Żołnierze Zagłady - Dywizja SS "Totenkopf" 1933-1945

Wydawnictwo: Oskar
Soldiers of Destruction: The SS Death's Head Division, 1933-1945
historia
Michał

Jest to pierwsza w naszym kraju monografia dywizji SS. Nie napisano ich dotychczas wiele, najprawdopodobniej dlatego, że przygotowanie wiarygodnego dzieła wymaga ogromnej pracy. Autor napisał swoją książkę po ośmiu latach pracy i badań.I jest to książka niezwykła.

źródło opisu: http://alejka.pl/zolnierze_zaglady.html

źródło okładki: http://p.alejka.pl/i2/p_new/31/53/zolnierze_zaglady_0_b.jpg

kazikowy | 2018-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2018

Bardzo szczegółowa relacja (jak na czasy wydania książki) oparta o naprawdę bogatą kwerendę źródeł. Autor szczegółowo opisuje walki jednej z najbardziej respektowanych dywizji Waffen-SS, tj. SS Totenkopf (SSTK), tzw. Trupich Główek, zarówno w ofensywie na Francję w 1940 r. jak i w płn. Rosji do 1943r. do czasu zluzowania jednostki do Francji celem przebudowy. Niewiele jednak wspomina o udziale SSTK (ale jeszcze nie dywizji gdyż ta powstała formalnie w X.1939) w walkach w Polsce we wrześniu 1939r. Z chwilą rozpoczęcia opisu przeniesienia SSTK na front Armii "Sud" na Ukrainie, autor zaczyna skakać dość powierzchownie po poczynaniach jednostki, jak gdyby bał się, że książka mu się rozrośnie. A niepotrzebnie, bo pisze naprawdę interesująco, a przy tym widać rewelacyjną i tytaniczną pracę wykonaną przez niego. Aż się prosiło aby szczegółowiej pochwalił się nią.
Żal tylko, że z uwagi na rozkaz niszczenia wszelkich dowodów na wyniszczenie ludności cywilnej, Żydów i jeńców, wydany przez...

pawlik1983 | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Miałem przed sobą monografię jednej z najbardziej zbrodniczych dywizji Waffen SS.. Początki tworzenia jednostki, kampanie na Zachodzie, czy początki działań wojennych w Rosji są przedstawione dość szczegółowo i interesująco. Niestety od roku 1943 wszystko legło w gruzach.. Bitwę pod Kurskiem przedstawiono bardzo pobieżnie, starcie pod Wołominem zostało ujęte tylko na jednej stronie, a o ofensywie na Węgrzech tylko wspomniano. Nie wiem czemu autor zdecydował się na streszczenie wspomnianych bitew, skoro Deminański Kocioł przedstawił wręcz rewelacyjnie.
Kolejny "minus" to mapy. Jest ich zaledwie pięć,ale są bardzo ogólne i mało czytelne. I jak na monografie dywizji przystało brakuje mi struktury całej jednostki.

Smortoon | 2017-07-02

Ciekawa, zawiera multum informacji o jednej z najbardziej elitarnych dywizji SS. Historia, postacie, wydarzenia - wszystko to do odnalezienie w tej książce. Pozycja dla każdego miłośnika II wojny światowej, a zwłaszcza armii niemieckiej z tamtego okresu.

arkan | 2013-01-24

Świetna pozycja dla każdego kto interesuje się historią II w.ś.Dokładna,rzetelna.Polecam

To chyba jedyna wydana w Polsce monografia niemieckiej dywizji. Traf chciał, że zamiast wielu monografii dywizji piechoty, grenadierów pancernych, pancernych, bezpieczeństwa, polowych Luftwaffe...mamy monografie tej bardzo specyficznej jednostki. Warto ją przeczytać nawet jeśli ktoś nie interesuje się specjalnie Waffen SS.

Tomek | 2017-08-13
Heisenberg | 2016-04-03