Malafrena

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Malafrena
orsinia
Philip

Orsinia to niewielki kraj zajęty przez cesarstwo austriackie. W stolicy Orsinii, Krasnoy, kipi już rewolucyjny ferment, ale w górskich wioskach życie toczy się leniwie. Itale Sorde, syn ziemian z położonej wśród gór Val Malafrena, dusi się na prowincji. W domowej bibliotece z zapałem studiuje książki Woltera i Rousseau, fascynuje się ideami rewolucji francuskiej. Udaje mu się przekonać rodziców i wyjechać na studia do Solariy. Tam szybko angażuje się w działalność tajnego stowarzyszenia, lecz marzy o otwartej walce z okupantem.

„Malafrena” nazywana jest powieścią pseudohistoryczną – Orsiniato kraj, który nigdy nie istniał. Ale, jak pisze Joanna Szczęsna w Wysokich Obcasach: „Fanom twórczości Ursuli Le Guin zawsze pozostaje wiara w jakąś alternatywną wersję historii czy istnienie jakiegoś równoległego świata. Tam wszystko może się zdarzyć albo już się zdarzyło".

klarita | 2018-02-26
Przeczytana: luty 2018

Ursula Le Guin nigdy mnie nie zawiodła i tak jest nadal. "Malafrena" to powieść, która zaskakuje. Choć to dzieło postawiono w gatunku fantastyki, jest tak realna jakby działa się w rzeczywistości, a z fantastyką ma niewiele wspólnego.

Rewolucja, młodość, konflikt pokoleń, a to wszystko w małej malowniczej prowincji, konkretniej w dziedzicu jednego z tamtejszych majątków ziemskich. Itale Sorde to bohater, który nie narzeka, że coś się nie da. On poprzez swój zapał, chęci i pomocy przyjaciół chce zmienić rzeczywistość całego kraju i robi wszystko aby tego dokonać.

"Malafrena" to powieść, która ma w sobie wszystko, co potrzeba do zaciekawienia czytelnika, ale także do skłonienia go do przemyśleń. Szczególnie na pytanie: co jesteśmy w stanie poświęcić, aby żyć tak jak chcemy.

Świetnie wykreowany świat, ciekawi bohaterowie, wciągająca akcja i niezwykłą magia pióra Le Guin. Gorąco polecam :)

kroofy | 2013-12-30
Przeczytana: grudzień 2013

Lubię czytać książki Le Guin dla pięknie zarysowanych postaci, pod tym kątem ta również mnie nie zawiodła. =
Sama fabuła średnia, dosyć przewidywalna, ale nie nudna.
Le Guin nie próbuje zachęcać do dalszej lektury nagimi piersiami bohaterek czy krwawymi scenami, doskonały przykład, że bez takiej "taniochy" też da się napisać coś ciekawego i przyjemnego w odbiorze.

Grisznak | 2014-12-17

Choć w powszechnej świadomości czytelników Ursula Le Guin pozostaje autorką powieści fantastycznych i fantastyczno - naukowych, ma na koncie również dzieła nie do końca przystające do powyższych gatunków. Do nich zalicza się Cykl Orsiniański, którego akcja dzieje się co prawda w zmyślonym państwie Orsinia, jednak w jak najbardziej historycznej Europie. Orsinia znajduje się w południowo - wschodniej części naszego kontynentu, zaś w kolejnych poświeconych jej opowiadaniach poznajemy historię owego państwa, od średniowiecza po współczesność. Malafrena jest uzupełnieniem tego cyklu opowiadań.

Akcja powieści rozgrywa się w latach dwudziestych XIX wieku. Orsinia jest tu częścią Cesarstwa Austriackiego. Główny bohater, Itale Sorde, pochodzący ze starej rodziny ziemiańskiej zamieszkałej w Val Malafrena, nasiąknięty ideami Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zapalony czytelnik książek Waltera i Rousseau, opuszcza swoje rodzinne strony, aby udać się na studia do Solariy. Tam też szybko wikła...

kryloc | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Zupełnie inna LeGuin. Nie porwała mnie, ciągnie się i ciągnie, zabawa w rewolucje panów z wyższych sfer, historia niby fikcyjna a w realiach prawdziwych.. Kto chce niech czyta, ja wymęczyłam z szacunku dla Ziemiomorza.

Czaki | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Byłam, i jestem nadal, zaskoczona, kiedy czytam, że Malafrena jest o rewolucji, o Itale, o wyborze, o młodzieńczym buncie.

Być może jest o młodości. Młodzi ludzie - ich wybory i emocje - są tu faktycznie na pierwszym planie. Ale ogólnie rzecz biorąc jest o życiu.

Książki LeGuin czytam od dziecka, ale od niedawna odkrywam je trochę inaczej, być może dlatego Malafrena zrobiła na mnie takie wrażenie. Ogólnie jednak ufam mojemu gustowi, więc sądzę, że jest dobra bez względu na moment życia i wrażliwości literackiej, na jakich obecnie jestem.

Malafrena jest powolna i spokojna, nigdzie się tej historii nie spieszy, choć kiedy trzeba, całe miesiące mijają w jednym akapicie. Dzięki dobrze wyważonym opisom wszystko jest namacalne i prawdziwe, zanurzyłam się w świat tej książki bez problemu, ale nie on jest tam najważniejszy. Na pierwszy plan wysuwają się bohaterowie ich przeżycia, czasem relacje między nimi - wszystko zarysowane oszczędnymi słowami i bez egzaltacji, a tak intensywne i...

Alqua | 2010-09-30
Przeczytana: 30 września 2010

Bardzo dobra książka. Początkowo byłem zaskoczony czytając utwór le Guin nie zaliczający się do SF ani Fantasy, ale autorka po raz kolejny pokazała, ze nie jest ważne jaka będzie otoczka fabuły - istotne jest to jest prawdziwą 'treścią' książki. Ogólnie mogę śmiało polecić Malafrenę.

peggy | 2011-07-31
Przeczytana: 2011 rok

Zupełnie do mnie nie przemówiła ta historia. Czułam wieczne poirytowanie treścią i głównym bohaterem. W sumie nie potrafię powiedzieć co sprawiło, że przeczytałam w całości - chyba nadzieje, że będzie lepiej.... Nadal nie mogę się przekonać do geniuszu Le Guin....

katlez | 2018-08-10
Przeczytana: 12 września 2018