Świt narodów europejskich. Powstawanie świadomości narodowej na obszarze Europy pokarolińskiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06011-58-9
historia
Grzegorz

Historia Europy pokarolińskiej. Kształtowanie się przede wszystkim narodów francuskiego, niemieckiego i włoskiego. Etapy rozdziału kulturowego pomiędzy tymi narodami. Szczegółowo omówiony czas kultury wczesnego Średniowiecza.

źródło opisu: własny

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=23516

Problemy narodowościowe kształtowały dzieje Europy nie tylko w XIX i XX wieku, ale także w epokach znacznie wcześniejszych. B. Zientara ukazał w swojej najsłynniejszej chyba pracy proces kształtowania się świadomości narodowej na ziemiach pokarolińskich, tj w Niemczech, Francji, Italii oraz Niderlandach. Autor wychodzi od rozumienia pojęć takich jak "naród" i "ojczyzna" - to bardzo ważne dla dalszych rozważań, bowiem w badaniach tego typu od odpowiedniej definicji bardzo wiele zależy. W rozdziale trzecim ukazana została historia państwa Franków, rozwój ich potęgi oraz późniejszy upadek. Omówienie owej sancta gens Francorum jest niezbędne dla przeprowadzenia na dalszych kartach książki analizy powstawania narodów w państwach "sukcesyjnych". B. Zientara zwraca uwagę na niezwykle interesującą sprawę: państwo Franków nie rozpadło się na zewnętrznych granicach (choć silne tradycje samodzielności przetrwały choćby w Akwitanii, Bretanii czy Bawarii), ale jakby pękło wewnątrz, w samym...

Grzegorz | 2011-05-11
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Rewelacyjnie pokazana geneza współczesnej Europy. Kształtowanie się obecnych Francji, Włoch, Niemiec. Dla mnie - świetny język.

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Dobra rzecz. Świetna praca. Wciągający jak na taki kaliber pracy język. Masa ciekawych informacji.

jurmacjan1991 | 2016-07-05
Abendur | 2016-06-25