, każdy widzi w innych dokładnie to co sam ma w sobie.

Przyjazna i miła w czytaniu opowieść -...

„Mała Księżniczka” była niegdyś dla mnie książką z gatunku DNF, zaczęłam ją czytać w którejś klasie podstawówki i się poddałam po kilku stronach. Widocznie musiałam do niej dorosnąć, by inaczej na nią spojrzeć, przeczytać ją od początku aż do ostatniej strony. Było to więc ciekawe spotkanie, choć pełne obaw.

Książka, mimo, że napisana w typowym, acz starszawym stylu Burnett, daje się poznać jako ciekawa historia, choć widać w niej, w jakich latach została napisana i dlaczego wówczas mogła mieć większą wartość. Na nasze czasy jest to dość infantylna i sztampowa historia, jednak większość rzeczy w fabule powieści łatwo można wybaczyć. Opowieść o Sarze jest bardzo prosta, łatwo w nią uwierzyć i zanurzyć się w jej świat i klimat książki. Niektóre fragmenty czytało się dość opornie, ze słowniczkiem w pogotowiu, ale mimo wszystko była to dość dobra rozrywka. Zdziwiłam się, że ta historia aż tak mnie wciągnęła, sprawiła, że nie mogłam się od niej oderwać, mimo wielu jej mankamentów. Sama jestem pesymistką, stąd spodziewałam się, że główna bohaterka z dziecięcą wyobraźnią i optymistycznym podejściem do wszystkiego, od razu odrzuci mnie od książki, a tak się nie stało. Poza Sarą pełno jest tu dobrych bohaterów, których historia również ciekawi od samego początku. Na uwagę zasługuje kreacja i rozwój panny Minchin, której niejednokrotnie życzyłam jak najgorzej.

Jak wspomniałam wcześniej, nie jest to wybitna książka, ale pominąwszy wiele jej wad, bawiłam się niezwykle dobrze, a piękne graficzne jej wydanie sprawia, że nie można się nią nie zachwycać. Wciąż zdarza mi się wracać do niej myślami i mam z nią pozytywne odczucia i z tego względu mogę ją serdecznie i szczerze polecić.

Książka, mimo, że napisana w typowym, acz starszawym stylu...

Byłam zaskoczona postawą głównej bohaterki. Obojętnie ile złego działo się w jej życiu ona nadal zachowywała pogodę ducha, zawsze była dobra, miała dobre słowo dla każdego. Mimo młodego wieku czułam, że taka postawa jest mało realna. Nie chciało mi się wierzyć, że główna bohaterka z taką cierpliwością znosiła wszelkie zło bez żadnego słowa sprzeciwu, tupnięcia nogą, uronionej łzy czy innego objawu buntu. Masochistka do wyniesienia na ołtarze.
Rozumiałam przesłanie autorki, ale wybór jaki dokonała aby go przekazać to był nie najlepszy.

Lubię tę książkę i pióro autorki, ale wyidealizowanie głównej bohaterki momentami męczy. Gdyby miała więcej chwil słabości, załamania lub nawet egoizmu, łatwiej byłoby mi ją zrozumieć. Takie momenty są, ale biorąc pod uwagę skrajnie trudną sytuację dziewczynki - moim zdaniem jest ich za mało. Niejednego dorosłego złamałoby to przez co przechodzi, a jej dramat jako głodującego, przepracowanego dziecka, nad którym dorośli się znęcają, często nie wybrzmiewa. Ma się wrażenie że to nic takiego, w końcu jest księżniczką, musi sobie ze wszystkim poradzić. Nie do końca mi to współgrało z historią.

Nigdy wcześniej nie słyszałem o tej książce a po zapoznaniu się z tematem okazało się, że jest także adaptacja filmowa tejże książki, która cieszy się wielkim sentymentem wśród wielu osób. Choć sama historia jest prosta nie można odmówić jej pięknego przesłania , niejednokrotnie ukrytego między wierszami. Nie raz złapałem się na tym, że podczas czytania mimowolnie zaciskałem pieść ilekroć Pani Minchin rugała nasza bohaterkę i ukazywała najgorsze oblicze człowieka. Moja ocena jest dość niska nie ze względu na to, że ta cała historia mi się nie, nie podobała, ale po prostu podczas czytania, czułem jakiś rodzaj smutku, którego dopiero wyzbyłem się w ostatnich rozdziałach.
Od pierwszych stron poczułem, że ta mała zielonooka „Księżniczka” jest moją prawdziwą przyjaciółka, o jakiej zawsze marzyłem i z tą myślą was zostawiam, żeby każdy z nas miał to szczęście poznać takiego przyjaciela

W dzieciństwie kochałam tę historię.

W dzieciństwie kochałam tę historię.

Niestety, ale muszę zgodzić się ze stwierdzeniem, że czar tej opowieści znika wraz z wiekiem czytelnika. Książka ta stała się już po prostu nieaktualna. Wiem, co chciała w niej przekazać autorka, jednak zrobiła to w trochę nieudolny sposób. Sara jest zbyt wyidealizowanym dzieckiem. Każdy ma swoje granice wytrzymałości. A nawet jeśli byłaby w stanie znieść ogrom nałożonego na nią z dnia na dzień cierpienia, uwzględniając przy tym ogromny ból po stracie ukochanego ojca - trwale odbiło by się to na jej psychice. Wierzę w siłę wyobraźni, dobro i przyjaźń. Ale nie zapominajmy że to tylko mała dziewczynka. Niemniej jednak książka ta uczy, że nie należy nigdy się poddawać, bo dobro kryje się gdzieś w ciemności. Oby każda historia przynosiła tak szczęśliwe zakończenie...

• Dzieciństwo
  • Lektury