Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Warbreaker

Cykl: Siewca Wojny (tom 1)
Wydawnictwo: Tor Books
978-0-7653-6003-8
fantasy
angielski
Adam Stachura

T'Telir, capital of Hallandren, is a colorful city by the sea where gaily dressed crowds bustle through sunny streets and worship heroes who have been reborn as gods. Ruled by the silent, mysterious God King, the pantheon is nourished by offerings of Breath, the life force that keeps them alive and youthful. Exiled in Indris, the former royal family reluctantly betrothed a princess to the God...

Exiled in Indris, the former royal family reluctantly betrothed a princess to the God King. Arriving in T'Telir, she finds both the city and the marriage are not at all what she expected. Her only ally is Lightsong, a god who is skeptical of his own divinity, who fears that war with Idris is inevitable.

Meanwhile, another new arrival in T'Telir, one who bears the sentien sword Nightblood, makes cunning plans based on the unique magic of Hallandren, which uses color to focus the power of Breath - plans that could change the world.

źródło opisu: okładka

Karol | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Po tej lekturze jestem bliski stwierdzenia że Brandon Sanderson sprzedał swoją duszę diabłu. Bo jak inaczej wyjaśnić kolejną fenomenalną pozycję którą napisał?

"Rozjemca" to kolejna udana próba połączenia średniowiecznych bojów i przepychanek politycznych ze światem magii. Tym razem mamy do czynienia z dwoma królestwami znajdującymi się na skraju wojny, którą nasi bohaterowie starają się powstrzymać na wszelkie sposoby, a całą sytuację obserwujemy z kilku różnych perspektyw.

Pomimo tego że początkowe rozdziały to raczej wprowadzenie do świata, i na akcję z prawdziwego zdarzenia musimy chwilę poczekać to ciężko narzekać na nudę. Rzeczywistość którą przedstawia nam autor jest pełna interesujących zagadnień i z ciekawością pochłaniałem kolejne kartki tak by jak najwięcej dowiedzieć się o Powracających, o rozbudzaniu oraz magii kolorów. Całkiem przyjemnie jest również zarysowany wątek polityczny który przewija się przez cały czas i tworzy naprawdę solidny fundament.

Co prawda nie...

Patrycja | 2016-10-30
Przeczytana: 29 października 2016

Po lekturze "Rozjemcy" zaczynam zachodzić w głowę co stanowi tajemnicę Brandona Sandersona? Piąta napisana przez niego książka, którą przeczytałam i po raz kolejny jestem zachwycona. Mam wrażenie, że w przypadku fantastyki powtarzalność wątków i motywów jest o-gro-mna. Niektóre historie wręcz błyskawicznie przywodzą na myśl inne tytuły tego samego autora lub konkurencji. W przypadku Sandersona wydaje się to szukaniem na siłę. Owszem każda książka (z tych, które czytałam) zawiera jakiś niesamowity system magii, a bohaterowie buntują się przeciwko sposobowi, w jaki funkcjonuje ich świat, ale każda historia ma coś w sobie coś wyjątkowego.

"Rozjemca" przez większą część lektury mnie nie zachwycał. Niektóre wątki ciekawiły bardziej, inne dużo mniej, ale dopiero ostatnie strony zmieniły moje podejście do całej historii (dlatego polecam doczytać do końca, nawet jeśli wydaje się nużąca). Epizody, które wydawały się nic nie wnosić, nagle okazały się niezwykle istotne i nadały całości...

Anastazja | 2017-06-04
Przeczytana: 30 maja 2017

Nie ustaje w zadziwieniu jak to możliwe, iż Brandon Sanderson bezustannie wciąga mnie w swój magiczny świat, "Rozjemca" jest kolejną książką, która mnie zaczarowała.
Nie będę się tu rozpisywać nadto nad fabułą, historia rozpoczyna się w momencie wysłania księżniczki Idris do Hallandren, aby wypełniła kontrakt zawarty przez jej ojca. Ma ona poślubić Króla-Boga i zapobiec wiszącej nad miastami wojnie.
Sanderson stworzył kolejny świat, z odmiennym od poprzednich książek systemem magii opartym na kolorach, który z początku wydał mi się nieco dziwny i zaskakujący. Akcja jak to w przypadku Sandersona stopniowo nabiera tempa, osiągając apogeum na sam koniec. Dokładając do tego ciekawe postacie, tajemnice i poczucie humoru zyskujemy kawał dobrej rozrywki.
Polecam :)

Yevoni | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Fantasy, 2017
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Na Kolory! Ależ ta książka jest dobra!

