Listy z Archipelagu Salomona

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wyspy Salomona, Oceania
takisobiejac

Wrażenia z pobytu polskiego podróżnika, Kamila Giżyckiego, na Wyspach Salomona na 10 lat przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości w 1978 roku.

źródło opisu: takisobiejac

Darek | 2014-10-23
Przeczytana: 2002 rok

To była pierwsza poważna książka jaką wypożyczyłem z biblioteki. Niby Harry Potter już był, Kaczor Donald przewalał się stertami, a Pies jeździł i jeździł tą koleją w kółko, ale ja, brzdąc z podstawówki, stwierdziłem, że przeczytam coś ambitnego, coś, co czytają dorośli. I tak mój palec trafił na półkę z literaturą polską w miejscu cokolwiek dowolnym. Pani z biblioteki zapisała Listy z Archipelagu Salomona na moim koncie i nie było już odwrotu (do dziś mam tak, że jeśli mam książkę z biblioteki, to przetrzymuje ją, dopóki nie przeczytam, nienawidzę oddawać nieprzeczytanych książek). To był wybór ze wszechmiar najgorszy. W tej książce nic się nie dzieje. Jedne wielkie flaki z olejem. Nie zmienia to jednak faktu, że dla 10-letniego chłopca ten świat był magiczny. I tu trzeba oddać słuszność autorowi, opisy były niezwykle plastyczne i działające bardzo mocno na wyobraźnię. Czytając te listy, czułem się tak, jakbym rzeczywiście na tej wyspie był, czuł piasek pod nogami, słuchał szumu...

Alan Węcławik | 2014-02-03
takisobiejac | 2011-05-12