Clair de femme
Literatura francuska, XX wiek
Dorota_1988

Ta powieść jest pieśnią miłości, na cześć par kochających się ludzi. Bezlitosny los kładzie kres związkowi Yannik i Michela, lecz oni nie mogą się z tym pogodzić. A zatem muszą pokonać śmierć. Yannik mówi: - "Zniknę, chcę jednak pozostać kobietą. Odnajdziesz mnie w innej. Idź na jej spotkanie. Wyjdź na spotkanie ojczyzny-kobiety. Wyrzekając się miłości, wybrałbyś najokrutniejszy sposób zapomnienia o mnie". I oto pojawia się Lidia, i rodzi się nowy związek, powstaje nowa ojczyzna, "gdzie wszystko co kobiece, jest mężczyzną, wszystko co męskie, jest kobietą".

Mel | 2015-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2015

i kolejna powieść, która mnie rozczarowała.
mogę ją skwitować jednym słowem - chaos. pojawia się dużo postaci, które na mój gust nic nie wnoszą do historii, która dłuży się niesamowicie. to raptem 93 strony, a ja miałam poczucie, jakby było ich tysiąc.
dla mnie ta powieść to mętlik i mnóstwo wypowiedzianych słów, które prawdopodobnie miały czytelnika unieść ponad ziemię i oczarować, ale ja takiego wrażenia nie odniosłam.
przyznaję, jest kilka cytatów, które warto zachować, ale to tylko pojedyncze zdania, które w zestawieniu z mnogością zdań w powieści są kroplą w morzu.
moje drugie spotkanie z autorem kończę i za Romaina Gary'ego już podziękuję.

Grażyna | 2016-01-09
Przeczytana: 12 stycznia 2016