Przyznaję, długo męczyłam Rozjemce ale kiedy nadeszły ostatnie rozdziały pochłonęłam je z zapartym tchem (co raczej u Brandona Sandersona nowością nie jest).

Początek to długie wprowadzenie w świat, jego magię i bohaterów, których lubimy od początku albo nie. Moim ulubieńcem od samego początku był Dar Pieśni i powiem szczerze nadal nim pozostaje. Co do innych to każdy z nich miał swój własny urok, nawet Vivienna, która na początku jest chyba za bardzo podobna do mnie.

Zakończenie zwala z nóg i polecam przebrnąć przez ponad 600 stron żeby tylko je przeczytać.

Na Widma Kalada! Polecam! (choćby dla samej wiedzy co oznacza to przekleństwo)

I moja skromna uwaga... sądzę, że Siewca Wojny lepiej pasował jako tytuł. ;)

jatymyoni | 2018-02-25
Przeczytana: luty 2018

NIE, NIE, NIE
Może książka wzbudza zainteresowani młodszych czytelników?
Jest to kolejna książka, którą słucham oparta na tym samym schemacie. Młoda dziewczyna dostaje się do obcego świata, gdzie walczy o życie i pokój, a także znajduje miłość. Opis światów jest różny, natomiast reszta jest tym samym schematem.
Nuda, nuda, nuda.

Ciacho | 2016-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2016

"Świat magii, bogów i odważnych księżniczek"

Małe miasteczko Idris zagrożone jest wojną ze strony potężnego Hallandren, gdzie żyją bogowie, niegdyś zwykli ludzie, którzy umarli w chwalebny sposób i powrócili do tego świata odmienieni i silniejsi. Ponad nimi jest Król-Bóg Susebron, którego wszyscy się obawiają, bo jest najsilniejszy i jego moc nie zna granic. Król Idris, żeby załagodzić stosunki i odwlec w czasie nieuniknioną konfrontację poświęca jedną ze swoich córek, która ma poślubić tyrana dając upragniony spokój. Ku zdumieniu wszystkim nie wysyła swojej córki Vivenny, która od dziecka była przyuczana do takiej roli, lecz Siri, najmłodszą, najbardziej niesforną i kłopotliwą, której obce są dworskie intrygi i etykieta. Zagubiona Siri trafia do Hallandren, stolicy świata, gdzie ożywia się martwe przedmioty, bogowie kroczą wśród zwykłych obywateli i występuje potężna magia, która daje nieograniczone możliwości. Czy czarna owca rodziny królewskiej skazana jest na porażkę? Czy może...

Fantasy-Bestiarium | 2016-11-09

„Rozjemca” jest pierwszym tomem kolejnego cyklu stworzonego przez Brandona Sandersona, „Siewca Wojny". To opasłe tomiszcze (jak zresztą wszystkie książki Sandersona) przyciąga spójnie skonstruowanym światem i wieloma spiskami i intrygami. Akcja mknie w szybkim tempie, bohaterowie zaciekawiają, a potężna magia co rusz daje o sobie znać. Ciekawe zwroty fabularne zachęcają do dalszego czytania, z biegiem lektury wszystko zaczyna się zazębiać i nabierać głębszego sensu. Choć i taka autor potrafi nas nie raz zaskoczyć podczas czytania.

