Ekspresjonizm

83-7423-497-0
ekspresjonizm
sztuka
edymucha

Ekspresjonizm, kierunek w literaturze i sztuce rozwijający się głównie w Niemczech w pierwszym trzydziestoleciu XX w. Kształtował się w opozycji do tendencji twórczych dominujących w 2 poł. XIX i w pocz. XX w. odrzucał impresjonist. i naturalistyczne zasady ujmowania rzeczywistości, tradycyjnemu realizmowi opisowemu i psychol. przeciwstawiał postulat wyrażania prawd absolutnych i uniwersalnych przez spontaniczną ewokację stanów podświadomych, wewn. wizji i przeżyć, a estetyzującym i kontemplacyjnym nurtom modernizmu - ideę moralnej i społ. powinności sztuki.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/ekspresjonizm/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/ekspresjonizm/

Dociekliwy_Kotek | 2016-11-25
Przeczytana: listopad 2016

Jestem bardzo zadowolona z tej książki - przede wszystkim z doskonałego doboru ilustracji, które rzeczywiście ilustrują tekst omówienia i (co chyba najważniejsze) wcale nie odwołują się tylko do "sztandarowych" dzieł tego nurtu. Pisząc o malarstwie, Bassie nie pomija drzeworytu, powtórnie "odkrytego" przez ekspresjonistów, ani wpływu, jaki ten nurt wywarł np. na scenografię filmową i teatralną czy grafikę "użytkową".
Książka podzielona jest na dwie części: w pierwszej Bassie charakteryzuje ekspresjonizm na tle zjawisk społecznych, politycznych i społecznych tamtych czasów, w drugiej z kolei zamieszcza bardziej szczegółowe biogramy najważniejszych twórców. Przyznaję, że chociaż estetyka ekspresjonizmu nie bardzo do mnie przemawia, sam tekst omówień miło mnie zaskoczył. Nie jest rozwlekły, przegadany i "mętny", pozwala za to stworzyć w myślach plastyczny obraz epoki - a to duża zaleta.

Patrycja | 2012-07-14
Przeczytana: 2010 rok