Dziewczyna, która pływała z delfinami

Okładka książki Dziewczyna, która pływała z delfinami
Sabina Berman Wydawnictwo: Znak literatura piękna
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La mujer que buceó dentro del corazón del mundo
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2011-06-13
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-13
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324017669
Tłumacz:
Małgorzata Moś
Tagi:
Sabina Berman literatura meksykańska literatura iberoamerykańska Meksyk kobieta autyzm ekologia feminizm Forrest Gump

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
516 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
769
287

Na półkach:

Należy spalić Kartezjusza!

Nie ma ludzi idealnych. Każdy z nad posiada jakąś dysfunkcję lub ułomność. U jednych jest ona większa, a u innych mniejsza. Raz może to być zwykła nieśmiałość w kontaktach międzyludzkich, a kiedy indziej zaawansowana dysleksja. Słabości są jednak czymś co nas częściowo definiuje, co wpływa na rozwój naszego wewnętrznego Ja i co pozwala nam na wyróżnienie się wśród innych.

Karen też posiadała swoją ułomność i w jej przypadku był to autyzm. Zaniedbana w dzieciństwie nie potrafiła mówić, pisać a w chwilach złości jadła piasek. W takim stanie znalazła ją ciotka, która przyjechała aby odebrać spadek po swojej zmarłej siostrze, która zapomniała się przyznać, że ma pod swoim dachem to dziwne niedorozwinięte stworzenie. Szczęśliwie dla Karen ciotka wykazała się dużą dozą zarówno cierpliwości jak i miłości, dzięki czemu dziewczyna rozpoczęła naukę przystosowania się do życia wśród ludzi. Zaczęło się od nauki mówienia i pisania, a później przyszedł czas na pierwszą szkołę. Jako nastolatka wylądowała Karen w przetwórni tuńczyków, gdzie z rozpaczą i odrazą przyglądała się torturom na jakie wystawiane były poławiane zwierzęta. Dzięki swej ponadprzeciętnej empatii, którą odczuwała względem przyrody, potrafiła spojrzeć na los łapanych ryb z ich perspektywy, czego efekt pokazały podjęte przez nią w dorosłym życiu decyzje.

Niezwykły przypadek Ja

O „Dziewczynie, która pływała z delfinami” czytałam sporo dobrego, dlatego nie ukrywam iż sięgnęłam po tę pozycję z pewnymi oczekiwaniami. I.. zakochałam się.

Zakochałam się w głównej bohaterce, która nie potrafi kłamać, widzi wszystko czarne lub białe, która uczy się min przeciętnych ludzi, tylko po to, aby chociaż częściowo się dopasować i która co najważniejsze nigdy nie wypiera się swojego upośledzenia. Jest to moim zdaniem jedna z tych niestandardowych postaci, którymi można się inspirować, gdyż mimo pewnego uszczerbku, cechuje się ona siłą i determinacją w dążeniu do postawionych sobie celów. Nie użala się nad sobą, gdyż nie zna zbyt wielu emocji. Nie zwraca uwagi na modę, obyczaje czy konwenanse. Jest sobą i walczy o swoje zdanie. Z medycznego punktu widzenia wyniki testów psychologicznych w 90% uplasowały ją w grupie pomiędzy debilami a idiotami, jednak pozostałe 10% ukazało, że jest ona jednocześnie geniuszem i tak ją właśnie postrzegałam w trakcie czytania tej książki.

Autorka stworzyła niezwykłą, pełną emocji historię, która działa zarówno na wyobraźnię jak i na uczucia czytelnika. Narratorką jest Karen, więc przez cały czas wiemy co dzieje się w jej głowie, w trakcie kolejnych wydarzeń z jej życia. Jest to dla mnie całkowita nowość, gdyż nie miałam jak dotąd okazji poznawać świat z perspektywy osoby autystycznej. Nazwałabym to nawet swoistą podróżą w głąb duszy człowieka dotkniętego upośledzeniem, co na pewno jest bardzo cennym doświadczeniem i przydałoby się wielu ludziom, nieczułym na problemy innych.

Mimo, że zdecydowanie zaliczę tę książkę do kanonu moich ulubionych i na pewno sięgnę po nią jeszcze nie raz mam małe „ale”, którym jest tekst z obwoluty porównujący dzieło Sabiny Berman do Forresta Gumpa. Nie znam niestety tej sławnej pozycji, ale nie podoba mi się, że zastosowano chwyt marketingowy nawet na okładce. Rozumiem, że mogło to wpłynąć na popularność, jednak i tak mi się to nie podoba. Sięgam po „Dziewczynę, która pływała z delfinami” a nie po „Dziewczynę, która jest podobna do Forresta Gumpa”.

Podsumowując stwierdzam, że książka ta rozbudziła we mnie wiele emocji, a także dała do myślenia, czego od książki „Tam gdzie spadają anioły” Doroty Terakowskiej, zdecydowanie mi brakowało. Jest to pozycja warta każdych pieniędzy i każdej chwili czasu. Ja sama w trakcie czytania miałam wrażenie, że chłonie ją każda komórka mojego ciała. Pozostaje mi jedynie życzyć wam tego samego.

Należy spalić Kartezjusza!

Nie ma ludzi idealnych. Każdy z nad posiada jakąś dysfunkcję lub ułomność. U jednych jest ona większa, a u innych mniejsza. Raz może to być zwykła nieśmiałość w kontaktach międzyludzkich, a kiedy indziej zaawansowana dysleksja. Słabości są jednak czymś co nas częściowo definiuje, co wpływa na rozwój naszego wewnętrznego Ja i co pozwala nam na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    808
  • Przeczytane
    656
  • Posiadam
    189
  • 2012
    37
  • Ulubione
    30
  • Chcę w prezencie
    27
  • 2011
    14
  • Z biblioteki
    11
  • 2014
    11
  • 2013
    10

Cytaty

Więcej
Sabina Berman Dziewczyna, która pływała z delfinami Zobacz więcej
Sabina Berman Dziewczyna, która pływała z delfinami Zobacz więcej
Sabina Berman Dziewczyna, która pływała z delfinami Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także