Poznamy świat, w którym potężna energia zwana Biochromą, potrafi posiadaczowi, który ją ujarzmi dać moc wręcz niewyobrażalną. Rozbudzający są w stanie dzięki niej czynić cuda lub niszczyć całe światy. Bohaterowie, którzy zginą szlachetną śmiercią trafiają do Hallandren, stolicy potężnego miasta, które zamieszkują potężne i światłe byty. W tym niebezpiecznym świecie przyszło żyć dwóm siostrom, księżniczkom, z których jedna ma poślubić pewnego Króla-Boga...

Carla | 2011-09-03

Gdybym nie spotkała się wcześniej z Sandersonem przy okazji lektury "Elantris", z całą pewnością nie kupiłabym ciemnego, opasłego tomiszcza, tym bardziej, że — poza tytułem — również grafika okładki nasuwa skojarzenia z Kossakowską. Blady typ o długich, ciemnych włosach, miecz w ręku… Nie chcę kolejnego Anioła Zniszczenia, kolejnego Abbadona. „Było!”

Powtórzę po raz kolejny starą, wyświechtaną radę — nie oceniajcie książek po okładkach. Sprezentowane mi kiedyś "Elantris" — to pamiętałam — na swój sposób oczarowało mnie nie tylko historią, ale przede wszystkim kreacją świata. W wypadku Siewcy wojny potajemnie liczyłam na to samo.

Doradcy Dedelina, króla Idris — małego państwa leżącego w górach — nie mają wątpliwości: wojna z potężnym Hallandren wisi na włosku. Władcy silniejszego z państw wciąż uznają Idryjczyków za rebeliantów, w dodatku kontrolujących najważniejsze, strategiczne dla handlu przełęcze górskie. Co więcej, czczący Powracających władają bronią, której nigdy nie...

Wioletta | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Sanderson "przekoloryzował", Ci co będą czytać lub czytali będą wiedzieć o co mi chodzi. Dwa królestwa z różnymi religiami, choć akcja toczy się w jednym z nich, Hallandren. Cztery główne wątki, trzy takie sobie, Siri, jej siostra Vivenna, Dar Pieśni, będący Powracającym i czwarty, dla mnie najlepszy Vasher, tylko dlaczego było go tak mało. To z ich perspektywy autor przedstawia nam swoją opowieść.
Przez ponad połowę książki nudziłam się, praktycznie nie było żadnej akcji, tylko dłużyzny, dopiero gdy wreszcie jest więcej VASHERA z jego Szponem Nocy zaczyna się dziać i to na tyle, że gdy pierwszą część czytałam przez tydzień, drugą skończyłam w jeden dzień. I wtedy wreszcie jako takich kolorów nabrały też postacie wspomniane przeze mnie wcześniej. Muszę tak napisać, bo Sanderson ma o wiele lepsze książki (mniej podobało mi się tylko "Stop prawa", tamtejszy humor nie śmieszył mnie i był na równi z przedstawianym przez tutejszych najemników), aczkolwiek porównuję tu Sandersona z...

Dzika_Róża | 2015-05-20
Przeczytana: 19 maja 2015

Jest to nowość, w nowości coś innego naprawde genialna lektura, byłam pod wrażeniem, wciagnęło mnie to mimo że czytałam przez dwa dni bo ksiązka jest długa, a nie dlatego że przy niej usypiałam, jest ciekawa, powieść świerzości i mało tego coś znanego (jak rozkazywananie siłą woli przedmiotą, to sa odecchy)odmienionego na coś zupelnie nowego, patrzymy na wszystko z innej pperspektywy, jesli komóś się marzy cos innego, anie oklepane treści , z doza powiewu czegoś nowego, to ta ksiązka est dla was zupełnie nowa, a ponadto , pokkazana z kilku perspektyw, kilka losów, połaczone w całość , a osoba która to pisze urzeka językiem, słownictwem i wyobraznia niemal namacalnie przelana na papier, jest pierwsze dzieło z którym miałam styczność tegóż autora i przyznam się że sięgne po nastepne jego dzieło z zamkniętymi oczyma :))

a wy cóóż, weście sie do czytania, bo szkoda czasu:)

jedynym mankamentem tej ksiązki jest zle przetłumaczony tytuł ,lub nieodpowiednio dobrany Warbreaker- nie...