Tajemnice południowego Pacyfiku. Podróże kapitana Cooka

978-83-11-11460-9
podróże, kapitan Cook
historia
gall21

Książka opisuje wyprawy morskie Jamesa Cooka i jego wielkie odkrycia geograficzne. Zderzenie cywilizacji europejskiej i kultur odkrywanych przez Cooka ludów Pacyfiku niosło wiele napięć i nieporozumień. Jednak wzajemne poznawanie się, przekazywanie sobie wiedzy i ustalenie form koegzystencji doprowadziło do rozwoju handlu egzotycznymi towarami, rozbudziło też fascynację morzami południowymi, której ulegały kolejne pokolenia badaczy i podróżników. Dramatyczny kres wypraw i śmierć Cooka podczas jednej z nich położyły się cieniem na niewątpliwych osiągnięciach badawczych. Pamięć o Cooku jest jednak po dziś dzień żywa i w metropolii, i na odkrytych wyspach.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Mariusz | 2017-03-26

Jestem w połowie i czuję wielkie rozczarowanie.

Książka ,,Tajemnice południowego Pacyfiku Podróże Kapitana Cooka''nie spełniła moich oczekiwań.

Tytułowe podróże Cooka nie są wcale głównym tematem opowieści, a co za tym idzie nie są nawet przejrzyście opisane.

Pierwszy rozdział opisuje młodość Cooka w sposób nieco biograficzny, zarazem starając się ukazać rodzinne Yorkshire jako odrębny świat na tle wielkiego Londynu.
Przedstawia przemiany w gospodarce zwiastujące „wiek pary”, morski transport węgla, w którym młody Cook czynnie uczestniczy.
Kolejny rozdział skupia się na ówczesnym pojmowaniu świata, sztuce morskiej i technice.
Ukazuje dalsze dzieje Cooka i przygotowania do pierwszej wyprawy. Następne opowiadają o handlu – tym lokalnym, węglem, jak i światowym, jak również handlu wyspiarskim podczas wypraw Cooka.
Rozdział o polityce mówi także o losach monarchii, parlamentu brytyjskiego, jak i zwyczajach plemiennych i zasadach wyspiarskich wspólnot.
W książce nie poznamy...

PrzemekC | 2014-07-05