Proboszcz getta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kto ratuje jedno życie...". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
978-83-7629-135-2
historia
Łukasz Kuć

Ks. Marceli Godlewski tryskał energią. W czasach zaborów porzucił karierę naukową by poświęcić się duszpasterstwu robotników. Pisał i wydawał polemizował i organizował. Jako proboszcz kościoła Wszystkich Świętych brał stronę swoich parafian nawet jeśli prowadziło to do ekonomicznej walki z żydowskimi sąsiadami. Po utworzeniu warszawskiego getta jego kościół znalazł się w obrębie murów. Proboszcz nie uciekł z piekła. Zdobywał jedzenie i pocieszał fałszował dokumenty i pomagał w ucieczce. Stał się symbolem katolickiego kapłana ratującego Żydów. Książka Proboszcz getta opisuje niezwykłą historię księdza społecznika parafii w getcie Żydów-katolików i ukrywania dzieci w sierocińcu w Aninie. Historię która po latach zakończyła się przyznaniem ks. Godlewskiemu tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

źródło opisu: Instytut Pamięci Narodowej, 2010

Łukasz Kuć | 2011-11-26