rozwiń zwiń

Droga utraconej niewinności

Okładka książki Droga utraconej niewinności
Somaly Mam Wydawnictwo: Albatros reportaż
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
The Road of Lost Innocence
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2012-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376595566
Tłumacz:
Anna Dobrzańska
Tagi:
Kambodża Khmerzy autobiografia handel ludźmi prostytucja pomoc humanitarna
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Traumatyczne świadectwo



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
225 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
84
54

Na półkach: , , ,

Książkom takim jak te trudno jest wystawić ocenę. Są o życiu, o tragedii dotykającej człowieka i człowieczeństwo, o nadziei. Nie chcę być niesprawiedliwa, surowa czy źle zrozumiana.
Kocham literaturę faktu właśnie za to, że jest prawdziwa. Wolę przeczytać najnudniejszy na świecie reportaż niż porywającą fantazy.
Jest jaka jest, bo takie jest życie.
Czuję się bardzo skromną, małą istotą, w porównaniu z Autorką tej książki. Jak więc mam wystawić jej odpowiednią ilość gwiazdek?
Nie mniej, jako homo sapiens sapiens, no cóż, oceniamy wszystko, to nasza strategia przetrwania, więc pozwolę sobie ocenić również tę książkę.
Dramat handlu żywym towarem, sprzedaż dzieci w ramach prostytutek to prawdziwa potworność, zgadzają się z tym nawet mężczyźni korzystający z tych "usług".
Somaly sama przeszła przez prawdziwy życiowy dramat. Również sprzedano ją do burdelu, okropnie traktowano i krzywdzono, a i tak sama mówi o sobie, że w prównaniu do sytuacji dzisiejszych dziewczynek nie miała najgorzej.
Książka ma być autobiografią.
Ja jednak mam mieszane odczucia co do tego. Czytając Somaly miałam wrażenie, że słucham jej przemówienia (lub bardziej realistycznie - czytam jej przemówienie), wygłaszanego do sali pełnej ludzi.
Nie mogę się oprzeć, że to apel o pomoc. W czym oczywiście nie ma nic złego. Cieszy mnie, że część dochodów ze sprzedaży tej książki jest przeznaczona na pomoc jej organizacji.
Jednak przemówienia do wszystkich nie są pełnym wejrzeniem wgłąb siebie, czego oczekuję od autobiografii.
Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że wszystko co opisuje Somaly widzimy (bo pewnie widzi to i ona w taki sposób) przez grubą szybę psychicznego dystansu.
W wiele tematów decyduje się "nie wchodzić". Czuję więc niedosyt. Zdaję sobie sprawę, że to oczywiście traumy Somaly, z którymi sobie w jakiś sposób poradziła. Zdaję sobie sprawę, że nie chce ich rozdrapywać. Zdaję sobie sprawę jak bardzo musi to być bolesne, oraz że zrobiła dużo aby ponownie przez to przejść aby spisać swą historię.
Podziwiam ją, że zachowała radość życia.
Jednak połowa książki dotycząca jej przeszłości to jak oglądanie migawek z jej życia. Druga połowa dotyczy już pracy jej organizacji, opowiada o trudach z jakimi zdobywane są środki, o wyzwoleniach dziewczynek, o opiece nad nimi, o walce z siecią handlarzy żywym towarem.
Czuję jakbym oglądała film dokumentalny.
Mimo, iż opowieść wzrusza mnie, wzbudza podziw i szczerą chęć pomocy, brakuje mi tam "czegoś więcej". Trudno mi ubrać w słowa co by to mogło być. Nie chcę być zrozumiana źle, nie chcę być dla Autorki niesprawiedliwa.
Po prostu chciałabym wiedzieć więcej, lepiej to zrozumieć, wleźć w sam środek, poczuć zapach, którego nie może zmyć z siebie Somaly.
Książka to opisuje, ale tego nie uchwyca.
Nie mniej warto ją przeczytać. To wspaniała książka, która dotyka i pokazuje wiele aspektów ludzkiej natury - siłę wewnętrzną sprzedanej do burdelu dziewczyny, brutalnych mężczyzn, którzy płaczą gdy się im uzmysłowi kim są dzieci które gwałcą za 50 amerykańskich centów, o miłości do rodziny, o nienawiści do oprawców, o nadziei, o zwykłych ludziach na szczycie, o wielkich ludziach na dole.
Jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata, Somaly Mam,to chce nam pokazać – ona nie chce zmieniać świata, chce po prostu pomóc tej dziewczynce z burdelu, i jeszcze tamtej, i jeszcze jednej i kolejnej i kolejnej... Zwykłą osoab ana szczycie. Wielka na dole.

Książkom takim jak te trudno jest wystawić ocenę. Są o życiu, o tragedii dotykającej człowieka i człowieczeństwo, o nadziei. Nie chcę być niesprawiedliwa, surowa czy źle zrozumiana.
Kocham literaturę faktu właśnie za to, że jest prawdziwa. Wolę przeczytać najnudniejszy na świecie reportaż niż porywającą fantazy.
Jest jaka jest, bo takie jest życie.
Czuję się bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    370
  • Przeczytane
    280
  • Posiadam
    108
  • Ulubione
    19
  • Literatura faktu
    7
  • 2014
    6
  • 2012
    5
  • 2018
    4
  • Do kupienia
    3
  • 2013
    3

Cytaty

Więcej
Somaly Mam Droga utraconej niewinności Zobacz więcej
Somaly Mam Droga utraconej niewinności Zobacz więcej
Somaly Mam Droga utraconej niewinności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także