Czas oczekiwania. Jak przeżywają oczekiwanie na adopcję: dziecko, para małżeńska, profesjonaliści?

Tłumaczenie: Hanna Michalska
Wydawnictwo: Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Tempi dell'attesa : come vivono l'attesa dell'adozione il bambino, la coppia e gli operatori
978-83-60038-14-7
adopcja
mantra

Z adopcją dziecka jest jak z wybieraniem się w podróż: by osiągnąć sukces, trzeba poświęcić czas na przygotowania. W procesie adopcji czasem tym jest „czas oczekiwania” — okres, który rozpoczyna się od podjęcia decyzji przez parę małżeńską i trwa do spotkania z dzieckiem. W pierwszej części tej wyjątkowej książki zawarte jest opowiadanie o Martynie, pewnej sześcioletniej dziewczynce, która...

W pierwszej części tej wyjątkowej książki zawarte jest opowiadanie o Martynie, pewnej sześcioletniej dziewczynce, która oczekuje na bycie zaadoptowaną. W opowieści tej spotyka ona życzliwego dorosłego — Konstruktora Mostów, który pomaga jej w wyrażeniu swoich niepokojów, obaw, wyobrażeń, marzeń i oczekiwań. Przekaz wyrażony przez Martynę to zaproszenie przyszłych rodziców do przekształcenia „czasu oczekiwania” w proces dojrzewania i wzrostu ich samych oraz całego ich systemu rodzinnego.

W drugiej części książki tematem analizy systemowej stają się wszyscy ci, którzy uczestniczą w „czasie oczekiwania”:

dzieci ze swoją przeszłością i swoim pragnieniem ponownego rozpoczęcia doświadczania bycia czyimś dzieckiem,
rodzice, którzy muszą nauczyć się opieki nad dzieckiem urodzonym przez innych i z którym tworzyć będą nową rodzinę,
profesjonaliści, którzy pomagają parze małżeńskiej w radzeniu sobie z własnym cierpieniem i w ożywieniu autentycznego pragnienia bycia rodzicem. Książka pomaga zrozumieć specyfikę doświadczenia adopcyjnego i świadomego zmierzenia się z nim.

ann5 | 2011-10-07
Przeczytana: 15 października 2010

Dla tych, którzy do tej "podróży" chcą się przygotować - lektura do poczytania

Imka | 2016-11-18
Muminka | 2014-01-02