Tajny dziennik

Okładka książki Tajny dziennik
Sebastian Barry Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Tajny dziennik (2016) literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Secret Scripture
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2011-05-20
Data 1. wyd. pol.:
2011-05-20
Data 1. wydania:
2008-06-12
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376593517
Tłumacz:
Magdalena Słysz
Ekranizacje:
Tajny dziennik (2016)
Tagi:
Irlandia literatura irlandzka dziennik szpital psychiatryczny
Inne
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
231 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , ,

Podobno ładni ludzie mają w życiu łatwiej. Czasami jednak uroda może być przekleństwem, zwłaszcza, gdy obdarzona nią jest kobieta, której przyszło żyć w burzliwych czasach i w dodatku być innego wyznania niż powszechnie obowiązujące.

„Exegi monumentum” Horacego zdaje się być pierwotną potrzebą każdego człowieka, nie tylko poety. Zostawić po sobie ślad, opowiedzieć swoją historię, uporządkować myśli i dać świadectwo o przeszłości, którą inni mogli przekłamać – natchnień do tworzenia „tajnych dzienników” jest wiele. Czasami impulsem do pisania jest chęć przelania na papier plątaniny myśli, czasem poczucie zbliżającego się kresu.

Powieść Sebastiana Barry’ego to intrygująca historia Roseanne Clear, która większość swego życia spędziła w zakładzie dla obłąkanych. W opowieści kobiety przeplata się jej przeszłość i teraźniejszość, którą uzupełnia relacja psychiatry, doktora Grene’a. I tak mamy w zasadzie dwa tajne dzienniki, bo i opowieść lekarza ma formę prywatnych zapisków, które oprócz przypadku Roseanne zawierają także prywatne perypetie mężczyzny.

Roseanne, której przyszło żyć w ogarniętej wojną domową Irlandii, wiele w swoim życiu wycierpiała, a chwile szczęścia, które były jej dane, są niewspółmierne do przykrości i niesprawiedliwości, które były jej udziałem. W jej przypadku zakład dla psychicznie chorych był azylem. Jej opowieść i opisy doktora Grene’a mają wiele elementów wspólnych, ale są w nich też rozbieżności, wobec których czytelnik musi stanąć przed dylematem, co wydarzyło się faktycznie, a co jest tylko tworem umysłu Roseanne. I choć w zasadzie od połowy książki czytelnik zaczyna już przeczuwać zakończenie całej historii, to są pewne sprawy, które do końca pozostają niewyjaśnione.

Obraz katolicyzmu, jaki przedstawia pisarz, pokazuje bezduszną i fanatyczną religię, a biorąc pod uwagę wyczyny IRA, nie mam powodów przypuszczać, by była to fantazja autora. Zamiast miłości bliźniego jest przekonanie o własnej wyższości i niszczenie innych w imię własnych racji. Tak łatwo przecież jest widzieć drzazgę w oku brata, ale belki w swoim już nie zauważać. A przecież Chrystus powiedział „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili.” Roseanne, zbyt piękna, zbyt naiwna, zbyt łagodna i w dodatku prezbiterianka, staje się ofiarą katolickiego fanatyzmu.

Bardzo dobrze czytało mi się „Tajny dziennik” i choć główny wątek powieści uważam za zbyt przewidywalny, to byłam bardzo ciekawa, jak autor poukłada wszystkie elementy łamigłówki. Roseanne jest świetnie skomponowaną postacią, a jej spowiedź porusza, zwłaszcza, gdy kobieta sama zaczyna się zastanawiać, co jest prawdą, a co przekłamaniem jej wspomnień. Jej życie jest doskonałym obrazem trudnej historii Irlandii. Szczerze polecam tę powieść.

Podobno ładni ludzie mają w życiu łatwiej. Czasami jednak uroda może być przekleństwem, zwłaszcza, gdy obdarzona nią jest kobieta, której przyszło żyć w burzliwych czasach i w dodatku być innego wyznania niż powszechnie obowiązujące.

„Exegi monumentum” Horacego zdaje się być pierwotną potrzebą każdego człowieka, nie tylko poety. Zostawić po sobie ślad, opowiedzieć swoją...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    482
  • Przeczytane
    287
  • Posiadam
    74
  • Teraz czytam
    12
  • 2013
    9
  • Ulubione
    8
  • Chcę w prezencie
    7
  • 2014
    6
  • Ebooki
    5
  • 2012
    3

Cytaty

Więcej
Sebastian Barry Tajny dziennik Zobacz więcej
Sebastian Barry Tajny dziennik Zobacz więcej
Sebastian Barry Tajny dziennik Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także