Japonia bez kimona

Japonia

Witam.
Wygrzebałem tą starą, trochę już zapomnianą książkę w jakieś lokalnej
bibliotece. Nie jestem wielkim fanem kultury japońskiej, choć kilka
książek o mitologi czy problemach współczesnej Japonii mam na koncie.
Podszedłem więc bez jakiegoś specjalnego nastawienia
i jestem z tego zadowolony.
Wśród polskich twórców mamy dwóch głównych tytanów, literatury etnograficznej/ opisującej podóże do innych krajów. 1 Malinowskiego 2 Fiedlera
Książka ta nie przypomina dzieł tych dwóch twórców.
Malinowski skupiał się na zwyczajach miejscowych ludzi.
Tym czym żyli i jak. Dodawał też swoje interpretacje.
Fiedler niezwykle barwnym językiem opisywał nie tylko ludzi ale też swoje przeżycia i interakcje z nimi. Pochłaniało to i budowało swoistą więź z światem przedstawionym w jego dziełach.
To dzieło pełne jest spostrzeń związanych nie z samą tradycyjnie pojmowaną przez nas Japonią a przemianami społecznymi.Dużo tu o robotnikach, polityce.
O tym jak dziennikarz z PRL postrzegał świat.
Ciekawe czy i jaką cenzure to dzieło musiało przejść by zostać wydane.
To dzieło można traktować jako jedne z pierwszych powojennych dzieł opisujacych Japonie w współczenej Polsce i nie tylko Japonie. Pod koniec mamy jeszcze opis kilku innych orientalnych krajów, jakie autor odwiedził. Co bardzo mi się podoba.
Książka ta nie jest długa. Przeczytałem ją w jeden dzionek.
Język jest prosty i przyjemny( jakbyś rozmawiał z twórcą) choć czuć inny styl pisania. Książka ze względu na niewielką objętość nie jest jakąś głęboką analizą i o tym trzeba pamiętać.
Warta przekartkowania zwłaszcza końcowe fragmenty.
Jeśli zaczynacie swą przygodę z Japonią nie jest to książka, którą radziłbym sięgnąć w pierwszej kolejności ale też nie należy o niej zapominać.
PS dałem 7 bo nie da się dać 6,5 a zaokrągla się do góry.

Witam.
Wygrzebałem tą starą, trochę już zapomnianą książkę w jakieś lokalnej
bibliotece. Nie jestem wielkim fanem kultury japońskiej, choć kilka
książek o mitologi czy problemach współczesnej Japonii mam na koncie.
Podszedłem więc bez jakiegoś specjalnego nastawienia
i jestem z tego zadowolony.

Momentami nieco naiwna, ale przedstawia ciekawe spojrzenie na to jak Polak żyjący w latach 50 postrzegał Japonię i kulturę japońską. Moim zdaniem warto przeczytać.

• Japonia
  • Szukam
  • Japonia ♥
  • 2015
  • Do kupienia
  • Mitologia

Dodaj cytat z książki Japonia bez kimona